printlogo


مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه خبر داد
پوشش بیمه‌ای بیش از 29 هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به تفاهمنامه منعقده میان این صندوق و سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت:‌ با تأکید، تلاش و پیگیری مستمر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 60 درصد به آمار بیمه شدگان زیر مجموعه این صندوق در سال 96 افزوده شد.
 سیدحسین سید‌زاده دوشنبه شب در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه اظهار داشت: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران با هدف حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تکلیف برنامه سوم توسعه و در راستای سیاست انتقال بخشی از تصدی‌های دولتی با تصویب هیأت وزیران در سال 82 به طور رسمی تشکیل شد.
وی ساماندهی و یکپارچگی در حمایت از جامعه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان و تبدیل حمایت‌های مقطعی متکی بر منابع مالی مردمی و غیردولتی، حمایت از خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر، شناسایی، جذب و هدایت استعدادها در حوزه فرهنگ و هنر و جذب سرمایه گذاری‌ها و تأمین منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر و توسعه مرحله‌ای کمیت و کیفیت حمایت‌ها منطبق با اولویت‌بندی اعضا و نیازها و افزایش تعداد افراد تحت پوشش را از دیگر اهداف و سیاست‌های صندوق اعتباری هنر برشمرد.
سیدزاده به عضویت بیش از 45 هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در صندوق اعتباری هنر اشاره و پیش‌بینی کرد با حمایت و توجه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمار عضویت در این صندوق تا پایان امسال به رشد قابل توجهی برسد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به نامگذاری سال 96 با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در این خصوص، مأموریت اصلی صندوق را توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر عنوان کرد. وی افزود: ‌معتقدیم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صحیح و منسجم می‌توانیم در پایان نتیجه درخشان تری را شامل حال اعضا و صندوق کنیم. سیدزاده، تأکیدات دکتر روحانی، رئیس جمهوری بر حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را یادآور شد و گفت: رئیس جمهوری دولت دوازدهم در نخستین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات، قول حمایت و پشتیبانی از حوزه فرهنگ و هنر داد و این امر، نشانگر اهمیت و اهتمام وی به این حوزه است.
وی خاطرنشان کرد:‌ درصدد هستیم در صندوق اعتباری هنر، برای تدوین و پیش‌بینی یک بسته فرهنگی حمایتی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با یادآوری اینکه سیاست‌های حمایتی این صندوق بر چهار رکن بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تکریم و مستمری و خدمات رفاهی، تسهیلاتی و وام تنظیم شده است، افزود: طبق توافق سازمان تأمین‌ اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط با معرفی‌نامه این صندوق، تحت پوشش بیمه تأمین ‌اجتماعی قرار می‌گیرند.
به گفته وی اعضای صندوق اعتباری هنر می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل 10درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه برخوردار شوند و 8 درصد توسط فرد پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اعلام اینکه تاکنون بیش از 20 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر هستند، اظهار داشت: حدود 10 هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه نیز از محل هدفمندی یارانه‌ها بیمه شده‌اند.
وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تأمین اجتماعی در اردیبهشت ماه امسال گفت: 12 هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر به جمع بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شدند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: براساس موافقتنامه میان سازمان تأمین اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ اول آذرماه 1381، تنها 20 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران با هزینه صندوق اعتباری هنر از خدمات بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند می‌شدند.
وی ادامه داد: طی این سال‌ها 10 هزار نفر نیز از طریق بند ب ماده 11 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده و در سال 96 برای نخستین بار 60 درصد به تعداد بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شد.
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به امضای تفاهمنامه همکاری با سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر مبنای این تفاهمنامه مقرر شد، بیمارستان میلاد خدمات خود را به صورت ویژه و بدون نوبت در اختیار اعضای صندوق اعتباری هنر شامل هنرمندان، اهالی رسانه و نویسندگان قرار دهد. مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بیمه اهالی رسانه از طریق معاونت مطبوعاتی و با پرداخت بسته‌های حمایتی به رسانه‌ها دنبال می‌شود.
به گفته سید‌زاده بر این اساس تنها حدود هزار نفر از خبرنگاران که عموماً به صورت آزاد مشغول فعالیت هستند، از طریق صندوق اعتباری هنر به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند.