روایتی گرم از دنیای سرد سیاست


احسان بداغی
وزرای خارجه چند کشور در حالی که حالتی صمیمانه را به نمایش می‌گذارند مشغول ورود به اتاق مذاکرات هستند؛ این حالت در دنیای سیاست نه تنها اتفاقی نیست بلکه معانی دقیقی هم دارد. آن هم وقتی این وزرای خارجه برای حل اختلافی 26 ساله دور هم جمع شده باشند. در این مورد مشخص معنایش می‌تواند نزدیک‌تر شدن به حل اختلافات موجود بر سر نظام حقوقی دریای خزر باشد.
نظام حقوقی که از زمان شروع مذاکراتش تا الان 26 سال می‌گذرد و اختلافات حل نشده زیادی بر سر آن حتی بعد از بیش از دو و نیم دهه مذاکره و نشست، وجود دارد. حالا در ماه‌های اخیر است که به نظر می‌رسد افق امیدوارکننده‌ای برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات بین کشورهای ساحلی دریای خزر پدیدار شده است.
اظهارات نویدبخش وزیر امور خارجه ایران مبنی بر نزدیک بودن تفاهم نهایی 5 کشور ساحلی درباره تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بعد از پایان نشست سه ساعته وزرای خارجه سه کشور در اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک نشست خبری هم نشان می‌داد که این دست امیدواری‌ها چندان هم بی پایه و اساس نیستند.  البته صحبت‌های ظریف توسط لاوروف، وزیر خارجه روسیه تکمیل شد که گفت: «با خوشحالی می‌توانم اعلام کنم راه ‌حل تمام مسائل کلیدی در مورد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر پیدا شده است.»  به این ترتیب عکسی که از همراهی وزرای خارجه حاضر در این نشست منتشر شد می‌تواند خلاصه‌ای از بازتاب تمام چیزهایی باشد که بین وزرای خارجه در نشست اخیرشان گذشته است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/16/449013/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر