تنش در بهارستان بر سر نطق صادقی
«آیا مجلس عصاره فضایل ملت است؟ یا ما عصاره فضایل شورای نگهبان هستیم؟» همین یک جمله محمود صادقی نماینده تهران در مجلس کافی بود تا صحن علنی بهارستان برای لحظاتی ملتهب شود. در ادامه البته نطق مصطفی کواکبیان دیگر نماینده اصلاح‌طلب تهران و کنایه‌های رد و بدل شده بین او و بهروز نعمتی نماینده اصولگرای تهران هم گرمای صحن علنی را تا آخر جلسه حفظ کرد. به گزارش «ایران»، نطق صادقی که به مذاق برخی نمایندگان اصولگرا خوش نیامد سرآغاز تنش‌های لفظی بین برخی نمایندگان اصلاح‌طلب و اصولگرا شد که البته می‌رفت به درگیری فیزیکی هم منجر شود. اگر چه در انتها با روبوسی محمدرضا تابش نایب رئیس فراکسیون امید و سید حسین نقوی حسینی خاتمه یافت.
ابتدا ادیانی راد نماینده قائمشهر بود که با اعتراض به صادقی در تذکری گفت: «قدر امامزاده را متولی‌اش باید نگه دارد. این ادبیات که نمایندگان عصاره فضائل ملت نیستند و عصاره فضائل شورای نگهبان هستند به چه معنی است. چقدر منطق حقوقی و استدلال محکم مبتنی بر عقلانیت بر این واژگان حاکم است.» در ادامه حسین نقوی حسینی نماینده ورامین هم در اخطاری گفت: اینقدر مجلس را تضعیف نکنید، بگذارید نمایندگان اظهارنظر کنند و حرف‌شان را بزنند. مردم مذاکرات صحن علنی را گوش می‌کنند. مطالبی مطرح می‌شود، چه قضاوتی خواهند کرد.من نماینده مردم هستم و مجلس عصاره فضائل ملت ایران است.
اگر کسی گفته مجلس عصاره فضائل شورای نگهبان است یعنی نمایندگان منتخب ملت نیستند. علی مطهری که در این زمان اداره جلسه را بر عهده داشت، اجازه ادامه صحبت را به نقوی حسینی نداد و گفت که پیش از او ادیانی در اخطاری این موضوع را مطرح کرده است. نقوی‌حسینی که خواستار ادامه صحبت خود بود با عصبانیت به سمت جایگاه هیأت رئیسه رفت و با فریادهای اعتراضی درخواست ادامه صحبت خود را داشت که رئیس جلسه از وی خواست روی صندلی خود مستقر شود. در ادامه مطهری در پاسخ به اعتراض‌های نقوی حسینی گفت: آنچه آقای صادقی در نطقش بیان کرد موضوعی است که تک تک نمایندگان می‌توانند درباره آن تذکر دهند و ما باید 6-5 جلسه علنی به آن اختصاص دهیم. آقای ادیانی این موضوع را مطرح کرد و ما به ایشان جواب دادیم. نقوی‌حسینی اما همچنان با فریادهای خود به تصمیم رئیس جلسه اعتراض کرد و جمعی از نمایندگان نیز اطراف وی تجمع کردند. در این میان برخی نمایندگان سعی داشتند نقوی‌حسینی را به سمت صندلی‌اش هدایت کنند که اکبر ترکی نماینده فریدن برخی از این افراد از جمله محمدرضا تابش و محمدعلی وکیلی را به عقب هل داد. در نهایت پس از آرام شدن فضا محمدرضا تابش که به نقوی حسینی پرخاش کرده بود با وی روبوسی کرد.
انتهای جلسه؛ اختلاف‌نظر اصولگرایان، اعتدالیون و اصلاح‌طلبان
نقوی حسینی البته در انتهای جلسه و در تذکری فرصت یافت که اعتراض خود به نطق صادقی را بیان کند. به گفته وی اینکه گفته می‌شود مجلس عصاره فضائل شورای نگهبان است توهین به نمایندگان و ملت ایران و حتی توهین تلویحی به شورای نگهبان است. نقوی حسینی در ادامه به نطق مصطفی کواکبیان دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس هم واکنش نشان داد و گفت: «بنده اصولگرا هستم و به آقای روحانی رأی ندادم و رأی هم نخواهم داد و عملکرد این دولت را قبول ندارم، ولی خواهش می‌کنم حرفی که در مجلس بیان می‌شود بر اساس منطق باشد. بالاخره آقای مصباحی مقدم (سخنگوی جامعه روحانیت مبارز) در این کشور اصولگرا هست یا نه؟ آقای کاظم جلالی و بهروز نعمتی (نمایندگان تهران در مجلس) اصولگرا هستند یا نه؟ اگر اصولگرا نیستند اعلام کنند که نیستند، اگر اصولگرا هستند، آنها از آقای روحانی حمایت کردند، ستاد زدند، به نام اصولگرایان معتدل، اگر اصولگرا نبودند و این کار را کردند خیلی بد است».
کواکبیان در نطق میان دستور خود خطاب به رئیس جمهوری گفته بود: «مردم به‌خاطر اصلاح‌طلبان به آقای روحانی رأی دادند و هیچ حزب اصولگرایی در این کشور به روحانی رأی نداد. همه اصولگرایان در جمنا جمع شده بودند و همه اصلاح‌طلبان از شما حمایت کردند. این سخن نماینده تهران البته با واکنش دیگر نماینده تهران یعنی بهروز نعمتی اصولگرا   روبه رو شد. وی در تذکر شفاهی گفت: برادر بزرگوار آقای کواکبیان عزیز ما در یک جبهه کنار هم بودیم و برای انتخاب دکتر روحانی نیز در کنار هم بودیم؛ برادران اصولگرای معتدل نیز شبانه روز در سراسر کشور زحمت کشیدند و بر کسی هم پوشیده نیست.» نعمتی افزود: «اگر همه ما کنار هم نبودیم، همان برادری که شما خیلی تندرو می‌پندارید، امروز رئیس جمهوری بودند از این‌رو خواهش بنده این است که این مسائل را تمام کنید.» در ادامه کواکبیان هم در تذکر آیین نامه‌ای در واکنش به سخنان نقوی حسینی و بهروز نعمتی گفت: «من در نطق خود گفتم هیچ حزب اصولگرایی در انتخابات از رئیس جمهوری حمایت نکرد، جای تعجب است که ایشان (نعمتی) در لیست ما (امید) بودند اما می‌گوید من اصولگرا هستم.» وی افزود:«ما همچنان از آقای روحانی حمایت می‌کنیم ولی من وکیل الدوله نیستم بلکه وکیل المله هستم.»
روایت تابش از تنش مجلس
نماینده اردکان در مجلس نیز بعد از پایان جلسه علنی، با اشاره به حاشیه‌های رخ داده در مجلس، گفت که هدفش برقراری فضای آرامش در مجلس بوده و در عین حال از عصبانیت خود عذرخواهی کرد. محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: من بعد از نطق آقایان صادقی و کواکبیان به آنها مراجعه کردم و گفتم دوستان مسائلی را مطرح کنند که در مجلس حساسیت‌برانگیز نباشد و وفاق عمومی را بر هم نزند. البته نمایندگان باید حرف حق را بگویند و ما هم از بیان مطالب حق و روشن شدن زوایای پنهان استقبال می‌کنیم اما نباید جوی در مجلس ایجاد شود که موضع‌گیری رودررو را شاهد باشیم. وی افزود: با توجه به اینکه آقای ادیانی به صورت مؤدبانه انتقاد خود را به آقای صادقی مطرح کرده بود زمانی که آقای نقوی می‌خواست تذکر مشابهی بدهد به ایشان گفتم این موضوعات را آقای ادیانی قبلاً گفته است و مراجعه شما به هیأت رئیسه موجب تشنج می‌شود، از این کار صرف‌نظر کنید اما آقای نقوی‌حسینی ناراحت شد و جمله‌ای به من گفت، من هم متقابلاً ناراحت شدم و جمله‌ای به ایشان گفتم اما نهایتاً از یکدیگر عذرخواهی کردیم و ماجرا ختم به خیر شد. تابش تصریح کرد: هدف من برقراری صلح و آرامش در مجلس بود و اگر عصبانی شدم از عصبانیتم عذرخواهی می‌کنم.

برش
در خواست شفاف سازی در قوای مقننه و قضائیه
محمود صادقی در بخشی از نطق بحث برانگیز خود با تأکید بر اینکه «رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان و کارگزاران مصوب مجلس نهم»، همچنان در انتظار آیین نامه‌ای به سر می‌برد، گفت: قوه قضائیه مکلف به تدوین آن ظرف 6 ماه بود اما هنوز خبری نیست. به گزارش
خانه ملت، وی بار دیگر ادعای همیشگی خود درباره سپرده های قوه قضائیه و هزینه کرد آن و اینکه چرا این قوه درمورد سپرده ها و سود آن به دیوان محاسبات گزارشی ارائه نمی کند ، مطرح کرد.
نماینده تهران با بیان اینکه «برخی از همکاران می‌گویند؛ این پیگیری‌ها بی‌فایده است چرا که اگر تنها دستی به فاسدها بزنیم همه کارها خواهد خوابید» افزود: چرا از افشای نام بدهکاران کلان هراس داریم، آیا شما نمایندگان اطلاع دارید که 130هزار میلیارد تومان بدهی‌های معوقه به نظام بانکی در دست چه افرادی گردش می‌کند؟ حتی اگر نامشان افشای عمومی نشده باشد ما نمایندگان که باید مطلع باشیم! صادقی خطاب به نمایندگان مجلس با بیان اینکه بیاید شفافیت را از مجلس آغاز کنیم، تصریح کرد: آیا مجلس عصاره فضایل ملت است؟ یا ما عصاره فضایل شورای نگهبان هستیم، بیاید شفافیت را از مجلس آغاز کنیم چرا که نظام مالی مجلس غیرشفاف است.
چرا اجازه نمی‌دهند بودجه سالانه مجلس به طور شفاف حسابرسی شود؟ عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید ادامه داد: آیا شما نمایندگان مجلس در جریان حسابرسی‌های سالانه بودجه‌ای مجلس هستید؟ چرا گزارش شفافی از حسابرسی سالانه ارائه نمی‌شود؟ در حالی که حسابرسان دیوان محاسبات هر سال بودجه مجلس را حسابرسی می‌کنند و ایراداتی می‌گیرند، اما رئیس دیوان همه را خط زده و مردود می‌شمارد. صادقی با بیان اینکه باید اراده و عزم جدی در همه نهادهای کشور اعم از قوه مقننه، قوه مجریه و قضائیه برای مقابله با فساد ایجاد شود، تأکید کرد: ممکن است عده‌ای بگویند؛ ردصلاحیت‌های شورای نگهبان بر حسب مصلحت اندیشی و خیراندیشی است، اما این مسأله مانع از حضور نمایندگانی با شجاعت لازم برای برخورد با فاسدان در مجلس شده است.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6669/21/450449/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر