روحانی در جمع مردم اهواز:

توافق ژنو آغاز نرمش قدرت‌ها در برابر ملت ایران است


 روحانی در جمع مردم اهواز:
توافق ژنو آغاز نرمش قدرت‌ها در برابر ملت ایران است


کاروان دولتمردان یازدهم، نخستین سفر خود را از استان خوزستان آغاز کرد. سفری که با استقبال پرشکوه مردم اهواز از رئیس جمهوری همراه شد. حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در روز اول سفر سه روزه خود با مردم اهواز در مصلای آن شهر دیدار کرد. او همچنین طبق برنامه اعلام شده با نخبگان، خانواده شهدا و ایثارگران و همچنین علما و روحانیون به گفت‌و‌گو نشست. او که قرار بود برای صبحانه سه‌شنبه با ایتام هم سفره شود، به خاطر تأخیر پروازش به علت مه غلیظ و بدی آب و هوا از این برنامه باز ماند. روحانی در بین مردم خوزستان گفت: « از من سؤال کردند که چرا نخستین دیدار مردمی از خوزستان باشد؟ من از این سؤال متعجبم! خوزستان نه به دلیل استان مرزی بودنش، نه به دلیل این‌که استان زرخیز است، نه به دلیل معادنش، نه به دلیل سرزمین حاصلخیزش و راه‌های استراتژیک و نه به دلیل نهرهایش، بلکه به خاطر مردم غیورش؛ مقصد سفر ماست.» رئیس جمهوری در سخنان خود به دلایل سفرهایی از این دست پرداخت و ارتباط نزدیک با مردم را مهم‌ترین دلیل عنوان کرد. او در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان این‌که توافق ژنو یعنی پذیرش حق هسته‌ای ملت ایران و شکستن تحریم‌های ظالمانه، خبر از اجرای توافق‌های ژنو در چند روز آینده داد. او در بخش پایانی سخنان خود با مردم به زبان عربی سخن گفت.
به هجرت نیاز داریم
رئیس جمهوری سخنان خود را در مصلای اهواز با عذرخواهی از مردمی آغاز کرد که به علت تأخیرش مدت‌ها معطل شده بودند. روحانی گفت: جای جای این استان به عنوان تربت پاک برای ملت ایران است. من در این سفر دلم می‌خواست به همه جاهایی که سرزمین جهاد و شهادت بود، از بستانش، سوسنگردش، حمیدیه‌اش، هورش، حسینیه‌اش، شلمچه اش، طریق القدســش،  فتح المبینـــش، بیت المقدسش، خیبرش، بدرش، والفجرش، کربلای 4 و 5، رمضانش و همه عملیات سرنوشت سازش سفر کنم. ای کاش می‌شد همه این تربت‌های پاک را زیارت می‌کردم و سر تواضع را در برابر رزمندگان عزیز یک بار دیگر فرود می‌آوردم. روحانی با بیان این‌که این ماه، ماه ربیع الاول است، ماه ربیع الاول یعنی ماه ولادت نور، ماه ولادت پیامبر اعظم، ماه ولادت امام صادق و یعنی ماه هجرت پیغمبر گفت: «من می‌خواهم یک کلمه راجع به هجرت بگویم؛ مردم، ما نیاز به هجرت داریم، هجرت از شرایط بد زندگی به شرایط مطلوب، هجرت از تورم و رکود و گرانی و بیکاری به اشتغال، هجرت از جامعه‌ای که دیگران برای ما شکاف درست کردند به یک جامعه متحد، هجرت از روابطی با جهان که شایسته این ملت بزرگ نیست تا رسیدن به یک روابط سازنده با جهان.»
توافق ژنو یعنی تسلیم قدرت‌ها در برابر ملت ایران
رئیس جمهوری در سخنانش به دستاوردهای دیپلماتیک دولت یازدهم هم اشاره کرد و با بیان این‌که در زمینه روابط خارجی تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، ادامه داد: می‌دانید توافق ژنو یعنی چه؟ یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت بزرگ ایران. توافق ژنو یعنی پذیرش جهان در برابر فناوری صلح آمیزی که در سایه تلاش و ایثارگری دانشمندان جوان به دست آورده‌ایم. توافق ژنو یعنی شکستن سد تحریم که به ناروا بر ملت عزیز و صلح دوست ایران تحمیل شده بود.
روابطی جهانی مبتنی بر منافع ملت ایران
رئیس جمهوری با بیان این‌که دنیا در برابر خلق حماسه سیاسی مردم ایران سر تسلیم فرود آورد، گفت: ما به حول و قوه الهی از منافع ملت و از مصالح این ملت دفاع خواهیم کرد. به عنوان سربازان خط مقدم شما مردم غیور، از این کشور و از منافع ملی با کمال قدرت حراست و حفاظت خواهیم کرد. رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: ما روابطمان را با جهان برمبنای منافع این ملت تنظیم خواهیم کرد. روحانی با بیان این‌که ما مصمم به هجرتیم، اظهار کرد: هجرت از شرایطی که در شأن ملت بزرگ ایران نیست تا خواست و مطلوب ملت ایران.
زیر کشت رفتن 550 هزار هکتار زمین کشاورزی
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات و مشکلات استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این سرزمین، سرزمینی است که هر مقدار دولت برای آن تلاش و سرمایه‌گذاری کند، کم انجام داده است.رئیس جمهوری ادامه داد: ما برای آماده کردن 550 هزار هکتار سرزمین این استان که زیر کشت قرار گیرد، نیازمند هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار هستیم. برای این رقم دولت پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است، ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده ان‌شاء‌الله همه این زمین‌ها را آماده کشت خواهیم کرد و این کار بسیار بزرگی است که در این استان باید انجام گیرد. 17 سال پیش مقام معظم رهبری در سفر خود به خوزستان طرحی را پیشنهاد دادند که بر اساس آن 550 هزار هکتار از دشت‌های خوزستان و استان ایلام باید احیا شود. طی این سال‌ها مؤسسه جهاد نصر مجری این برنامه بوده است. رئیس جمهوری با اشاره به این طرح به مردم خوزستان گفت: قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده است اما این قدم‌ها باید تکمیل شود. امروز رئیس جمهوری شما قول می‌دهد که همه توان دولت را برای اجرای این پروژه‌های عظیم و بزرگ استان به کار گیرد.
احیای کارون و تأمین آب آشامیدنی اهواز
وی دومین اقدام دولت در خوزستان را احیای کارون عنوان کرد و گفت: کارون شریان حیات استان خوزستان و رودخانه زیبایی‌ها است و برای این رودخانه شورای عالی آب در دولت یازدهم تصمیم گرفت از سرشاخه‌های کارون جز برای آب آشامیدنی هیچ استفاده دیگری صورت نگیرد. هر طرح و پروژه دیگری اگر قبلاً جزو برنامه بوده است متوقف خواهد شد.پیشنهادات رئیس جمهوری برای حل این بحران آن بود که از ریختن پسماندها و فاضلاب‌ها به رودخانه جلوگیری شود و همچنین طرح تصفیه‌خانه شهر اهواز به سرعت پیگیری شود. به گفته رئیس جمهوری این پیشنهادات در دولت مورد بررسی قرار گرفته است و به سرعت روند اجرای آن افزوده خواهد شد. رئیس جمهوری مسأله دیگر خوزستان را مسأله آب شهرهای این استان دانست و از وصل شدن آب آشامیدنی اهواز در هفته آینده خبر داد. رئیس جمهوری اسلامی ایران خرمشهر و آبادان را سمبل مقاومت و ایستادگی در سال‌های دفاع مقدس دانست و گفت: برای این دوشهر طرح‌هایی همچون پاکسازی و لایروبی اروند مد نظر است.

روحانی خاطرنشان کرد: کار پاکسازی و لایروبی اروند باید با توافق دولت عراق به ثمر برسد و در سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به تهران در این مورد صحبت شده و بر آبادانی آبادان، خرمشهر، اروند و بصره تأکید کرده‌ام که راهش لایروبی و پاکسازی اروند است.وی اضافه کرد: توافق کلی در این خصوص صورت گرفته و هیأتی به بغداد رفت و هم‌اکنون هیأتی از بغداد در تهران حضور دارد که این مسیر را ادامه می‌دهیم. این مسیر را ادامه می‌دهیم تا اروند به صورتی درآید که بتواند کشتیرانی، آبادانی و بیکاری که مردم دراین باره شعار می‌دهند را حل کند.
آبادان و خرمشهر منطقه آزاد می‌شود
روحانی با اعتقاد بر این‌که شرایط منطقه آزاد اروند مناسب نیست، گفت: دولت مصمم است کل آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کند. این موضوع موجب شکوفایی در این استان خواهد شد. رئیس جمهوری به طرح‌های مد نظر برای این استان اشاره کرد و گفت: در طرح اول ظرف سه سال 550 هزار هکتار با تلاش مردم و دولت زیر کشت خواهد رفت که 300 هزار اشتغال مستقیم و غیر‌مستقیم ایجاد خواهد کرد. طرح‌های دیگری مثل قطار شهری در اهواز و احداث آزادراه بین بندر امام و تهران نیز باید تکمیل شود.
سخنرانی رئیس‌جمهوری به زبان عربی
در پایان سخنرانی، رئیس جمهوری با مردم خوزستان به زبان عربی که زبان محاوره‌ای این استان است، سخن گفت. او بیان کرد: خوشحالم که بین شما غیور مردان دیار خوزستان هستم. ما شجاعت شما را فراموش نمی‌کنیم. رئیس‌جمهوری خطاب به مردم خوزستان گفت: شما شخصیت‌های بزرگی را به تاریخ تقدیم کرده‌اید و همچنین نمادهای ادبی و فرهنگی و دینی همچون دعبل خزایی،‌ ابی نواس و علی بن مهزیار را داشته‌اید. شکی نیست که شما می‌توانید مشکلاتی را که دارید پشت سر بگذارید. مطمئن باشید که ما در دولت جدید به همه آنچه که شما و قومیت‌ها اهمیت می‌دهید،‌ اهمیت خواهیم داد و این متضمن همان شعار ما در دولت جدید است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5559/1/250566/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر