printlogo


کارشناسان در گفت‌وگو با <ایران> تشریح کردند
کاهش نرخ بیکاری و رونق تولید نشانه‌های خروج از رکود مجیدرضا حریری: مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی به معنی خروج از رکود است اگر طی 3 سال آینده در هر سال رشد 3 درصدی داشته باشیم در سال 96 به مثبت 8 درصد سال 85 می‌رسیم به این معنی که در
4 سال بازگشت به عقب رشد منفی اقتصادی جبران شد
 مسعود دانشمند: صحبت‌های رئیس جمهوری مبنی بر خروج از رکود بر اساس شاخص‌های اقتصاد کلان بود
 ابراهیم رزاقی: دولت باید شرایطی را فراهم آورد که اقتصاد ایران به سمت فعالیت‌های تولیدی برود و از امور غیرتولیدی مانند واسطه‌گری در بخش‌هایی چون مسکن و خرید و فروش ارز جلوگیری کند
 مهدی تقوی: اقتصاد ایران به طور کامل از رکود تورمی خارج نشده است اما با توجه به شاخص‌های مختلف از جمله نرخ تورم در حال خروج از رکود هستیم

گروه اقتصادی- اقتصاد ایران پس از 9 فصل پی در پی (از زمستان 90 تا زمستان 92) که با شرایط رکود دست و پنجه نرم می‌کرد، در نخستین فصل سال جاری با بهبود 7/3 درصدی به رشد اقتصادی مثبت نیم درصد دست یافته است. مسئولان دولتی پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان امسال، در بدبینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی ایران به یک درصد و در خوش بینانه‌ترین حالت به سه درصد خواهد رسید.
بنابر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت در ماه‌های اخیر بخش‌های مختلف صنعت ایران رشدی بین 2 تا 24 درصد را تجربه کرده که این نرخ رشد در برخی از بخش‌ها به بیش از 50 درصد نیز رسیده است. میزان واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز در سال جاری حکایت از تحرک بیشتر این بنگاه‌ها دارد. در صنعت نفت و گاز نیز به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی پیشران رشد قابل توجهی در تولید محقق شده است.
 براساس همین تغییرات است که حسن روحانی رئیس جمهوری در جمع مردم مشهد مقدس نوید خروج اقتصاد از رکود را داده است. بنابر اظهارات رئیس قوه‌مجریه در زمینه انرژی و نفت و گاز، امسال شاهد تحول چشمگیری خواهیم بود. به طوری که در بخش نفت احتمالاً رشد حدود هشت درصد را تا پایان سال خواهیم داشت. به اعتقاد کارشناسان از آنجا که رونق تولید بتدریج اتفاق می‌افتد و در مرحله نخست صنایع مادر و بزرگ را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، تا زمانی که این رونق به واحدهای کوچک تولیدی برسد و مردم آن را لمس کنند، فاصله‌ای وجود دارد.برای روشن شدن موضوع خروج از رکود و ابعاد آن به سراغ چهار نفر از صاحبنظران اقتصادی رفتیم تا به تحلیل دقیق تری از آن دست یابیم.
 خروج از رکود اتفاق افتاد
مجیدرضا حریری رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی در گفت‌و‌گو با ایران با اشاره به اینکه آمارها نشان از خروج از رکود دارد اظهار داشت: در همین خصوص چندی پیش رئیس جمهوری خبر از خروج از رکود دادند خبری که طبق آمارهایی که از مثبت شدن رقم رشد اقتصادی منتشر شده کاملاً درست است.
وی با اشاره به آمارهای موجود از رشد تولیدات صنایع پیشرو اظهار داشت: طبق آمارهای منتشر شده میزان تولیدات صنعتی شامل فولاد و پتروشیمی روند صعودی را تجربه کرده است.رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی افزود: بر اساس آمارهای موجود تولید فولاد
9 درصد و تولید محصولات پتروشیمی بالغ بر
11 درصد رشد کرده است.حریری آمارهای منتشر شده توسط گمرک را مدنظر قرار داد و اظهار داشت: مطابق آمار گمرک واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد
35 درصدی داشته است.وی با اشاره به رشد 35 درصدی واردات کالاهای سرمایه‌ای تصریح کرد: این موضوع به معنی افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌های صنعتی است چراکه تولیدکننده‌ها با واردات بیشتر مواد اولیه تولیدشان هم افزایش می‌یابد.وی با بیان اینکه مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی به معنی خروج از رکود است اظهار داشت: این در حالی است که تفسیر اشتباهی از صحبت‌های رئیس جمهوری نسبت به خروج از رکود صورت گرفت.حریری از اعتراض کارشناسان و مردم نسبت به خبر رئیس جمهوری در خصوص خروج از رکود صحبت به میان آورد و خاطرنشان کرد: مردم تصور کردند منظور رئیس جمهوری رونق اقتصادی است این در حالی است که رونق اقتصادی با رشد 7 تا 8 درصدی اقتصادی روی خواهد داد.وی با بیان اینکه طی 5/2 سال گذشته رشد منفی اقتصادی به 10 درصد رسیده است، تصریح کرد: در صورتی که طی 3 سال آینده در هر سال رشد 3 درصدی داشته باشیم در سال 96 به مثبت 8 درصد سال 85 می‌رسیم به این معنی که در 4 سال بازگشت به عقب رشد منفی اقتصادی جبران شد.
 رونق در اقتصاد
همچنین مسعود دانشمند عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در گفت‌و‌گو با ایران با اشاره به اینکه خروج از رکود مقدمه رشد اقتصادی است، تصریح کرد: در چرخه اقتصادی خروج از رکود خود را در آمار نشان می‌دهد و رونق اقتصادی هم در بهبود معیشت مردم.عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه صحبت‌های رئیس جمهوری مبنی بر خروج از رکود بر اساس شاخص‌های اقتصاد کلان بود افزود: البته تفسیر مردم و کارشناسان از رونق اقتصادی بر اساس شاخص‌های اقتصاد خرد بیان می‌شود.وی با تأکید بر اینکه در چرخه اقتصاد و بر اساس شاخص اقتصاد خرد افزایش میزان تولید به معنی رونق اقتصادی است، اظهار داشت: در این میان افزایش حجم مبادلات تجاری و امکان فروش محصول برای تجار نشان از این دارد که خروج از رکود اتفاق افتاده است این در حالی است که هنوز چنین رویدادی رخ نداده است.
 خروج از رکود با مشارکت مردم
همچنین ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی درباره خروج اقتصاد کشور از رکود تورمی که رئیس جمهوری اعلام کردند به خبرنگار ایران گفت: گزارش‌هایی که بانک مرکزی در مورد نرخ تورم می‌دهد گویای آن است که روند صعودی تورم متوقف شده است و به مرور زمان این عدد کاهش پیدا می‌کند.  وی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم موضوع قابل استنادی برای مطرح کردن خروج از رکود تورمی نیست اذعان داشت: زمانی می‌توانیم شاهد خروج کامل اقتصاد از رکود تورمی باشیم که نرخ بیکاری کاهش و تولید افزایش پیدا کند در غیر این صورت ادامه وضعیت فعلی ممکن است دوباره باعث رشد نرخ تورم و پدیدار شدن اعداد منفی در اقتصاد باشد. رزاقی ادامه داد: معتقدم یکی از نکات مهم در خروج کامل از تورم، کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی است. طی 25 سال اخیر روز به روز اقتصاد ایران به درآمد نفت متکی‌تر  و این امر مانع توسعه یافتگی کشور شد. بدین جهت دولت باید شرایطی را فراهم آورد که اقتصاد ایران به سمت فعالیت‌های تولیدی برود و از امور غیرتولیدی مانند واسطه‌گری در بخش‌هایی چون مسکن و خرید و فروش ارز جلوگیری کند. وی با بیان اینکه در اقتصاد آزادی که ایران مانند کشورهای اروپایی دیگر دنبال می‌کند چالشی تحت عنوان بی‌توجهی به بخش تولید دارد، تصریح کرد: کشورهای مختلف با آنکه اقتصاد آزاد دارند اما همه جانبه از بخش تولید خود دفاع می‌کنند. در چنین نظام‌هایی عنوان می‌شود بخش خصوصی مکمل دولت و بخش دولتی مکلف به حمایت از طریق اختصاص منابع مالی و حتی یارانه است. وی تأکید کرد: اگر دولت می‌خواهد به معنای واقعی از رکود تورمی ایجاد شده فاصله بگیرد و شرایطی را ایجاد کند که دیگر کشور با چنین معضلی روبه‌رو نشود باید به تولید بپردازد و به تولید‌کنندگان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت کند. وی اذعان داشت: انتظار تورمی هم مقوله دیگری است که به رکود تورمی کمک می‌کند لذا توصیه می‌کنم دولت برای حل این بحران برنامه‌ریزی دقیقی کند. مردم ما براحتی نمی‌پذیرند که تورم کاهش پیدا کرده است یا از رکود خارج شده‌ایم.  
 در حال خروج از رکود هستیم
مهدی تقوی کارشناس اقتصادی درباره خروج از رکود تورمی نیز به خبرنگار ایران گفت: اقتصاد ایران به طور کامل از رکود تورمی خارج نشده است اما با توجه به شاخص‌های مختلف از جمله نرخ تورم در حال خروج از رکود هستیم. وی افزود: دولت باید تمهیداتی را بیندیشد که تعداد بیکاران کم و بر تولید کشور افزوده شود. لذا بهتر است در کنار بهبود روابط بین الملل برای سایر بخش‌ها هم برنامه‌ریزی کنیم و حتی به این فکر کنیم که با ادامه تحریم چطور اقتصاد ایران را مدیریت کنیم. تقوی گفت: اقتصاد ایران باید از شکنندگی موجود فاصله بگیرد و به سمت پویایی حرکت کند که متأسفانه در دوره‌های گذشته به صورت ریشه‌ای به اقتصاد پرداخته نشده است.