خطر کودتای سعودی – اماراتی علیه یمن هنوز پابرجاست

حزب کنگره ملی یمن حوثی‌ها را تهدید به جنگ کرد

گروه جهان/   عربستان سعودی و امارات، طراحان کودتا علیه یمن و دولت وحدت ملی این کشور (انصارالله) که از حدود 9روز قبل (چهارشنبه 8 آذر) نیروهای حامی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن و رهبر حزب کنگره ملی را در مقابل نیروهای دولت وحدت ملی این کشور قرارداده بودند،پس از آنکه به شکست طرح کودتای خود پی بردند، عصر دوشنبه گذشته پرده دوم از طرح کودتا را به اجرا گذاشتند و در پی کشته شدن علی عبدالله صالح، درصدد دامن زدن هر چه بیشتر به آشوب داخلی در یمن برآمدند. در همین راستا، همزمان با حملات پیاپی نیروهای ائتلاف تحت حمایت عربستان، حزب کنگره مردمی یمن با صدور بیانیه‌ای به مناسبت کشته شدن رهبر این حزب اعلام کرد، علیه حوثی‌ها سلاح برمی دارد و با آنها مبارزه خواهد کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، در بیانیه حزب کنگره مردمی یمن آمده است: این حزب در همان مسیری که علی عبدالله صالح قبل از کشته شدنش برای اعضای آن ترسیم کرده بود، قدم خواهد گذاشت و با حوثی‌ها مبارزه خواهد کرد. حزب کنگره مردمی یمن بر پایبندی خود به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری فراری این کشور تأکید و اعلام کرد، یمنی‌ها در شرایط کنونی با یک دشمن واحد (حوثی ها) روبه‌رو هستند. این بیانیه که در واقع با هدف افزایش فشار بر دولت وحدت ملی یمن صادر شده حاکی از آن است که طراحان کودتا به هیچ وجه بنا ندارند از برنامه‌های شوم و بی‌ثبات‌کننده خود علیه فقیرترین کشور عربی جهان صرف نظر کنند. بویژه اینکه بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا دیروز چهارشنبه در نخستین واکنش خود درباره کشته شدن علی عبدالله صالح اعلام کرد، کشته شدن او احتمالاً در کوتاه مدت سبب بدتر شدن وضعیت فاجعه‌ بار انسانی در یمن خواهد شد. البته رئیس پنتاگون تأکید کرد، هنوز زود است درباره تأثیر کشته‌شدن
علی عبدالله صالح بر جنگ در یمن صحبت کرد. امریکا اگرچه در جنگ سه ساله یمن کوشیده مواضع حمایتی خود از عربستان سعودی را آشکار نکند و بیشتر پشت پرده یا در قالب مبارزه با تروریسم و جنگ با نیروهای القاعده در یمن، وارد این جنگ شود اما بسیاری از تحلیلگران منطقه‌ای و بین‌المللی بر حمایت امریکا از عربستان، متحد دیرینه واشنگتن در خاورمیانه اذعان دارند. برخی رسانه‌های منطقه‌ای نیز بر نقش رژیم صهیونیستی در حوادث اخیر یمن و کشته شدن عبدالله صالح تأکید می‌کنند. از جمله این رسانه‌ها، به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «البناء» است که در یادداشتی به قلم محمد جعفر الحسینی با عنوان «اسرار کودتای صالح و نقش اسرائیل در آن؛ چه کسی رئیس جمهوری را کشت و چرا؟» به افشای جزئیات پشت پرده حادثه کشته شدن علی عبدالله صالح پرداخته و در بخشی از این یادداشت، نوشته است: «هواپیماهای ائتلاف [تحت رهبری عربستان] موقعیت کاروان [علی عبدالله صالح] را بمباران کردند تا مبارزان انصار‌الله نتوانند صالح را زنده اسیر کنند و جزئیات نقشه‌ای را که با امارات، عربستان و اسرائیل به اجرا گذاشته بود لو بدهد و تصمیم تصفیه صالح از سوی فرماندهی ائتلاف اتخاذ شد تا همکاری نظامی و امنیتی مستقیم وی با اسرائیل مخفی بماند.» علاوه بر کشته شدن عبدالله صالح، بامداد دیروز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه الیوم السابع مصر از کشته شدن سرلشکر مهدی مقوله، رئیس گارد ریاست جمهوری و بارزترین نظامی نزدیک به علی عبدالله صالح در روستای ریمه حمید در صنعا خبر داد و به نقل از منابع محلی نوشت، جسد مقوله در بیمارستان الکویت صنعا نگهداری می‌شود. او 22 آذرماه 95 از سوی دولت وحدت ملی یمن و کنگره مردمی یمن به عنوان رئیس جدید گارد ریاست جمهوری منصوب شده بود. طارق محمد عبدالله صالح، برادرزاده علی عبدالله صالح و فرمانده نیروهای حزب کنگره مردمی یمن که پس از کشته شدن صالح، بسیاری او را جانشین عمویش می‌دانستند، روز سه‌شنبه در درگیری با نیروهای انصارالله یمن کشته شد. الیوم السابع همچنین مدعی شد: سرلشکر عبدالله صبعان دیگر فرمانده نزدیک به صالح، خود را به حوثی‌ها تسلیم کرد که پس از تسلیم شدن، اعدام شد و جسدش اکنون در بیمارستان انقلاب شهر صنعا قرار دارد.
به گزارش ایسنا، شبکه خبری اسکای نیوز عربی نیز دیروز گزارش داد، جسد علی عبدالله صالح شبانه و بدون برگزاری مراسمی، در صنعا دفن شده است. اما پایگاه خبری «المشهد الیمنی» گزارش داد، جنبش انصارالله جسد علی عبدالله صالح را در مقبره الشهدا در صنعا با حضور تعدادی از نزدیکان و همشهری‌های وی دفن کرده است.
این اتفاق‌ها در حالی است که عصر سه‌شنبه گذشته به دعوت عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر دولت وحدت ملی یمن (انصارالله) در صنعا پایتخت یمن، راهپیمایی مردمی پرشوری علیه کودتای سعودی – اماراتی برگزار شد. محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در این تجمع گسترده مردمی در صنعا گفت: ویژگی مهم مردم یمن مقابله با متجاوزان است. مردم یمن توانستند توطئه را ناکام بگذارند و متحد شوند. وی با اشاره به کودتای صالح افزود: امارات و عربستان در توطئه اخیر در یمن دست داشته‌اند و ما اسناد موثق و رسمی در این خصوص داریم. پیشتر به کنگره مردمی یمن هشدار داده بودیم که امور در حال تشدید نظامی علیه ما است.
الحوثی با بیان اینکه همگی ما برادر یکدیگر باقی می‌مانیم، افزود: ما امروز با حقایق جدیدی در یمن مواجهیم و بر همه توطئه‌ها غلبه کردیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/12/448995/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر