دگرخوان
گفت‌و‌گوی منتشر نشده از آیت‌الله حائری شیرازی
ما باید از این مسائل با مناظره عبور کنیم. این حکومت به وسیله مناظره به وجود آمده و به وسیله مناظره می‌شود آن را اصلاح کرد. اگر مناظره نبود که آقای موسوی الان رئیس جمهورتان بود؛ یعنی این فردی که الان مقاومت می‌کند، اگر این رئیس جمهوری شده بود چه کار می‌کردید؟ فکرش را بکنید! شما الان می‌شناسید ایشان کیست؛ این ۱۳ میلیون که رأی دادند آدم بودند؛ اگر این مناظره نبود این ۱۳ میلیون شده بود ۲۰ میلیون و آن ۲۶ میلیون شده بود ۱۶ میلیون. مناظره اصلاً تحول ایجاد کرد. ما باید اشکالات مناظره را برطرف کنیم، ضابطه‌مند کنیم، باید و نبایدهایش را مراعات کنیم، حساب شده، پاک، تمیزو…آقای هاشمی که قبلاً برای آقای کرباسچی مدال داده بود به‌عنوان سازندگی، وقتی رهبری این کار را کرد تمکین کرد، تمکین کرد، ماندگار شد و حذف نشد. من گفتم در مصاحبه دیروز - در سایت من هست مصاحبه ام- در حد تمکین آقای هاشمی از رهبری، اگر احمدی‌نژاد تمکین کند کافی است. اینکه آقای هاشمی را که می‌گفتند مثلاً با این فتنه‌ها هست، من گفتم آقای احمدی‌نژاد به اندازه آقای هاشمی تمکین کند؛ گفتم آقای هاشمی چه کار کرد؟ نیروی برجسته او را که کرباسچی بود آوردند در مناظره، او را له کردند. ایشان یک از گل نازک تری نگفت. الان هم نوبت احمدی‌نژاد است؛ اگر احمدی‌نژاد وقتی که با این آقا یا آن آقا یا آن آقا برخوردهایی می‌کند در حد آقای هاشمی - بیشتر هم نه - تمکین کند، به سلامت این دوره را تمام می‌کند و با آبرو هم تمام می‌کند.

 
سرمقاله «قلمرو مبهم یک جنگ»
در ماجرای جنگ یمن شاهد یک گرایش برجسته هستیم: تمایلی غریب به کشاندن درگیری به سمت خلیج فارس، در حالی که جنگ یمن در کناره دریای عرب و دریای سرخ جریان دارد. ظاهراً هم یمنی‌ها و هم عربستان از فارسی کردن جنگ عربی بدشان نمی‌آید.منطق آشکاری دارد. یمنی‌ها که در مقابل یک رژیم بی رحم تا دندان مسلح مورد حمایت کل جهان غرب زیر فشارند، از تبدیل جنگ محلی به جنگ منطقه‌ای منتفع می‌شوند، زیرا متحدانی عملیاتی پیدا می‌کنند و عربستان هم در ادامه ماجراجویی‌های شاهزاده پیوند خورده با خانواده ترامپ و اسرائیل، مشتاق درگیری با ایران درجایی است که بتواند بمبی در خاک ایران فرو افکند...هرچند دستگاه دیپلماسی ایران هوشیار به نظر می‌رسد و تمایل نداشتن ایران به رویارویی‌های منطقه‌ای را کاملاً به نمایش گذاشته، اما نشانه‌هایی هست که در داخل ایران کسانی از کشانده شدن زبانه جنگ یمن به خلیج فارس بدشان نمی‌آید. شرط عقل است، که این گرایش به دقت توسط زعمای خردمند کنترل شود.


«پایان صالح و رؤیاپردازی ریاض» جعفر قنادباشی
مرگ علی عبدالله صالح، اکنون به صورت کوتاه‌مدت باعث خشنودی عربستان خواهد شد چرا که تصور می‌کند مرگ او باعث می‌شود تا هواداران صالح با انصارالله یمن رودررو شوند...عربستان و امارات متحده عربی طی روزهای اخیر تلاش می‌کنند که دو برگ برنده مهم انصارالله در یمن را از اختیار آنها خارج کنند. این دو برگ برنده، یکی توان موشکی ارتش وفادار به انصار‌الله است و دیگری انسجام و ائتلاف موجود در بین گروه‌ها، از جمله حزب کنگره ملی عام یمن به رهبری علی عبدالله صالح بود.... امروز قطعاً مردم یمن هم از کشته شدن دیکتاتوری مانند علی عبدالله صالح خشنودند و هم آمادگی این را دارند که در برابر هر حمله‌ای از سوی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی مقاومت کنند. همه مهره‌هایی که عربستان سعودی تلاش می‌کند در سیاست یمن غالب کند، مهره‌هایی سوخته هستند، حزب کنگره ملی عام، یک حزب کهنه است که چه رهبر مقتولش علی عبدالله صالح و چه رهبر تحت حمایت عربستانش، عبدالربه منصور هادی، مشهور به فساد، دیکتاتوری و سوءاستفاده از قدرت هستند.

 
«پهلوان‌ها و نهروان‌ها» محمد ایمانی
فهرســــــــــــت بلند فعالیت‌هــــــای دولت های نهم و دهم در خدمتگزاری به مردم بویژه طبقات ضعیف و تأکید بر اقتدار ملی در برابر جبهه استکبار، آورده کلیت جریان حزب‌اللهی و حاصل یک جوشش عمومی برای پویش پیشرفت و عدالت - ونه صرفاً اقدامات یک شخص و باند- بود، هر چند که شخص رئیس جمهوری وقت، سهم مهمی در ایجاد انگیزه و نشاط کار داشت. اما از جایی که خودشگفتی و حلقه‌ زدگی و خودرأیی در برابر نصوص انقلاب و قانون اساسی چاشنی کار شد، انحرافاتی پدید آمد...
آقای احمدی‌نژاد و حلقه انحرافی محیط بر وی، مدت‌هاست در خدمت فتنه (شبهه‌افکنی، غبار آلود کردن فضا، آلودن حق به باطل و دراز کردن زبان جریان رویگردان از حق) عمل می‌کنند. حلقه انحرافی که تا دیروز با فتنه‌گران و مدعیان تقلب 11 میلیون رأیی! در انتخابات 88 تقابل و تخاصم داشت، حالا به پارسنگ کفه ترازوی آنها تبدیل شده و برای سیاسیون و رسانه‌هایش سوژه تدارک می‌کند؟ آیا این رفتار خودزنانه، عادی است؟...جریان حزب‌اللهی باید به‌عنوان یک جریان اجتماعی و سیاسی دارای تمایزات و ترجیحات رفتاری، مجدداً خود را سازماندهی کند و ضمن اتخاذ مواضع روشن و صریح، در ابعاد مقوله پر زحمت و کم مشتری «بسیج‌گری برای خدمت به مردم و گره‌ گشایی از مشکلات آنها» طراحی و اهتمام کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/13/449043/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر