از ممنوع القلم ها تا جشنواره شعر

پاسخ های صریح جنتی به جوسازی  رسانه ای


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی در برابر پرسش خبرنگاران درباره موضوعات فرهنگی روز قرار گرفت نکات مهمی را یادآور شد. او در حاشیه جلسه کمیسیون توسعه فعالیت های قرآنی، در پاسخ به این سئوال که سرنوشت ممنوع القلم ها به کجا رسید؟ اتفاقات جشنواره شعر فجر را چطور ارزیابی می کنید؟ و… نکات مهمی گفت.
فرصتی برای درخشش آثار هنری با موضوع قرآنی
علی جنتی، نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را فرصتی مناسب برای درخشش آثار هنری با موضوع قرآنی دانست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سی و سومین جلسه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم که دیروز برگزار شد، خواستار بازنگری در ترکیب و سیاستگذاری‌های این کمیسیون گردید و با اشاره به این‌که قرآن کریم کتاب هدایت و بزرگترین گنجینه تربیت انسان‌ها است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران باید بیش از پیش به اخلاق قرآنی توجه کنیم و از آموزه‌های این کتاب آسمانی بهره ببریم.
او عنوان کرد: متأسفانه در هفت ماه گذشته کمتر توفیق حضور در این جلسات را داشته‌ام و البته در طول این مدت، دعوتنامه جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی فقط یک بار به دست من رسید که آن یک بار هم با جلسه ریاست جمهوری تلاقی پیدا کرده بود، اما امید است طبق تقویم اعلام شده برای برگزاری جلسات بیشتر حضور پیدا کنم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تجلیل از خدمات معاون پیشین قرآن و عترت گفت: تأسیس معاونت قرآن و عترت در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افتخار بزرگی برای این وزارتخانه محسوب می‌شود که مرهون زحمات معاون پیشین، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی است.
اهتمام نمایندگان مجلس در گسترش فرهنگ دینی و قرآنی
به گفته جنتی فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی از جمله وسیع‌ترین فراکسیون‌های مجلس است که این خود نشان‌دهنده اهتمام نمایندگان مجلس در گسترش فرهنگ دینی و قرآنی در کشور است که امید می‌رود بودجه‌های دینی و قرآنی نیز در این راستا تأمین شود.
او یادآور شد: در رویکردهای جدید باید افرادی از بیرون مجموعه اعضای کمیسیون نیز که صلاحیت عضویت دارند، به کمیسیون بپیوندند. همچنین افراد حقیقی یا حقوقی از شهرداری تهران که از فعالیت‌های قرآنی آگاهی دارند نیز باید در این کمیسیون عضو شوند.
استفاده از ظرفیت‌‌های هنری وزارت ارشاد
به گفته وزیر ارشاد، نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم فرصت مناسبی برای ارائه آثار فاخر هنری با محوریت قرآن بوده و شایسته است در سالی که با نام فرهنگ مزین شده، فعالیت‌های قرآنی نیز مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد؛ زیرا قرآن کریم بزرگترین منبع فرهنگی ما است.
جایگاه ویژه شعر و ادب
وزیر ارشاد در حاشیه این مراسم در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که در هشتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر تمامی سلیقه‌ها حضور نداشتند، گفت: معاونت فرهنگی، متولی برگزاری این جشنواره بوده و تمام تلاش خود را کرد تا همه سلیقه‌ها در جشنواره شعر فجر شرکت داشته باشند.
جنتی اظهار داشت: جایگاه ویژه‌ای را در وزارت ارشاد برای شعر و ادب تعریف کرده‌ایم و قصد داریم این حوزه را تقویت کنیم.
ممنوع‌القلم و سریع‌القلم
او در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا درباره این که آیا در نمایشگاه کتاب امسال ممنوع القلم‌ها سریع القلم شده‌اند یا باید منتظر سال‌های آینده باشیم؟ گفت: منتظر باشید و در نمایشگاه کتاب امسال ببینید که آیا ممنوع القلم‌ها سریع القلم شده‌اند یا نه؟
مسئولیتی در قبال فیلم‌های گذشته نداریم
جنتی در پاسخ به این سؤال که آیا نگرانی‌ای مبنی براینکه دولت به دلیل فشارهای بیرونی، برنامه‌های فرهنگی خود را کنار بگذارد، وجود دارد؟ مانند اتفاق‌هایی که در جشنواره فیلم فجر برای برخی از فیلم‌ها رخ داد، افزود: ما مسئولیتی در قبال فیلم‌هایی که در گذشته ساخته شده‌اند نداریم.
او با بیان این که برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برعهده این وزارتخانه بوده، اظهارداشت: این جشنواره با حضور فیلم‌های برجسته‌ای از نظر محتوایی و فنی برگزار شد؛ فیلم‌هایی نیز که جایزه گرفتند هم از نظر فنی و حرفه‌ای برجسته و هم از نظر محتوایی، ارزشی بودند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5628/1/260112/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر