واقعیت ثبت نام یارانه‌ها از زبان نمایندگان مجلس

مسبّبان تورم در جایگاه مدعی
 ابراهیم بهشتی

نکات مهم مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس

     کاظم جلالی: اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه ها دیوار کجی است که در دولت قبل بنیان گذاشته شده و دولت یازدهم وارث آن شده است.
     عبدالرضا عزیزی: آقای روحانی از کسانی که نیازی به این پول نداشتند خواست انصراف دهند. با توجه به تورم و رکود حاکم بر کشور این طبیعی است که بخش زیادی از مردم برای دریافت یارانه ثبت نام کنند.
     بهروز نعمتی: کسانی که حامی دولت قبل بودند و حالا شمشیر را علیه دولت یازدهم از رو بسته اند، پاسخ دهند در دولت نهم و دهم 800 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم. این درآمدها کجا هزینه و چگونه مدیریت شد.
     عباس قائد رحمت: مردم نظر خود درباره آقای روحانی و برنامه های او را در انتخابات 24 خرداد نشان دادند و هنوز زمان زیادی از این اعلام رای نگذشته که بخواهیم حکم به کاهش اعتماد مردمی بدهیم. «اجرای ناصحیح هدفمندی یارانه‌ها دیوار کجی است که در دولت قبل بنیان گذاشته شد و دولت یازدهم در حال حاضر وارث این دیوار کج شده است». این سخن را کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در پاسخ به رسانه‌ها و جریان‌هایی مطرح کرد که در یکی دو روز گذشته سرخوش از ثبت‌نام اکثریت خانوارها برای دریافت یارانه نقدی، آن را معیاری برای ارزیابی محبوبیت دولت نزد مردم و اعتماد آن‌ها به رئیس‌جمهوری قرار داده‌اند. با پایان زمان ثبت نام نیازمندان برای دریافت یارانه‌ها اعلام شد که حدود 91 درصد مردم ثبت نام کرده‌اند. این در حالی است که پیش از این رئیس‌جمهوری و مسئولان دولتی از غیر نیازمندان و کسانی که این مبلغ تأثیر قابل توجهی در زندگی آن‌ها نداشت خواسته بودند انصراف دهند تا وجوه حاصل از این اقدام صرف کمک به تولید و حوزه سلامت و بهداشت شود. در میانه‌های راه ثبت نام بود که بتدریج نشانه‌های یک خط خبری و تحلیلی در رسانه‌ها و در اظهارات برخی چهره‌های سیاسی منتقد و مخالف دولت دیده شد. این خط خبری بعد از پایان زمان ثبت نام‌ها با ذوق زدگی فراوان به میدان آمد و حکم داد که مردم درخواست رئیس‌جمهوری را وقعی نگذاشته‌اند و این یعنی آن‌که اعتماد آن‌ها به دولت و رئیس آن کم شده است.
 مخاطبان دولت چه کسانی بودند؟
این حکم دادن‌ها در حالی است که رئیس‌جمهوری و دولتی‌ها نه از مردم بلکه از متمکنان و غیر نیازمندان خواسته بودند که از ثبت نام خودداری کنند. چنانکه عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سؤال که مخاطب درخواست دولت مبنی بر انصراف از یارانه چه کسانی بودند؟ به خبرنگار ایران گفت: آنچه معلوم بود این‌که آقای روحانی از کسانی که نیازی به این پول نداشتند خواست انصراف دهند. بهروز نعمتی عضو هیأت رئیسه فراکسیون رهروان ولایت مجلس هم در همین باره تأکید کرد که رئیس‌جمهوری از همه مردم نخواستند انصراف دهند. ایشان گفتند کسانی که احساس می‌کنند مبلغ 45 هزار و پانصد تومان گرهی از کار آن‌ها باز نمی‌کند یارانه نگیرند.
متن سخنان مقامات دولتی و حتی نمایندگان مجلس و چهره‌های فرهیخته و نخبگان فرهنگی و ورزشی و هنرمندانی که به کمپین «نه به یارانه» پیوسته بودند به خوبی نشان می‌دهد که همه بر انصراف غیر نیازمندان تأکید داشتند. چه اساساً محور برجسته این کمپین انصراف از دریافت یارانه برای کمک بیشتر و بهتر به نیازمندان بود. اما جریان منتقد و مخالف دولت بی‌توجه به این موضوع بدیهی اصرار دارد که دعوت به انصراف بی‌نیازان را به فراخوان عمومی رئیس‌جمهوری تعبیر کند تا از این مقدمه ناصحیح به نتایج نادرست دیگر خود برسد.
نتیجه این برداشت به طور طبیعی حکم به کاهش اعتماد مردم به دولت و محبوبیت دولتمردان در بین مردم است. «کاظم جلالی» رئیس فراکسیون اکثریت مجلس درباره این قضاوت که میزان ثبت نام مردم ملاک ارزیابی محبوبیت دولت است، با تعجب گفت: اینها چه ربطی به هم دارند؟ برای اطلاع از نظر مردم نسبت به دولت روش‌های دیگری هست که می‌توان به آن‌ها رجوع کرد. موضوع هدفمندی یارانه‌ها و ثبت نام برای دریافت یارانه ارتباطی با میزان محبوبیت رئیس‌جمهوری ندارد.
«عباس قائد» رحمت عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم به خبرنگار ایران گفت: مردم نظر خود درباره آقای روحانی و برنامه‌های او را در انتخابات 24 خرداد نشان دادند و هنوز زمان زیادی از این اعلام رأی نگذشته که بخواهیم حکم به کاهش اعتماد مردمی بدهیم. به گفته نماینده مردم خرم آباد و ازنا، مردم دولت را انتخاب کرده و آن را قبول دارند. اکثریت نمایندگان مجلس هم از دولت حمایت می‌کنند چون رهبری انقلاب همین را از آن‌ها خواسته است.
 دیوار کجی که به دولت یازدهم ارث رسید
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با ایران و در توضیح چرایی ثبت نام 90 درصدی مردم برای دریافت یارانه ضمن رد تحلیل‌های سیاسی و غیر منطقی جریان منتقد، دست روی واقعیتی می‌گذارند که البته تلخ است؛ «سفره‌های مردم کوچک شده است». آن‌ها تأکید دارند که راز اصلی این میزان از ثبت نام‌ها، نیازمندی مردم است. نیازمندی که ماحصل 8سال مدیریت هیجانی، تصمیم‌های غیرکارشناسی و ناکارآمد است. به گفته این نمایندگان همین جریانی که امروز این گونه بی‌محابا به دولت می‌تازد خود باید پاسخگوی اصلی باشد که چگونه در اثر سیاست‌ها و برنامه‌های دولت‌های مورد حمایت آن‌ها، تعداد نیازمندان جامعه اینقدر افزایش یافته که اکثریت مردم خود را به 45 هزار و 500 تومان یارانه هر فرد درماه هم محتاج می‌بینند.
«کاظم جلالی» معتقد است: واقعیت «نیازمندی» مردم است. بخش زیادی از جامعه که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند، قطعاً احساس می کنند که یارانه نقدی در زندگی‌شان تأثیر دارد. نماینده مردم شاهرود در مجلس تصریح کرد: اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه‌ها خود زمینه‌ساز بخش زیادی از مشکلات اقتصادی مثل تورم است که امروز گریبانگیر جامعه شده و حالا دولت جدید باید برای رفع آن چاره اندیشی کند. او شیوه اجرای این قانون را دیوار کجی خواند که در دولت قبل بنیان گذاشته شده و دولت یازدهم وارث آن شده است.
«عبدالرضا عزیزی» هم گفت که جیب مردم خالی است. آن‌ها به این یارانه ماهانه نیاز دارند. اگر نیاز نداشته باشند که ثبت نام نمی‌کردند. نماینده مردم شیروان در مجلس ادامه داد: با توجه به تورم و رکود حاکم بر کشور این طبیعی است که بخش زیادی از مردم برای دریافت یارانه ثبت نام کنند. من از قبل هم چنین پیش‌بینی ای داشتم. به جرأت می‌توانم بگویم که سفره‌های مردم کوچکتر شده است.
سفره‌هایی که روزی با درآمدهای سرشار نفت قرار بود رنگین شود امروز آنقدر تهی و کوچک شده که باید به مدد کمک‌های دولتی تزئین شود. بهروز نعمتی تحلیل‌های مخالفان دولت در این باره را بحث‌های انحرافی خواند و گفت: ثبت نام تعداد زیادی از مردم برای دریافت یارانه نشان از نیاز مردم دارد. نیازهایی که زائیده سیاست‌های دولت قبل است. همان کسانی که می‌خواستند پول نفت را سر سفره مردم بیاورند، مشکلات را برای دولت فعلی به ارث گذاشتند. نماینده مردم اسدآباد در مجلس توضیح داد: 470 هزار میلیارد تومان نقدینگی و رکود تورمی که ماحصل مدیریت و سیاست‌های دولت قبل است، تبعات اینچنینی دارد. او از کسانی که حامی دولت قبل بودند و حالا شمشیر را علیه دولت یازدهم از رو بسته‌اند، پرسید: در دولت نهم و دهم 800 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم. این درآمدها کجا هزینه و چگونه مدیریت شد که نتیجه آن رکود تورمی و خالی شدن سفره‌های مردم شد؟
 شاخص های اقتصادی سخن می‌گویند
«عباس قائد رحمت» هم تأکید دارد که شاخص های اقتصادی کشور معیارهای خوبی برای ارزیابی وضعیت معیشتی مردم است. وقتی تورم 40 درصدی داریم که با تلاش دولت به حدود 30 درصد رسیده، وقتی رشد اقتصادی ما منفی صفر است، نرخ بیکاری با همه برنامه‌ها و شعارهای دولت قبل کاهش نیافت و دو رقمی است و رکود بر تولید و صنعت حاکم است، یعنی مردم هم نیازمند هستند و این نیازمندی خود را در قالب ثبت نام برای دریافت یارانه نشان می‌دهد.
بدین ترتیب و براساس نظرات نمایندگان مجلس که از نزدیک با وضعیت و مشکلات مردم ارتباط دارند، چنین برمی‌آید که مهمترین نشانه این ثبت نام، کوچکتر شدن سفره‌های مردم در چند ساله اخیر است. بی‌سبب نیست که دولت یازدهم هم مهار و کنترل تورم را از ابتدای آغاز به کار خود در اولویت قرار داده است. چه بسا براساس اشراف بر همین وضعیت بود که اقدام به توزیع سبد کالا نیز کرد. گزارش‌های مختلف بخصوص گزارش 100 روزه رئیس‌جمهوری در سال گذشته هم نشان می‌داد که شاخص‌های اقتصادی همه در مسیر افت قرار دارند. حال در شرایطی که عزم دولت بر خروج کشور از رکود و تورم و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌هاست، برخی گروه‌ها و رسانه‌های آن‌ها به جای همراهی با دولت در یک برنامه ملی، به کمین نشسته تا از هر فرصت یا حتی اشتباه دولت ساز خود را کوک کنند و به قیمت تأمین منافع حزبی و جناحی، هزینه‌های سنگین تری بر دوش ملت تحمیل کنند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5628/1/260105/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر