آغاز فاز دوم رجیستریبا شروع فاز دوم اجرای طرح رجیستری موبایل، فرآیند ثبت شناسه گوشی‌های آیفون در شبکه مخابراتی کشور برای تشخیص اصالت و قاچاقی نبودن آن، آغاز شد.
به گزارش مهر، مرحله اصلی طرح رجیستری موبایل با ثبت مدل‌های مختلف گوشی و تبلت برند اپل از ۱۴آذرماه آغاز شده است و تا دو ماه آینده، سایر برندهای گوشی و تبلت نیز مشمول این طرح خواهند شد. با اجرای طرح ثبت تلفن‌های همراه در شبکه ارتباطی کشور، امکان قاچاق گوشی و ورود غیرمجاز تجهیزات سیم‌کارت‌خور از بین خواهد رفت. به این ترتیب تمامی خریداران گوشی و تبلت اپل در هنگام خرید باید از اصالت آن مطمئن شوند و برای این کار، خریدار باید در ابتدا شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) را که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است، به شماره ۷۷۷۷ پیامک کند یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، قبل از خرید و پرداخت هزینه، از اصالت گوشی مطمئن شود. پس از این مرحله، گوشی یا تبلت خریداری شده باید در شبکه اپراتوری نیز فعال شود که برای این کار خریدار باید کد فعال‌سازی (Activation Code) را هنگام خرید از فروشنده دریافت و بلافاصله دستگاه را فعال کند. برای این فعال‌سازی نیز لازم است خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال‌سازی را انتخاب و سپس شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی، کد فعال‌سازی مربوط به آن و شماره سیم‌کارتی که می‌خواهد از آن استفاده کند را به ترتیب وارد ‌کند. پس از تأیید اطلاعات وارد شده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرآیند، روی صفحه گوشی دیده می‌شود. کاربران پس از خرید گوشی تلفن همراه یا سایر کالاهای سیم کارت خور، بهتر است با شماره‌گیری کد دستوری #۰۶#*، شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت کرده و آن را با شناسه ثبت شده روی جعبه دستگاه هم مطابقت دهند و از یکسان بودن آن مطمئن شوند. توجه به این نکته نیز ضروری است که گوشی‌های دو سیم کارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند IMEI هستند. در صورتی که دارنده گوشی بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کند باید فرایند انتقال بهره‌بردار را با شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهد در غیر این صورت، تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود. گوشی‌های اپل نیز که اکنون در شبکه اپراتورها فعال هستند، درصورت تعویض سیم کارت باید فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند. خریداران حتماً پس از خرید دستگاه، فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده پاسخگو خواهد بود.
مسافرانی هم که از خارج کشور تلفن همراه یا هروسیله دارای سیم کارت را وارد کشور می‌کنند، باید شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند و در آخر، پس از دریافت کد فعال‌سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند. عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری نیز براساس ارزش‌های ثبت شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود.
در فرآیند ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های تلفن همراه، برای اعلام شکایت یا پیگیری مشکلات احتمالی نیز سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ یا شماره ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی اعلام شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/8/448958/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر