printlogo


پیشخوان کتابفروشی‌ها
«ابر شلوارپوش» معروف‌ترین منظومه ولادیمیر مایاکوفسکی یکی از پیشگامان مکتب فوتوریسم با ترجمه مد یاکاشیگر که در سال 1372 از سوی نشر مینا منتشر شده بود، پس از درگذشت نابهنگام مترجم‌اش به چاپ هفتم رسید. عکس‌ها و طرح‌هایی تازه در جهت عمق بخشیدن و درک بهتر و بیشتر شعر ضمیمه صفحات مختلف کتاب است. مایاکوفسکی که از هواداران جدی انقلاب اکتبر روسیه بود و همه هنرش را برای تبلیغ و معرفی انقلاب به کار گرفت، ابر شلوارپوش را پس از شکست عشقش به ماریا الکساندر ووا دنیسووا، دختر جوانی از مردم اودساسرود، و کاشیگر هم که خود شاعر بود، برگردانی به غایت زیبا از آن به دست داده است.
«هفت سین در بهمن‌ماه» مجموعه‌ای از شعرهای کوتاه حمیدرضا شکارسری است که انتشارات شهرستان ادب منتشر کرد. شکارسری از جمله شاعران با تجربه‌ای است که حدود سی دفتر شعر و نقد شعر منتشر شده در کارنامه‌اش دارد و شاعری که با رسیدن به مرز ایجاز و با شناخت علم نقد اوج هنرش را در این سال‌ها به‌خوانندگان آثارش عرضه می‌کند.  «شور ترانه» مجموعه تصنیف‌ها و ترانه‌های استاد محمدرضا شجریان است همراه با شرح حال شاعران، آهنگ سازان که مهران حبیبی‌نژاد آنها را گردآورده است و نشر اشاره هم ناشر آن است. این کتاب که نخستین بار در سال 1387 منتشر شده بود، اکنون به چاپ پنجم رسیده است. «دژخیم» عنوان کتابی است به قلم ژوزف دومستر نویسنده و فیلسوف فرانسوی که با ترجمه اسماعیل قهرمان‌پور از سوی نشر روزگار نو منتشر شد.این کتاب از مجموعه «ایده‌های بزرگ: کتاب‌هایی که جهان و شیوه نگاه ما را تغییر دادند» این انتشاراتی است که به موضوع مشیت و ربوبیت اختصاص دارد.
«خواب و بیداری» یکی از جدید‌ترین رمان‌های فریده گلبوست که از سوی انتشارات معین به بازار آمد. فریده گلبو درباره این اثر می‌نویسد: رمان حاضر نه موج نو است و نه جریان سیال ذهن. با این حال نیازمند جلب باور مخاطب است که به‌طور طبیعی خواننده در برابر آن سه نوع موضع‌گیری می‌تواند داشته باشد. «نیمه گمشده» مجموعه سه داستان نه‌چندان کوتاه از حمیدرضا کلانتری میبدی است که نشر ورجاوند منتشر کرد. نیمه گمشده نام سومین داستان کتاب است که عنوان کتاب را ساخته است و آغاز و پایانی دارد که به لحاظ فرم و شیوه داستان بی‌شباهت به زندگی صادق هدایت نیست.
انتشارات روزنه رمان «سایه سیاه جادو» نوشته وی.ای.شواب را با ترجمه آرزو احمی منتشر کرد. در این رمان «کل» مسافر سرخ است. یکی از آخرین جادوگرهایی که می‌تواند از دنیایی به دنیای دیگر سفر کند در خدمت پادشاهی مارش، ونقش سفیر و پیک لندنی‌ها. اما جادوی خطرناکی در کار است و پشت هر پیچ خیانت کمین کرده است. علاقه‌مندان این نوع ادبیات داستانی بویژه جوانان و نوجوانان از مشتریان پرو پاقرص چنین آثاری سایه‌سیاه جادو را از دست ندهند.
«زندگی داستانی ای.جی.فیکری»رمانی نوشته گابریل زوین با ترجمه لیلا کرد از سوی انتشارات کوله‌پشتی منتشر شد. این رمان داستان زندگی ای.جی.فیکوی مدیر تنها کتابفروشی جزیره آلیس است.
داستان با ورود آملیا به جزیره شروع می‌شود. او مدیر فروش انتشارات نایاتلی است و می‌خواهد فهرست کتاب‌های زمستان را برای کتابفروش جزیره ببرد. مدیر فروش قبلی فوت کرده و ای.جی.فیکری مرد میانسال بد قلقی است که هیچ کدام از کتاب‌ها به سلیقه‌اش نمی‌خورد. رمان «تراژدی اسبی که ایستاد»نوشته روح‌الله سهرابی کارگردان سریال تلویزیونی «آرام می‌گیریم» از سوی نشر داستان منتشر شد. سهرابی که پیش از این چهار عنوان کتاب منتشر کرده بود در این اثر با بیانی صریح مسائل اجتماعی و انسانی را بیان می‌کند. اینگونه بیان کردن مسائل با رویکردی انجام می‌گیرد که در فیلم‌های سینمایی‌اش مثل خاکستر و برف یا سریال آرام می‌گیریم از سهرابی شاهد بودیم. این رمان که بلافاصله پس از انتشار با اقبال عمومی مواجه شد و به چاپ دوم رسید.«ویلیام فاکنر» کتابی است که فرزانه قوجلو گردآوری و ترجمه کرده و ناشر آن انتشارات نگاه است. این کتاب با یادداشت ناشر شروع می‌شود که جایگاه فاکنر و عظمت آثارش را در ادبیات انگلیسی زبان یادآور می‌شود. به‌دنبال آن سالشمار زندگی و آثار فاکنر آمده است. توماس اینگ بحث مبسوطی در باره فاکنر و آثارش قلمی کرده است. ویلیام فاکنر و رنسانس جنوب مطلبی است از اورسلابرام که به بررسی شخصیت و آثار فاکنر می‌پردازد. فهرست اعلام و مآخذ پایان بخش کتاب است. این کتاب پر از تصاویر کم‌تر دیده شده فاکنر در دوران مختلف زندگی‌است و شناخت نسبتاً جامعی از این نویسنده و‌آثارش به دست می‌دهد.«نیم پخته ترنج» بیست مقاله درباره شاهنامه وادب حماسی ایران به قلم دکتر سجاد آیدنلو است که انتشارات سخن آن را درکتابی در قطع وزیری منتشرکرد.موضوع کلی و اصلی این مقالات، شاهنامه و ادب حماسی ایران است و به‌طور مشخص مقولات اسطوره‌شناسی، داستانی، لغوی، دستوری، تطبیقی، روایات و معتقدات شفاهی- عامیانه در آنها طرح و بحث شده است. نخستین مقاله این مجموعه درباره شمشیر معروف امام علی(ع)، ذوالفقار، است و به‌این دلیل جزو گفتارهای مربوط به شاهنامه و ادب حماسی ایران آورده شده که در آن به‌ویژگی‌های داستانی این رزم‌افزار مخصوص پرداخته و موضوع از منظر بن‌مایه‌ها، خصوصیات و شواهد حماسی- اساطیری و به‌اصطلاح شاهنامه‌ای بررسی شده است. سجاد آیدنلو پیش از این نیز دو مجموعه مقاله به اسم از اسطوره تا حماسه و نارسیده ترنج را در معرفی و شناخت شاهنامه و ویژگی‌هایش منتشر کرده بود. جلد شانزدهم «نگین سخن» شامل شیواترین آثار منظوم ادبیات پارسی به اهتمام عبدالرفیع حقیقت (رفیع) از سوی انتشارات علمی منتشر شد. شاعرانی که در این مجموعه حضور دارند از سعدی شیرازی گرفته تا رشید یاسمی و رباب تمدن و شیخ علاءالدوله سمنانی و فرخی یزدی و... همه در ردیف شاعرانی قرار می‌گیرند که در قالب اوزان عروضی مکنونات قلبی خود را عرضه کرده‌اند. عبدالرفیع حقیقت علاوه بر پژوهش و تحقیق دستی در کار سرودن شعر هم دارد و نمونه‌هایی از اشعارش را در این مجموعه پرو پیمان آورده است.