printlogo


مریم میرزاخانی، ملکه ریاضی دنیا درگذشت
اندوه ایران، حسرت جهان
رئیس جمهوری: درخشش بی‌‏نظیر این دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین‏ انداز کرد، نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله‌های افتخار و عرصه‌های گوناگون بین‌المللی بود

ص  4

اندوه ایران، حسرت جهان
 

صبح روز گذشته متن کوتاهی که فیروز نادری دانشمند ایرانی در اینستاگرامش منتشر کرد ایرانیان را در سوگ عمیقی فروبرد. او نوشت: «چراغ امروز خاموش شد، قلب من شکسته است. زود رفتی.» خبر فوت مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی، نخستین زن و ریاضیدان برنده جایزه فیلدز و استاد دانشگاه استنفورد این‌گونه به گوش هموطنانش رسید.
مریم میرزاخانی چهار سال پیش دچار سرطان سینه شد اما توانست بر این بیماری غلبه کند تا اینکه تیرماه امسال خبر رسید که سرطان عود کرده و به استخوانش رسیده است.فاصله زمان انتشار خبر بیماری تا اعلام خبر رفتن همیشگی اش زمان بسیار کوتاهی بود... مرگ، نابغه ریاضی را از جهان و ایران ربود.
او در 13 اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد. پدرش مهندس برق بود و مادرش مشوق اصلی زندگی علمی‌اش. پدرش رئیس هیأت مدیره خیریه رعد است. مریم سومین فرزند پدر و مادر بود. آنطور که پدرش نقل کرده از کودکی عاشق ریاضی بود.پس از طی دوران راهنمایی در امتحان استعداد‌های درخشان شرکت کرد و وارد دبیرستان فرزانگان تهران (سمپاد) شد. خودش درباره عشق‌اش به ریاضی گفته است: «بچه که بودم دوست داشتم نویسنده شوم. هر داستانی که به دستم می‌رسید و درواقع هر کتابی که به دستم می‌رسید می‌خواندم. برادرم کسی بود که مرا به طور عام به علم علاقه‌مند کرد. او هر چیزی که در مدرسه می‌آموخت، برای من تعریف می‌کرد و فکر می‌کنم نخستین خاطره‌ای که از ریاضیات دارم این بود که او مطلبی درباره جمع کردن اعداد یک تا 100 را که در مجله‌ای خوانده بود، برایم مطرح کرد. اینکه چگونه «گاوس» با روشی نوآورانه آن را حل کرده بود.این نخستین باری بود که از زیبایی یک راه حل ریاضی به شوق می‌آمدم و مجذوب آن می‌شدم. البته وقتی وارد تیم المپیاد ریاضی شدم نمی‌خواستم ریاضی بخوانم، فکر می‌کردم که مهندس شوم ولی بعد با کلاس‌هایی که در دانشگاه شریف و برخوردهایی که با بچه‌های سال‌های بالاتر از خودمان داشتیم نه تنها من بلکه بقیه بچه‌هایی که هم دوره بودیم هم تصمیم گرفتند ریاضی بخوانند.»

بــرش

پیام تسلیت روحانی
به مناسبت درگذشت مریم میرزا خانی
رئیس جمهوری در پیامی درگذشت مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به این شرح است: «درگذشت اندوه‏بار مریم میرزاخانی، نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان موجب تألم و تأثر فراوان شد. درخشش بی‌‏نظیر این دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین‏ انداز کرد، نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله‌های افتخار و عرصه‌های گوناگون بین‌المللی بود.» در ادامه این پیام آمده است: «اینجانب ضمن ارج نهادن به خدمات علمی و آثار ماندگار این فرزند فرهیخته ایران، مصیبت وارده را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم آن عزیز از دست رفته، صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.»

پیام تسلیت جهانگیری
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری هم در پیامی اینستاگرامی با تسلیت درگذشت مریم میرزاخانی نوشت: درگذشت نابهنگام ریاضیدان برجسته و نابغه ایرانی خانم دکتر مریم میرزاخانی موجب تأثر و تألم فراوان شد.


مریم سال سوم ریاضی موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی شد. سال چهارم در المپیاد جهانی هنگ کنگ مدال طلای جهانی دیگری گرفت و روز به روز بر افتخاراتش افزود. در سن 18 سالگی توانست در المپیاد جهانی ریاضی رتبه اول را به دست آورد و همان جا بود که تصمیم گرفت در دانشگاه صنعتی شریف ریاضی بخواند. مریم نخستین کسی بود که دو سال پی در پی مدال طلای ریاضی را گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل را بدست آورد. عبدالله محمودیان استاد دانشگاه صنعتی شریف و از مسئولان برگزاری المپیاد ریاضی در گفت‌و‌گویی پیرامون مریم میرزاخانی گفته بود:« در سال ۱۳۷۲ از دکتر حدادعادل درخواست کردم اجازه دهند ایشان (مریم میرزاخانی) در المپیاد شرکت کنند چون آن زمان فقط سال سومی‌ها امکان شرکت در المپیاد را داشتند و ایشان سال دوم بودند. در نهایت هم انتخاب شدند و سال بعد شرکت کردند و خانم میرزاخانی طی دو بار شرکت در المپیاد جهانی هر دوبار طلا گرفت.» مریم در آن سال‌ها نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و البته نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و توانست در آن سال‌هایی که زنان، گمشده بحث‌های علمی و اجتماعی ایران بودند نقش زنان را دوباره یادآوری کند. دختری که پشتکارش زبانزد همگان بود.
بهرنگ نوحی، استاد ریاضی دانشگاه کویین مری لندن، وقتی مریم میرزاخانی دوم دبیرستان بود در یک دوره حل مسأله المپیاد به او و چند نفر دیگر درس می‌داد: «از همان زمان مشخص بود که مریم میرزاخانی و دوستش رؤیا بهشتی جزو بهترین‌ها هستند.» مریم که عاشق ریاضی بود با پایان دبیرستان، ریاضیات را در دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد و دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس خود را در این دانشگاه به پایان رساند. سال 76 با جمعی از نخبگان ریاضی شریف همراه می‌شود تا در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که در اهواز برگزار می‌شد شرکت کند.در راه بازگشت اتوبوس آنها در دره سقوط می‌کند، 7 نفر از نخبگان شریف جان باختند و مریم هم در این حادثه زخمی شد.
میرزاخانی با پایان دوره فوق لیسانس خود برای ادامه تحصیل تصمیم به مهاجرت گرفت؛ دانشگاه هاروارد بورسیه‌اش کرد و برای گذراندن دوره دکترا و ادامه تحصیل خود به دانشگاه هاروارد رفت. پدرش می‌گوید: «مریم رفت آنجا چون رشته تحصیلی‌اش را بهتر می‌توانست ادامه بدهد. امکان رشدش بیشتر بود.» میرزاخانی در همان سال‌های تحصیل‌اش با جان وندراک، که از پژوهشگران «آی‌بی‌ام» است ازدواج می‌کند و از او یک فرزند به نام آناهیتا دارد.
خودش درباره زندگی و کارش معتقد بود: «رابطه برقرار کردن بین کار سنگین ریاضی و مادر بودن خیلی سخت است. البته شدنی است و ارزش انجام دادنش را دارد. خواه ناخواه میزان کار را کم می‌کند. یعنی اگر کسی فکر کند که هم می‌توانم یک خانواده خیلی خوب و با ارتباط قوی داشته باشم، هم کارم به‌‌ همان سرعت قبل پیش برود این طور نیست، باید به هر حال هزینه بکند. البته برای پدر هم سخت است و این کمی بستگی دارد که پدر و مادر چقدر تقسیم کار بکنند، چقدر برای بچه‌شان وقت بگذارند.»
او البته برایش فرقی نمی‌کرد که فرزندش ریاضیدان شود یا نه: «امیدوارم که او و کلاً همه بچه‌ها، ریاضی را جدی بگیرند. دوست ندارم مثل افرادی شود که تا صحبت از ریاضیات می‌شود می‌گویند من از ریاضی هیچ چیز نمی‌دانم، یعنی اصلاً به خود امکان نمی‌دهند که به آن فکر کنند، البته در ایران خیلی این‌طور نیست ولی در امریکا زیاد پیش می‌آید. ریاضی به درست فکر کردن کمک می‌کند. حتی یک پزشک یا کسی که کار دیگری هم می‌کند، اگر ریاضی‌اش قوی باشد، می‌تواند جلو باشد.»
موفقیت‌های نابغه ریاضی دنیا
مریم میرزاخانی در سال 2004 با اخذ مدرک دکترای هاروارد به سرپرستی «کورتیس مک مولن»، از برندگان مشهور جایزه فیلدز، در دانشگاه‌های پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول شد. یک سال بعد در سال 2005 نشریه پاپیولار ساینس امریکا او را به عنوان یکی از 10 ذهن جوان جهان برگزید و از او تجلیل کرد.
 میرزاخانی مدتی در پرینستون مشغول به تدریس بود ولی بعد از مدتی به استنفورد رفت و کار تدریس و پژوهش را به صورت حرفه‌ای‌تر آنجا ادامه داد. او در شهریور 1387 (اول سپتامبر 2008) و در 31 سالگی به درجه استادی این دانشگاه رسید. میرزاخانی در سال 1999 میلادی موفق شد راه حلی برای یک مشکل بزرگ ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت‌های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بوده‌اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه حلی روشن در اختیار داشت.
او به همراه 9 محقق برجسته دیگر در چهارمین نشست 10 استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در امریکا مورد تقدیر قرار گرفت. به نوشته USA Today این فهرست 10 نفره، شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده‌اند. این فهرست براساس پیشنهادهای ارائه شده از سوی سازمان‌های گوناگون، رؤسای دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده‌اند. این محققان برجسته جوان در حوزه‌های گوناگونی از گرافیک رایانه‌ای تا ریاضیات و علوم روباتیک، افق‌های تازه‌ای در مرزهای جهان اطراف ما گشوده‌اند که مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی یکی از آنها است.
میرزاخانی در سال 2009 به خاطر دستاوردهایش در ریاضیات برنده جایزه بلومنتال شد. در اعلامیه‌ای که انجمن ریاضی امریکا به مناسبت برنده شدن این جایزه برای میرزاخانی منتشر کرد، دلیل گرفتن این جایزه مهم ریاضی، «خلاقیت استثنایی، و تز (دکترای) مبتکرانه که در آن، ابزارهای گوناگونی از هندسه هذلولی گرفته تا روش‌های کلاسیک فرم‌های اتومورفیک و تقلیل سیمپلکتیک برای به دست آوردن نتایجی در سه مسأله مهم ترکیب شده‌اند» عنوان شد.
حوزه فعالیت او به طور خاص روی فضاهای هندسی و همچنین نظریه ارگودیک متمرکز شده است. پرداختن به جزئیات فعالیت‌های علمی او فراتر از این متن است، اما او در مرزهای دانش ریاضیات به جست و جو می‌پردازد و دامنه آگاهی ما را از جهان شگفت انگیز ریاضیات توسعه می‌دهد.
مدال فیلدز
دکتر مریم میرزاخانی، استاد دانشگاه استنفورد به عنوان نخستین زن ریاضیدان جهان موفق به دریافت مدال «فیلدز» شد که به عنوان عالی‌ترین جایزه علمی رشته ریاضیات از آن به عنوان «نوبل ریاضیات» یاد می‌شود. پدرش می‌گوید نخستین نفری بود که خبر مدال فیلدز را شنید: «قبل از اینکه جایزه را ببرد؛ خودش زنگ زده بود و حس و حالش توصیف شدنی نبود.»
مریم میرزاخانی در مه سال ۲۰۱۶ به عضویت در آکادمی ملی علوم برگزیده شد. او نخستین ایرانی-امریکایی بود که به عضویت در این آکادمی برگزیده شد.
واکنش  شخصیت ها ی سیاسی به درگذشت  میرزاخانی
در پی درگذشت مریم میرزاخانی، وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: خبر درگذشت نابغه جوان ایرانی و استاد ریاضیات دکتر مریم میرزاخانی موجب تأسف شدید این جانب و همه ایرانیانی که به مفاخر برجسته علمی کشورمان می‌بالند، شد. اینجانب در گذشت این بانوی دانشمند را به همه ایرانیان در سراسر جهان، خانواده محترم و داغدار ایشان و جامعه علمی کشور صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم. هماهنگ‌کننده سازمان ملل در ایران نیز با ابراز تأسف از درگذشت مریم میرزاخانی برای آرامش ابدی روح این نابغه ایرانی دعا کرد. گری لوئیس در حساب توئیتری و همچنین صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشت: از خبر درگذشت مریم میرزاخانی بسیار غمگین شدم ؛ دختر نابغه ایرانی، همسر، مادر، استاد. روح ابدی او در آرامش باشد.

نیم نگاه

مریم میرزاخانی؛ ترند جهانی شد
خبر فوت ناگهانی مریم میرزاخانی با واکنش و اظهار تأسف تعداد بیشماری از هموطنان ایرانی او مواجه شد. وقتی فیروز نادری دانشمند ایرانی حوزه هوا فضا در توییتر و اینستاگرام این جمله کوتاه را نوشت: چراغ امروز خاموش شد... کاربران زیادی برای او پیغام گذاشتند که منظورش چه کسی است و آیا از مریم میرزاخانی نابغه ریاضی حرف می‌زند؟ او ساعتی بعد نوشت: یک نابغه؟ بله. اما همزمان یک دختر، همسر و مادر. پس از تأیید این خبر بلافاصله در توییتر دو هشتگ #مریم میرزاخانی و #Maryam mirzakhani به راه افتاد. با هشتگ انگلیسی بیش از سه هزار توییت نوشته شد و در دقایقی یکی از ترندهای جهانی توییتر بود. محتوای بیشتر توییت‌های شهروندان پس از احساس تأسف از فقدان چنین دانشمندی، متوجه ساختارهای اجتماعی بود و این انتقاد که چرا نوابغ ایرانی باید از وطن خود دور بمانند.  صفحه اصلی توییتر هم برای مریم میرزاخانی مؤمنتی (مجموعه توییت) ساخت که از ابتدای زندگی تا مرگ او را در برمی‌گرفت.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در پیامی درگذشت دکتر «مریم میرزاخانی» را تسلیت گفت. محمد فرهادی گفت: «در شرایطی که جامعه علمی و دانشگاهی و آحاد مردم علم دوست و فرهیخته کشور در سوگ از دست دادن بانوی عالم و دانشمند، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و استاد دانشگاه استنفورد، سرکار دکتر مریم میرزاخانی نشسته‌اند، برخود فرض می‌دانم مراتب تسلیت و همدردی خود را با استادان، همکاران، دوستداران و خانواده محترم ایشان اعلام کنم.» جمعی از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان مجلس نیز این واقعه را به خانواده و جامعه علمی ایران تسلیت گفتند. محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: «خبر درگذشت این نخبه ایرانی برای من بسیار سخت و متأثر‌کننده بود. سرکار خانم میرزاخانی با دانش و نبوغ بالای خود باعث سرافرازی ملت ایران در مجامع بین‌المللی شدند» نمایندگان زن کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در پیامی اعلام کردند: «از شمار دو چشم، یک تن کم/ وز شمار خرد، هزاران بیش» در پیام تسلیت پروانه سلحشوری، سیده فاطمه ذوالقدر و طیبه سیاوشی آمده است: این دختر سختکوش در پس سالیان سکوت، نجیبانه با بیماری سرطان مبارزه کرد و در نهایت تنها در موعد واپسین ما را با خبر بیماری خویش شریک ساخت، چرا که سیمای استوار او بری از تمایل به ترحم و دلسوزی بود. ضایعه از دست دادن چنین گوهری را به مردم ایران و تمام ایرانیان در هر کجای دنیا، تسلیت می‌گوییم...» وزیر بهداشت نیز در پیامی درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان را به جامعه جهانی، ملت شریف ایران و خانواده ارجمند وی تسلیت گفت.


//////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

ص  24


بازتاب درگذشت «مریم میرزاخانی» در صفحات مجازی هنرمندان
به این چشم‌ها نگاه کنید

نخستین دانش‌آموز ایرانی برنده جایزه نمره کامل؛ نخستین دختر راه‌یافته به تیم المپیاد ریاضی ایران؛ نخستین دختر برنده طلای المپیاد ریاضی ایران؛ نخستین کسی که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمره کامل گرفت؛ نخستین زن و نخستین ایرانی موفق به دریافت معتبرترین جایزه ریاضی جهان، «فیلدز»؛ یکی از بازماندگان حادثه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان شریف؛ یکی از 10 ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در امریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات؛ یکی از نوابغ تاریخ؛ دختری که آرزوی نویسندگی داشت و حالا داستان زندگی خودش سوژه نویسندگان شده است؛ یکی دیگر از قربانیان هیولای سرطان؛ یکی از انسان‌های قربانی بی‌رحمی طبیعت؛ مریم میرزاخانی! همین... در ادامه واکنش برخی هنرمندان را به درگذشت مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی- امریکایی می‌خوانید:
رامبد جوان: مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایران و جهان، عضو آکادمی ملی علوم امریکا و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به دلیل بیماری سرطان در امریکا فوت کرد.
درگذشت ایشان را به هموطنان عزیز و جامعه علمی کشور تسلیت عرض می‌کنم.
آنا نعمتی: تسلیت عرض می‌کنم، به خانواده مریم عزیز و دوستان و مردم ایران و جهان، از دست دادن گوهر‌های ناب در عرصه‌های مختلف غم بزرگیست، خیلی زود بود، خیلی، متأسفم... شما افتخار بانوان و مردم ایران هستی. روحت شاد و یادت جاودان
سروش صحت: به این چشم‌ها نگاه کنید...
اسم مریم میرزا خانی را در گوگل جست‌و‌جو کنید و بعد به عکس‌هایش نگاه کنید...وقتی در کلاس درس مقابل دانشجویانش جلوی تخته ایستاده به دست‌هایش نگاه کنید... به چشم هایش...
امیرحسین رستمی:‌ چه حکمتیه واقعاً که جهان باید نابغه اى مثل مریم رو اینقدر زود از دست بده ولى خیلى از آدم‌هاى به درد نخور خالى و     مردم آزار... ملکه مریم، غرق آرامش باشى که هستى
چون یک جهان دارن براى آرامشت دعا می‌کنن،
اسطوره، الگو و افتخار واقعى ایران خدا نگهدار
حمیرا ریاضی: این نگاه پراز هوش و نبوغ کجاست... چرا مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضی بعد از دست و پنجه نرم کردن با سرطان امروز درگذشت.
مرجانه گلچین: تسلیت به جهان، تسلیت به هموطنان عزیزم، تسلیت به خانواده محترم خانم میرزاخانی.... نابغه بزرگ ریاضی افتخارآفرین نام هـر بانوی ایرانی امروز بر اثر بیماری سرطان درگذشت، روحش شاد راهش پر رهرو
رویا میرعلمی: به تصویر درختی که در حوض زیر یخ زندانی ست، چه بگویم«بیژن الهی»
بهاره کیان افشار: نابغه بزرگ ریاضى و زن ایرانى پرافتخار ملى و جهانى و انسانى متواضع و شریف و مهربان ناباورانه و چه زود پرکشید... همواره بزرگ و پرافتخار و در اوج می‌مانى نازنین
الهام پاوه نژاد: اندوه بزرگیست زمانی که نباشی.... دریغ و درد برای رفتنِ چون تویی
شهره سلطانی: خانم محترم و افتخارآفرین ریاضیدان از هر طرف حساب کردم رفتنت غیرمنتظره و زود بود.. تسلیت
منصور لشگری قوچانی: همیشه عاشق ریاضى بودم و... یکبار دیگه ایرانى عزیزى رفت، نشانه اى از وجود خدا در جهان رفت، زود رفت و غمش ایران را سوگوار کرد....متأسفم که براى مردمان کشورم، افراد دیگرى مشهور و تصمیم گیر هستند و بعد رفتن انسان‌هاى نابغه، ما ایرانی‌ها این انسان‌هاى محبوب را می‌شناسیم. خدایا یعنى روزگارى را خواهیم دید که انسان‌ها را به اندازه مفید بودن براى دنیا، در ایران بشناسیم
آشا محرابی: و مرگ که بى صدا مى برد...
شبنم قلی خانی: ملکه ریاضیات ایران تو از اتوبوس مرگ سالم پیاده شدی اما... روحت شاد برایت کم است
لاله اسکندری: افسوس و صد افسوس که جهان نابغه‌ای چون تو را به این زودی از دست داد.....روحت در آرامش شیرزن ایرانی
داریوش اسدزاده: درگذشت مریم میرزاخانی رو به مردم سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنم
مهدی سلطانی: مریم میرزاخانى نخستین زن در جهان و نخستین ایرانى برنده مدال فیلدز بالا‌ترین جایزه در ریاضیات، درگذشت. تسلیت به هموطنان و جامعه بشرى
 هومن بهمنش: افسوس بر ما که باز با نیستى ات شناختیمت! چقدر زود دیر می‌شود.
هدیه تهرانی: مریم میرزاخانی باور کردنى نیست...
رخشان بنی اعتماد: دختر نابغه ایرانمان
نرگس آبیار: صدافسوس
اشکان خطیبی: باورم نمى شه... مریم میرزا خانى نابغه ایرانى درگذشت
مونا فرجاد: افسوس و صد افسوس.. دنیا از حضور چنین بانوی دانشمندی بی‌نصیب ماند
سارا خوئینی ها: ۱٩ سال پیش اتوبوس تیم ملی المپیاد ریاضی ایران در مسیر اهواز به تهران دچار نقص فنی شد و به دره سقوط کرد! ٩ عضو تیم ملی المپیاد در ٢٠ سالگی از بین رفتند که چندین نفر از آنها مدال‌های نقره و طلا برای ایران کسب کرده بودند......مریم میرزاخانی اما از این حادثه زنده بیرون آمد و ١٨ سال بعد در تمام دنیا درخشید و به‌عنوان نخستین زن برنده جایزه نوبل ریاضیات (فیلدز) شد! پروفسور مریم میرزاخانی به طور رسمی دانشمند نخبه ریاضیات در قرن ٢١ شناخته شد و نامش یکی از پُرافتخارترین آثار ملی وطنم شد.....تنها ٢ روز بود که خبر بیماری ایشان را شنیده و به امید بهبود بودیم که متأسفانه بسیار زود ایشان را از دست دادیم!