خبر


وزیر بهداشت : «نقدینگی» در حوزه دارو تهدید جدی است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک برنامه تلویزیونی با موضوع بررسی عملکرد وزارت بهداشت در 100 روز اول فعالیت دولت دوازدهم به موضوع های مختلفی در حوزه سلامت اشاره کرد. تهدید نقدینگی در حوزه دارو و ایجاد مشکل در چرخه اقتصاد دارو، کمبود 100 هزار نیروی پرستاری و بازنگری طرح تحول نظام سلامت و.... را از جمله چالش‌های جدی وزارت بهداشت عنوان کرد.
دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی ضمن اشاره به تغییر مدیران ارشد سازمان غذا و دارو گفت: یکی از اقداماتی که در فعالیت تیم جدید غذا و دارو اتفاق افتاد، بازنگری سیاست‌ها برای حمایت از تولید داخل و قیمت‌گذاری دارو بود. در حال حاضر دارو به‌دلیل نقدینگی دچار مشکل است؛ دارو فروخته می‌شود، اما شرکت‌های دارویی پول آن را دریافت نمی‌کنند. این چرخه اقتصاد دارو را دچار مشکل می‌کند. طبق برنامه سازمان برنامه و بودجه، این مشکل باید تا پایان سال برطرف شود، البته در کنار آن کمی هم به همکاری سازمان تأمین اجتماعی نیاز داریم؛ چون بیش از یک سال است که بدهی‌های این سازمان معوق مانده است. او در ادامه به کیفیت و کاهش واردات دارو هم تأکید کرد و افزود: ما در مورد کیفیت دارو باید سختگیر باشیم. در این دولت با وجود اینکه طرح تحول آغاز شد و ۱۱ میلیون نفر نیز بیمه شدند و مصرف دارو و تجهیزات پزشکی گسترده‌تر شد، اما واردات دارو به ۴۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد؛ معنی این کاهش واردات، حمایت از تولید داخل است. در حال حاضر واردات دارو به ۱۰ درصد کاهش یافته است. به گفته وزیر بهداشت، دارو کالایی استراتژیک است، اما نمی‌توان مردم را اجبار به مصرف دارویی کرد که اثربخشی آن در مقایسه با داروهای دیگر کمتر است. ما باید بهترین دارو و تجهیزات را در اختیار مردم قرار دهیم؛ تلاش کرده‌ایم که ۷۵ درصد بالاترین قیمت داروی خارجی را به تولید‌کننده نمونه مشابه داخلی آن بدهیم.
دکتر هاشمی این را هم گفت که نباید اختیار انتخاب دارو را از پزشک و بیمار بگیریم. اگر جلوی واردات را بگیریم، مردم اعتراض می‌کنند. شرکت‌های داخلی نیز نباید برای مصرف داروهای داخلی از زور استفاده کنند.
وزیر بهداشت با اشاره به وارد شدن بیش از ۱۰۰ قلم داروی جدید در بازار دارویی کشور طی چهار سال گذشته، ادامه داد: نباید اعتماد مردم در زمینه تجهیزات و دارو سلب شود. آنها باید اعتماد کنند که برای سایر مسئولان کشور و شخص اول مملکت نیز از همان دارو و تجهیزاتی استفاده می‌شود که آنها مصرف می‌کنند. اینکه بگوییم بهترین دارو و تجهیزات را داریم، کفایت نمی‌کند. مهم این است که در بازارهای بین‌المللی سهم خوبی از بازار دارو پیدا کنیم.

 عملکرد دستگاه‌های مسئول کنترل قاچاق مناسب نیست
وزیر بهداشت درخصوص عملکرد دستگاه‌های مسئول کنترل قاچاق هم گلایه کرد و گفت: بعضی از موادغذایی موجود در کشور قاچاق و تقلبی هستند. دستگاه‌های مسئول در این زمینه خیلی موفق عمل نکرده‌اند. ما در موضوع نظارت کارآمد نیستیم، البته نظارت بر محصولات غذایی که از گمرک وارد می‌شوند خوب است، اما مجموع تیمی که نظارت بر محصولات بازار را انجام می‌دهند کمتر از ۲۰۰ نفر است. دکتر هاشمی با اشاره به اینکه در زمینه خدمات دندانپزشکی ناقص عمل کردیم، تصریح کرد: ۲۶ درصد پولی که مردم از جیب خود می‌دهند در حوزه سلامت می‌دهند، بابت خدمات دندانپزشکی است. نمی‌توانم قول دهم که این بسته خدمت را توسعه می‌دهیم؛ چون اعتباراتی نیاز است که با توجه به شرایط بودجه کشور دست نیافتنی است. پیشنهاد ما بیمه خاص دندانپزشکی است؛ با وجود این اگر خدمات را کلی‌تر بخریم  قیمت‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. وزیر بهداشت در ادامه درباره حوزه پرستاری  گفت: وضعیت معیشت پرستاران در مقایسه با پزشکان و پرستاران کشورهای دیگر مناسب نیست، پرستاران  از این وضعیت ناراضی هستند و حق دارند. تعداد آنها کم است و به اندازه دو برابر کار می‌کنند. ما صد هزار پرستار در کشور کم داریم. این به معنی نبود پرستار نیست، بلکه دولت اجازه استخدام نمی‌دهد. ما آنها را مجبور می‌کنیم که اضافه کار بایستند، بنابراین فشار زیادی به این گروه وارد می‌شود. امیدوارم دولت در این مورد همکاری کند و در دولت دوازدهم متفاوت‌تر در حوزه پرستاری عمل شود.

عدم پرداخت حق بیمه توسط افراد متمول در بیمه سلامت، تکرار اشتباه عدم حذف یارانه نقدی است
وزیر بهداشت همچنین درباره بیمه سلامت ایران نیز گفت: سازمان بیمه سلامت تأکید دارد  شرایط افرادی که قادر به پرداخت حق بیمه هستند، باید به روال قبل بازگردد، در غیر این صورت، در حق ۲.۵ میلیون کارمند دولت، ظلم بزرگی کرده‌ایم. پرداخت حق بیمه توسط افرادی که توان پرداخت دارند، به بیمه‌ها کمک زیادی می‌کند تا خدمات اورژانسی، ضروری و خدمات مورد نیاز بیماران صعب‌العلاج را با ضمانت بیشتری ارائه دهند و در پرداخت مطالبات مراکز درمانی خوش حساب باشند.
وزیر بهداشت گفت: عدم پرداخت حق بیمه توسط افراد متمول در بیمه سلامت، تکرار اشتباه عدم حذف یارانه نقدی است که برخی معتقدند به صورت هدفمند پرداخت نمی‌شود و تفاوتی بین فقیر و غنی وجود ندارد و همه به یک چشم دیده می‌شوند و رقم ثابتی به همه پرداخت می‌شود که این روند اشتباه است و نباید این اشتباه را تکرار کنیم. وزیر بهداشت درپایان با اشاره به مقاومت بیمارستان‌ها در برابر زلزله گفت: نظام مهندسی دچار اشکالاتی است ،۲۸ سد در مناطق زلزله زده هیچ آسیبی ندید اما بیمارستان اسلام آباد غرب که کمتر از یک سال از بهره‌برداری آن می‌گذرد و توسط وزارت راه و شهرسازی ساخته شده و دارای ناظر و مسئول فنی بوده، تخریب شد که این خجالت آور است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/4/449037/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر