یادداشــــت

از مدار انصاف خارج نشویم

 دکتر مؤید حسینی صدر
عضو کمیسیون انرژی مجلس

تورم افسارگسیخته پدیده برجسته و مهمان سفرهای مردم در چند وقت اخیر بوده است. این تورم بخصوص در بخش مواد غذایی چشمگیر بوده و زندگی را بر مردم و بویژه اقشار کم درآمد سخت کرده است. در چنین شرایطی دولت تدبیر و امید اقدام به توزیع سبد کالا به نیازمندان کرده است. به لحاظ علمی این اقدام دولت یک سیاست ضد تورمی و در راستای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تعریف می‌شود. علاوه بر این کمک حال خانواده‌های نیازمند است. تصمیم‌های بزرگ همیشه با حاشیه‌ها و انتقاداتی نیز روبه‌رو بوده است. این تصمیم ویژه دولت یازدهم هم عاری از عیب نبوده ولی برخی انتقادات وارده به این طرح نباید منجر به تخطئه و زیر سؤال بردن اصل موضوع شود.
به نظر می‌رسد توزیع سبد کالا دو اشکال عمده دارد؛ اول اینکه به همه نیازمندان اختصاص نیافته که همین موضوع باعث رجوع مردم به ادارات و نمایندگان مجلس شده است. اشکال دوم هم توزیع یک میزان ثابت برای همه خانوارهاست. در حالی که بهتر بود به نسبت تعداد اعضای خانوار‌ها کالا توزیع می‌شد.
وجود برخی اشکالات در شیوه توزیع کالاهای یاد شده باعث شد برخی رسانه‌ها و فعالان سیاسی به صورت افراطی و خارج از انصاف به دولت حمله کنند. مضاف بر این عدم ‌اطلاع‌رسانی بموقع و مناسب دولت هم به حاشیه‌های پیرامون این موضوع دامن زد. مسئولان دولتی باید به مردم اطمینان خاطر می‌دادند که سبد کالا در زمان مناسب به همه خواهد رسید تا نگرانی‌های مردم برطرف شده و نیازی به صف‌های طولانی نباشد. نیاز بود مسئولان برخی سؤالات از جمله اینکه چرا برنج ایرانی اختصاص نیافته را پاسخ دهند. همه می‌دانند که امکان خرید این حجم زیاد برنج ایرانی برای دولت وجود نداشت و اگر این اقدام صورت می‌گرفت بدون تردید قیمت برنج بسیار بالا می‌رفت. در حالی که هدف دولت کاهش تورم است.
گذشته از برخی انتقادات و اشکالات طرح توزیع سبد کالا، اکثر کارشناسان قبول دارند که این اقدام مانع از افزایش قیمت‌ها می‌شود و حداقل بخشی از مشکلات خانواده‌های نیازمند را برطرف می‌کند. چه صف کشیدن مردم جلوی فروشگاه‌ها برای دریافت این کمک‌ها خود بیانگر آن است که آن‌ها واقعاً به همین میزان اقلام هم نیازمند هستند. بنابراین پیشنهاد می‌شود مسئولان مربوط تمهیداتی بیندیشند که مشمولان این طرح بتوانند در قالب سامانه خاصی ثبت نام کنند و از اختصاص کالا به خود مطمئن شوند. در کنار این پیشنهاد می‌کنم در آخرین ماه سال‌جاری و آستانه سال جدید دولت علاوه بر کارمندان خود به قشرهای نیازمند هم عیدی بدهد. چرا که بخش‌هایی از جامعه هستند که بیشتر از کارمندان به مبلغ عیدی سالانه محتاجند. بنابر این اگر دولت به این بخش‌ها هم عیدی بدهد اقدام مناسبی خواهد بود.
در نهایت اینکه در حال حاضر انتخاباتی پیش رو نیست که شائبه تبلیغاتی بودن طرح توزیع سبد کالا وجود داشته باشد. بنابراین حال که دولت با نیت خیر اقدام به چنین کاری کرده، رواست که به جای تخطئه و فرافکنی دست دولت را بگیریم و با پیشنهادهای کارشناسانه مسئولان را یاری رسانیم و نقد کنیم اما از مدار انصاف خارج نشویم.
 

 

 

 


خبــــــر

آماده‌باش 18 هزار نیروی اورژانس و 4 پایگاه
امداد هوایی در سراسر کشور


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور، با توجه به شرایط جوی کنونی از آماده باش 18 هزار نیروی اورژانس در سراسر کشور خبر داد. دکتر محمد تقی طالبیان گفت: با توجه به شرایط جوی کنونی، افزایش برودت هوا، بارش باران و برف و افزایش حوادث جاده‌ای در گردنه‌های اصلی پرتردد، علاوه بر استقرار تمامی آمبولانس‌های اورژانس 115، ‌تمامی پایگاه‌های اورژانس 115 و همچنین پایگاه‌های امداد هوایی برای ارائه خدمات پزشکی به افراد حادثه دیده نیز در آماده باش کامل قرار دارند. همچنین آمبولانس‌های 4WD موجود در مراکز آماده و به تجهیزات فنی زمستانی مانند زنجیر چرخ مجهز شده‌اند. وی افزود: همچنین 4 پایگاه امداد هوایی نیز در آماده باش کامل هستند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5576/1/252882/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر