دانشجون جونی


علیرضا کاردار
به سلامتی روز دانشجوی امسال هم رسید. هرچند به دلیل بین التعطیلین بودن 16 آذر، امسال هم روز دانشجوی درست و حسابی نداشتیم و به جایش می‌توانستیم استندآپ کمدی و مسابقه ماست خوری و نقاشی با چشم بسته و ماژیک توی دهان برگزار کنیم. ما هم تصمیم گرفتیم به مناسبت این روز بزرگ، درباره دلایل موفقیت یک دانشجوی نمونه چیزهایی که به عقل ناقص مان می‌رسد را بیان کنیم. هرچند نمونه شدن یک چیز نسبی است و نمونه از نظر ما با نمونه از دید رئیس دانشگاه یا استادها و حتی دانشجویان دیگر متفاوت است. به این امید که اگر احیاناً دانشجویی خواب نما شد و رویمان به دیوار، خواست موفق شود، بداند که با فرمول ما از کجا باید شروع کند.
اول از همه باید مرحله کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارد. همین جا این خوش خبری را بدهیم که حالا حالاها کنکور حذف نخواهد شد. چون فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد گفته برخی ذینفعان اجازه حذف کنکور را نمی‌دهند، چون ۸ هزار میلیارد گردش مالی دارد. پس هر کسی که می‌خواهد در آینده دانشجوی موفقی بشود، باید هنوز تست بزند و با مداد سیاه و پاک کن نرم کلنجار برود تا آن 8 هزار میلیارد تومان را حلال کند.
بعد که وارد دانشگاه شد و رسماً کارت دانشجویی‌اش را گذاشت توی کیفش، وقتش است که شروع کند به دانشجوی موفق شدن. اولین راهش، درس خواندن در یک دانشگاه سرزنده است. دانشگاه سرزنده کجاست؟ همان جایی است که روز دانشجو را جشن می‌گیرند و تقلید صدا انجام می‌دهند، غذای سلفش را به زور نوشابه می‌توان پایین داد، کلاس‌هایش از 10 صبح شروع می‌شود، در ورودی کلاس‌هایش سوراخ دارد که می‌توان داخلش را رصد کرد، پشت دیوار سلف سرویسش نیمکت یا لبه باغچه هست که دانشجویان می‌توانند روی آن نشسته و همزمان با چای خوردن، حلقه بیرون بدهند. (سوءتفاهم نشود، منظور حلقه جاسوییچی باب اسفنجی است که تازه خریده‌اند و به هم نشان می‌دهند).
بعد از انتخاب دانشگاه، نقش استاد برجسته در موفقیت دانشجویان انکارناپذیر است. از دید ما استادی برجسته است که علاوه بر برجستگی علمی، درس‌های برجسته‌ای که به درد زندگی دانشجویان بخورد را هم به آنها بیاموزد. از روش‌های برجستگی در بازار گرفته تا برجستگی‌های دیگر در وام گرفتن از بانک‌های برجسته و وصلت با خانواده‌های برجسته خوش ژن و دوستی با برجسته ترها. فراموش نکنیم برجسته‌ترین استادها آنهایی هستند که با یک «استاااد» امتحان را کنسل می‌کنند. همچنین برای موفقیت در دوران دانشجویی از فضای درسی مناسب و همکلاسی‌های پایه و جزوه‌های خوش خط با قابلیت شفافیت هنگام تکثیر و علاقه به حلقه (جاسوییچی باب اسفنجی) نیز باید یاد کرد.
در آخر باز هم یادآور می‌شویم که اینها نظرات شخصی نگارنده است و به هیچ عنوان از نظر علمی تأیید نمی‌شود، هرچند از نظر عملی خیلی خوب جواب داده و می‌دهد و خواهد داد!
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/16/449015/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر