دیگه چه خبر
بررسی پرونده مصادره کتیبه‌های  هخامنشی
در دیوان عالی امریکا

دیوان عالی امریکا روز دوشنبه بررسی پرونده‌ای را شروع کرد که در آن شاکیان خواهان مصادره و فروش الواح هخامنشی موجود در موزه دانشگاه شیکاگو برای گرفتن غرامتی هستند که قبلاً دادگاه دیگری به آنها اعطا کرده است. شاکیان بازماندگان حادثه یک رشته بمب‌گذاری در سپتامبر ۱۹۹۷ در یک مرکز خرید در بیت‌المقدس هستند. در جریان این حادثه پنج نفر کشته و 200 نفر زخمی شدند. به گزارش رسانه‌ها، در سال ۲۰۱۶ یک دادگاه تجدید نظر به نفع دانشگاه شیکاگو و علیه این شاکیان رأى داده و گفته بود این الواح متعلق به دولت ایران نیستند که مصادره شوند. شاکیان از این حکم در دیوان عالى فرجام‌خواهى کردند که اکنون بررسی آن شروع شده. در جلسه روز دوشنبه دیوان عالی شماری از قضات نسبت به امکان مصادره این الواح برای پرداخت غرامت به قربانیان ابراز تردید کردند. قاضی سونیا سوتومایور گفت: به نظر می‌رسد این مسأله‌ای است که کنگره باید درباره‌اش تصمیم بگیرد.

 پیشنهاد فرانسه برای پیوستن ایران به گروه تماس سوریه
سفیر فرانسه در روسیه به خبرگزاری تاس گفت که فرانسه پیشنهاد می‌کند که ایران، ترکیه، مصر و عربستان در آینده به گروه تماس سوریه ملحق شوند. به گزارش ایسنا، «سیلوی برمن»، همچنین بر این مسأله اذعان کرده است که «پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل در این‌باره با یکدیگر توافق ندارند.» وی افزود: در هر حال در آینده اعضای دائم شورای امنیت باید تصمیم خود را در مورد پیوستن این چهار کشور به گروه تماس سوریه اتخاذ کنند. طرح ایجاد یک گروه تماس بین‌المللی ابتدا از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با دونالد ترامپ و در اواسط جولای مطرح شد.

 حکم قاضی به انتشار مکاتبات مربوط به دادگاه رضا ضراب
قاضی پرونده معاون سابق «هالک بانک» ترکیه، دستور انتشار مکاتبات مربوط به مکالمه تلفنی بحث‌ برانگیز رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای از داخل زندان را داد. به گزارش ایلنا در نامه وکلای هاکان آتیلا که به دادگاه ارسال شده، آمده است که در گفت‌وگوی تلفنی رضا ضراب با شخصی به نام «احد» در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۶ به ضراب گفته شده برای رهایی از زندان در امریکا یا محکومیت سبک‌تر لازم است تا اتهام‌هایی را گردن بگیرد که مرتکب آن نشده است. در این نامه همچنین به تمایل ضراب به اظهارات دروغین اشاره شده بود اما این نامه پس از مدت کوتاهی که از طریق سامانه دیجیتالی دادگاه قابل دستیابی بود، از دسترس خارج شد. رضا ضراب در نخستین روز از دادگاه خود تمامی اتهام‌های وارده از سوی دادگاه را پذیرفت.ضراب در این رابطه در دادگاه گفته بود: «همکاری با دادگاه بهترین راه برای کاهش محکومیت بود. هیچ کس قولی در رابطه با محکومیت من نداد. تحت نظارت پلیس فدرال امریکا هستم.»

 تکذیب ادعای کریمی قدوسی
سخنگوی وزارت امور خارجه ارسال نامه از سوی وزیر امور خارجه فرانسه برای سفر مقام‌های این کشور به تهران را تکذیب کرد. به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در پاسخ به سؤالی در مورد ادعای محمدجواد کریمی قدوسی مبنی‌بر ارسال نامه‌‌ای توسط وزیر امور خارجه فرانسه به وزیر امور خارجه کشورمان و تعیین پیش‌شرط‌هایی برای سفر مقامات فرانسوی به تهران گفت: من این اظهارات را قویاً تکذیب می‌‌کنم. وی ادامه داد: بدون تردید روایت این نماینده محترم از نامه وزیر امور خارجه فرانسه از اساس نادرست است و اصولاً وزیر محترم امور خارجه و این وزارت یا حتی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران اطلاعی از چنین نامه‌‌ای با محتوای طرح شده ندارند. قاسمی یادآور شد: مواضع و اصول حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن و شفاف است و اصولاً ما دیگر مدت‌‌‌‌‌هاست در عصر و زمانه شرط و شروط‌‌‌ زندگی نمی‌‌کنیم.

ادعای عربستان علیه ایران در پی کشته شدن علی عبدالله صالح
سفیر عربستان در یمن در نخستین واکنش سعودی‌ها به کشته شدن رئیس جمهوری پیشین یمن، ادعایی بی‌اساس را علیه ایران مطرح کرد.به گزارش ایسنا، محمد آل جابر سفیر عربستان در صنعا در واکنش به کشته شدن علی عبدالله صالح در صفحه توئیتر خود مدعی شد: «هر چه جنایت از سوی حوثی‌ها اتفاق بیفتد و خیانت و نقض عهدهایی که حوثی‌ها مرتکب شدند، جزئی از تربیت ایران است.» این مقام سعودی در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که مقامات کشورمان همواره تأکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه دخالتی در امور یمن ندارد و خود علی عبدالله صالح چند روز پیش اعلام کرد که ما از ایران درخواست کردیم تا ائتلافی علیه ائتلاف عربستان تشکیل دهیم اما ایران درخواست ما را نپذیرفت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/3/449033/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر