printlogo


فعالان حزبی در گفت‌وگو با «ایران» تأکید کردند
برخورد با خودسرها ضامن نشاط انتخاباتی  مرتضی گلپور

وکیل مطهری:  حکم جلب مهاجمان صادر شد

وکیل علی مطهری گفت: دادستان شیراز دستور جلب عاملان حمله به این نماینده مجلس را صادر کرده است. مصطفی ترک همدانی در گفت و گو با ایرنا افزود: منتظر هستیم تا اقدامات قضایی لازم برای رسیدگی به این پرونده صورت گیرد.وی خبر داد که  غروب دوشنبه 25 اسفند با سردار ذوالفقاری معاون وزیر کشور و رئیس هیأت تحقیق این وزارتخانه درباره وقایع شیراز دیدار داشته و نکاتی را به صورت مکتوب از طرف موکلش به این مقامات اعلام کرده است. ترک همدانی ادامه داد: قصد دارم شکایتی را نیز درباره شعارنویسی بر روی خودروی خودم که عصر شنبه بیست و سوم اسفند هنگام زیارت مرقد سیدعلاالدین حسین(ع) در شیراز رخ داد به مراجع قضایی ارائه کنم.فعالان سیاسی و دبیران کل احزاب و جمعیت‌های سیاسی، اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب، حمله به علی مطهری، نماینده مردم تهران در شیراز را تقبیح و محکوم کرده و خواستار برخورد با عاملان این حادثه شده‌اند. تکیه این چهره‌ها، بیش از هرچیز، بر پیامدهای این رفتارها بر فرایند انتخاباتی سال آینده است. آنان بر این باورند که رفتارهایی مانند حادثه تلخ شیراز، می‌تواند نشاط سیاسی کشور بویژه سال انتخاباتی آینده را تحت‌الشعاع قرار بدهد. از این رو نیروهای معتدل دو طیف سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب، باید یک بار برای همیشه، با چنین تندروی‌هایی برخورد کنند، زیرا تبعات افراطی‌گری، تنها به یک جناح متوقف نمی‌شود، بلکه متوجه فعالان و بزرگان هر دو جناح می‌شود.
رهامی: این اتفاق نیروهای ‌معتدل و میانه رو را نگران کرده است
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاحات، با اشاره به حادثه شیراز و اتفاقات مشابه، مانند آنچه برای الهه کولایی در شیراز یا فائزه هاشمی در مشهد روی داد، به «ایران» گفت: این مسائل بسیار حساس است و همه نیروهای اصلاح‌طلب، ‌معتدل و میانه رو را نگران کرده است و در جلساتی که با شخصیت‌های اصولگرا مانند آیت‌الله مقتدایی، ناطق نوری، آیت‌الله اردبیلی و برخی دیگر از علما و مراجع داشتیم، بزرگان این نگرانی‌ها را صریحاً مطرح کردند.
حجت‌الاسلام محسن رهامی اضافه می‌کند که بر همین اساس، تلاش همه این است که در آینده نیروهای معتدل و میانه رو به هم نزدیک شوند و مجلس و دولت متشکل از نیروهای معتقد به انقلاب و میانه رو باشد تا افراطیون و نیروهای غیرمعتقد به مبانی انقلاب و چارچوب‌های قانونی، فضایی برای رشد یا به هم زدن امنیت اجتماعی و سیاسی نداشته باشند.
رهامی با اشاره به حوادثی چون اهانت به علی لاریجانی رئیس مجلس در قم، اهانت به ناطق نوری در مشهد و اتفاق مشابهی که برای حجت‌الاسلام سید حسن خمینی در حرم مطهر امام(ره) روی داد، اضافه می‌کند: این اتفاقات نشان می‌دهد که اگر فضا برای نیروهای افراطی باز شود، آنان به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیستند و این طور نیست که فقط اعتبار و حیثیت اصلاح‌طلبان در خطر باشد، بلکه آنان برای شخصیت‌های کلیدی نظام، اگر در جناح خودشان باشد، اما صددرصد مطیع آنان نباشد، حرمتی قائل نیستند.  
این فعال سیاسی با تأکید بر اینکه بالاتر از حرمت شکنی شخصیت‌ها، در سلسله اهانت‌های ذکر شده، حرمت مکان‌های مقدسی چون حرم امام رضا(ع) و حرم حضرت معصومه(س) نیز شکسته شده است، اضافه کرد: این درحالی است که این اماکن، مورد احترام عموم مسلمانان و حتی غیرمسلمانان است و این یعنی آنان در حفظ حرمت این اماکن، کوچک‌ترین احتیاطی قائل نیستند.


 ادامه در صفحه 20