printlogo


نمایندگان انجمن های دانشجویی در گفت و گو با «ایران»:
استقلال دانشگاه باید حفظ شودهدی هاشمی

دانشگاه و دانشجو در  دهه‌های اخیر روزهای پر اتفاقی را تجربه کرده‌اند. از روزهای دشوار دولت دهم گرفته تا نشانه‌های امید و اعتدال در دانشگاه، از بازنشستگی زودهنگام استادان گرفته تا بازگشت دوباره همان استادان به دانشگاه، از احضار و ستاره‌دارشدن دانشجویان گرفته تا برطرف شدن منع تحصیلی دانشجویان.این‌ها موضوعاتی است که هربار در هر 16 آذر دانشجویان نسبت به آن واکنش نشان می‌دادند موضوعی که البته فعالان تشکل‌های سیاسی دانشجویان هم بر آن اشاره می‌کنند و بر این باورند که دولت دوازدهم باید فضای بیشتری به تشکل‌های دانشجویی دهد تا تشکل‌ها بتواند راحت‌تر در دانشگاه‌ها فعالیت کند. محمد کبیری رئیس ستاد جوانان دانشجویان روحانی درباره وضعیت فعلی دانشگاه گفت: در 4 سال اول دولت یازدهم تلاش شد تا فضای بسته دانشگاه‌ها باز شود، تعداد قابل توجهی از انجمن‌های سیاسی دانشجویی مجوز فعالیت گرفتند؛ انجمن‌هایی که سابق بر این اجازه فعالیت نداشتند همچنین بخش زیادی از دانشجویان ستاره دار به دانشگاه برگشتند و این اقدام‌های مهم دولت یازدهم در دانشگاه بود.البته در تمام این سال‌ها یکسری کج سلیقگی‌هایی در ارتباط با دانشگاه و دانشجو هم شد مثلاً نهادهای خارج از دانشگاه برای دانشگاه نسخه می‌پیچیدند یا در برخی مواقع وضعیت را برای دانشگاه امنیتی می‌کردند با این حال دولت، وزیر علوم و رؤسای دانشگاه‌ها تلاش کردند تا این وضعیت را بهبود بخشند و به اعتقاد من فضا روز به روز بازتر از سال‌های قبلش شد.
 رهبری دبیرانجمن اسلامی دانشگاه تهران نیز مهمترین موضوع فعلی دانشگاه‌ها را گزینشی رفتار کردن مسئولان با دانشجویان دانست و گفت: متأسفانه آیین نامه مشخصی درباره مهمانان تشکل‌های دانشجویی در تمامی دانشگاه‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال مراسم 16 آذر امسال را نگاه کنید مجوزهای متفاوتی برای مهمان‌ها  در دانشگاه‌ها صادر شد. آقای شکوری راد در دانشگاه شهید بهشتی مجوز سخنرانی دارد اما در دانشگاه تهران این مجوز داده نشد  یا میهمانان تربیت مدرس در دانشگاه تهران نمی‌توانند سخنرانی کنند. این روند بررسی سلیقگی سخنرانان به نفع دانشجو و دانشگاه نیست.
او تأکید می‌کند: دانشجویان منتقد جدی پولی شدن آموزش هستند. سیاست پولی یا خصوصی شدن دانشگاه‌ها به اندازه‌ای پیش رفته که حتی دانشجویان برای استفاده از آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها هزینه پرداخت می‌کنند، سلف دانشجویان نیز به بخش خصوصی واگذار شده و دانشجویان می‌توانند از غذای با کیفیت بالا استفاده کنند ولی باید هزینه بیشتری بپردازند.  ما این موضوع را به‌طور جدی در دانشگاه‌ها پیگیری می‌کنیم و از دولت دوازدهم هم می‌خواهیم تا ورود جدی تری به این موضوع داشته باشد.
دخالت نهاد‌های خارج از دانشگاه
 بر کار دانشگاه
علیرضا محسنی گویا فعال دانشجویی امیرکبیرهم به نقش تشکل‌های دانشجویی اشاره کرد و  افزود: قبل از سال 92 تمام تشکل‌های دانشجویی به جز انجمن سیاسی دانشگاه تهران فعالیتی نداشتند.در حال حاضر جایگاه تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها و عملکرد آنها در جامعه تثبیت شده اما یکسری نهادهای خارج از دانشگاه گاهی اوقات مانع فعالیت جنبش دانشجویی و تشکل‌ها می‌شوند.
وی با بیان این‌که ضرورت دارد فضا برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها گسترده‌تر شود، تصریح کرد: مهمترین خواسته تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان آن است که دانشگاه استقلال خود را حفظ کند و نهادهای خارج از دانشگاه برای ما تصمیم‌گیری نکنند.
وی با اشاره به روز 16 آذر روز دانشجو گفت:دانشجویان از پایه‌های اصلی جامعه هستند و برخی از آنها در قالب تشکیل تشکل‌های دانشجویی سعی دارند به اموراتی که در جهت منافع جامعه و دانشجویان است بپردازند، باید فضایی در جامعه فراهم شود تا دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی و غیره آنها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز گفت در دولت یازدهم و دوازدهم فضای دانشگاه‌ها از نظر حضور افراد با دیدگاه‌های مختلف سیاسی باز شد اما از آن سو برخوردهای سیاسی و امنیتی با دانشجویان مخالف و منتقد دولت هم شدت گرفت.
سید سعید نجیبی ادامه داد: رئیس جمهوری در سخنرانی خود می‌گوید از نقد دولت استقبال می‌کند ولی وی باید نگاهی هم به کمیته انضباطی دانشگاه‌ها داشته باشد. این کمیته‌ها که در گذشته محل بررسی پرونده‌های اخلاقی دانشجویان بود، تبدیل به دادگاه محاکمه دانشجویان با دیدگاه‌های سیاسی مخالف و منتقد دولت شده است. به گفته وی، جنبش دانشجویی محرک جامعه به سوی آرمان‌هاست و توجه به آنها می‌تواند به رشد و پیشرفت کشور کمک کند. به‌طور کلی در خصوص روز دانشجو باید بیان کرد که برخی جریان‌ها به دنبال این هستند که دانشجویان را سرگرم مسائل فرعی همچون دعواهای زرگری جناحی کرده و افکار آنها را از توجه به مسائل اساسی کشور و انقلاب غافل کنند.

نیم نگاه
در 4 سال اول دولت یازدهم تلاش شد تا فضای بسته دانشگاه‌ها باز شود، تعداد قابل توجهی از انجمن‌های سیاسی دانشجویی مجوز فعالیت گرفتند؛ انجمن‌هایی که سابق بر این اجازه فعالیت نداشتند همچنین بخش زیادی از دانشجویان ستاره دار به دانشگاه برگشتند و این اقدام‌های مهم دولت یازدهم در دانشگاه بود
در حال حاضر جایگاه تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها و عملکرد آنها در جامعه تثبیت شده اما یکسری نهادهای خارج از دانشگاه گاهی اوقات مانع فعالیت جنبش دانشجویی و تشکل‌ها می‌شوند

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/4/449035/0