قرعه‌کشی فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا و واکنش‌ها نسبت به آن

استقلال به الهلال خورد، پرسپولیس به تیم ژاوی

وصال روحانـی

قرعه‌کشی فصل جدید (2018) لیگ فوتبال قهرمانان آسیا دیروز در شهر کوالالامپور مالزی، مقر «AFC» انجام شد و چهار نماینده ایران همگروهی‌های خود را در لیگی که همچون همیشه 32 تیمی است و نیمی در غرب مبارزه می‌کنند و نیمی در شرق، شناختند. شاید سخت‌ترین قرعه را استقلال آورده باشد که در گروه چهارم غرب آسیا هم با الهلال عربستان، نایب قهرمان دوره قبل همگروه شده و هم با العین امارات و الریان قطر و البته العین ابتدا باید در مرحله پلی‌آف از سد ملکیه بحرین بگذرد و در غیر این صورت کار آبی‌های تهرانی که در فصل جاری کم مشکل نداشته‌اند، قدری آسان‌تر خواهد شد. پرسپولیس که فصل پیش تا نیمه نهایی پیش رفت، در قیاس با آن دوره در دسته آسان‌تری افتاده است و الوصل امارات و السد قطر رقبای قطعی‌اش هستند و برنده دیدار نمایندگان ازبکستان و اردن هم روبه‌رویش می‌ایستند. البته در این جمع السد با دربر داشتن ژاوی اسپانیایی و معروف و همچنین مرتضی پورعلی گنجی حریفی قدر برای سرخ‌های تهرانی خواهد بود. تراکتورسازی، دیگر نماینده قطعی ایران هم مقابل الاهلی عربستان و الجزیره امارات کار آسانی نخواهد داشت اما قرعه‌اش در قیاس استقلال آسان‌تر است. سرانجام به ذوب آهن می‌رسیم که اگر در مرحله پلی‌آف از سد نماینده هند بگذرد، با الوحده امارات، الرحیل قطر و لکوموتیو ازبکستان مصاف خواهد کرد. ذوبی‌ها جانشین نفت تهران شده‌اند که به سبب مشکلات تشکیلاتی و مالی از سوی فدراسیون فوتبال کشورمان کنار گذاشته شد.
برنامه هفته نخست
شایان ذکر است که بازی‌های پلی‌آف در اواخر دی و اوایل بهمن ماه برگزار می‌شود و مسابقات جدول اصلی از دهه سوم بهمن به راه می‌افتد. در این راستا در هفته نخست و در روز 23 بهمن تراکتورسازی با الاهلی عربستان پیکار می‌کند و ذوب آهن در صورت عبور از مرحله پلی‌آف، در قطر روبه‌روی تیم الرحیل این کشور می‌ایستد. روز 24 بهمن نیز پرسپولیس در تهران با برنده مرحله پلی‌آف ستیز می‌کند و استقلال به خانه الریان قطر می‌رود.
شفر: این بار بهتر ظاهر می‌شویم
دقایقی بعد از شکل‌گیری قرعه‌های فوق، اظهار نظر در این خصوص از سوی اعضا و نفرات چهار تیم ایرانی حاضر در عرصه یا پیشکسوتان آنها آغاز شد. وینفرد شفر، سرمربی آلمانی استقلال گفت: بدیهی است که الهلال و العین امسال هم قدرتمند باشند اما ما نیز پیشرفت کرده‌ایم و می‌خواهیم این بار نماینده موفق‌تری برای فوتبال ایران باشیم. ما دیگر نمی‌خواهیم نتایجی ضعیف بگیریم.
خوردبین: قاطعانه بالا می‌رویم
در همین حال محمود خوردبین، سرپرست کهنه‌کار پرسپولیس نیز دیروز متذکر شد که تیمش در گروه خوبی افتاده و سخت‌ترین حریفش  السد قطر است اما سرخ‌ها امیدوار به صعودی قاطعانه هستند.
گل‌محمدی: نسبت به آینده امیدوارم
یحیی گل‌محمدی، سرمربی تراکتورسازی گفت تیمش در گروه دشواری قرار گرفته است ولی شرایط این تیم در نیم فصل دوم با توجه به آزاد شدن خرید نفرات تازه برای آنان بهتر خواهد شد. وی افزود: امیدوارم که  این بار سربلند شویم.
آذری: «ذوب» به فینال فکر می‌کند
سعید آذری، مدیرعامل ذوب آهن هم که تیمش امسال با وجود استخدام امیر قلعه‌نویی نزول شدیدی کرده است، مدعی شد که در صورت تهیه امکانات مورد نظر وی و جذب بازیکنان مورد درخواست ژنرال، «ذوب» می‌تواند فینالیست آسیا هم بشود.

گروه‌بندی‌ها در غرب آسیا

 گروه اول: الجزیره امارات، تراکتورسازی تبریز، الاهلی عربستان و برنده دیدار نمایندگان قطر و ازبکستان
  گروه دوم: الرحیل قطر، الوحده امارات، لکوموتیو ازبکستان و برنده مسابقه ذوب آهن اصفهان و نماینده هند
 گروه سوم: پرسپولیس تهران، السد قطر، الوصل امارات و برنده بازی نمایندگان ازبکستان و اردن
  گروه چهارم: الهلال عربستان، استقلال تهران، الریان قطر و برنده دیدار العین امارات با ملکیه بحرین.

ایران- عربستان؛ باز هم در زمین‌های بی‌طرف!
دیروز در یک واقعه منفی اعلام شد که دیدار نمایندگان ایران و عربستان با یکدیگر همچون دو فصل گذشته در زمین‌های بی‌طرف برگزار خواهد شد. این در حالی بود که کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا چندی پیش حکم به برگزاری این دیدارها در زمین‌های دو طرف داده و هیأت رئیسه AFC هم ظاهراً بر آن مهر تأیید زده و فدراسیون فوتبال ایران نیز این را یک پیروزی بزرگ برای خود خوانده بود. با این اوصاف، استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز که با تیم‌های سعودی همگروه شده‌اند، چه در دور رفت و چه برگشت در زمین‌های بی‌طرف روبه‌روی عربستانی‌ها می‌ایستند ولی پرسپولیس و ذوب آهن به این سبب که اصلاً با تیم‌های سعودی همگروه نشده‌اند، از این امر معافند و تمامی مسابقات‌شان با همگروهی‌ها به طور رفت و برگشت و در زمین‌های دو طرف انجام خواهد شد. ویندرسور جان، دبیرکل «AFC» دیروز گفت: تصمیمی که اخیراً اتخاذ شده بود، تمامی تیم‌ها را دربر می‌گیرد بجز تیم‌های ایرانی و عربستانی را. ما همیشه به شکلی عادلانه با مشکلات برخورد می‌کنیم!
آصفی: به این رأی اعتراض می‌کنیم
حمیدرضا آصفی، مشاور بین‌الملل فدراسیون فوتبال ایران نیز عصر دیروز متذکر شد تا زمانی که حکم مزبور به طور رسمی و کتبی به ایران اعلام نشود، آن را قطعی تلقی نخواهند کرد و تحت هر شرایطی ایران به برگزاری مجدد مسابقات در زمین‌های بی‌طرف اعتراض خواهد کرد. وی افزود: معلوم بود که سعودی‌ها با لابی‌گری می‌خواهند حکم اخیر را لوث و فضا را عوض کنند و ما پیش‌تر هم گفته بودیم که بند مربوط به این موضوع دوپهلو است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/15/449046/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر