پیام روحانی در آستانه سال نو میلادی

ایران خانه امن مسیحیان است


رئیس جمهوری در پیامی به هموطنان مسیحی و سایر مسیحیان جهان:
ایران همواره خانه امن مسیحیان بوده است
رئیس جمهوری در پیامی به هموطنان مسیحی و سایر مسیحیان جهان، با تبریک تولد حضرت عیسی مسیح(ع) و آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی تصریح کرد: جهان امروز، بیش از هر زمان دیگر، به پیام صلح و عدل و آزادی پیامبران الهی نیازمند است. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: وظیفه بزرگ اندیشمندان جهان اسلام و مسیحیت است که با روشن بینی و آگاهی، مردمان را با پیام معنویت الهی آشنا کنند و در برابر تحریف خشونت‌آمیز دین خدا بایستند.
متن پیام رئیس جمهوری به این شرح است:
به نام خدا
میلاد مسیح بشارتی بود بر بشر که پس از تاریخی خونبار از خشم و خشونت، صلح و دوستی و همزیستی چونان ارزش‌های جاودان و عام الهی تجلی یابند.
عیسی مسیح در جامعه ای‌زاده شد که ایمان و الحاد هر دو ابزار استبداد بودند. الحاد مذهب رسمی امپراتوری روم بود که خدایان متعدد را بر جای خدای واحد گذارده بودند و حکومتی بر پایه دیکتاتوری ساخته بودند و اهل ایمان آن زمان یعنی قوم بنی اسرائیل نیز جز به قوم و قبیله خویش نمی‌اندیشیدند و نه تنها برای نجات بشر از شر استبداد و الحاد تلاشی نمی‌کردند بلکه گاه ارباب و سران ایشان، در برابر آزادی قوم خویش بر اسیری اکثریت مردم دم فرو می‌بستند.
مسیح آمد تا بشارت دهد خدا یکی است، اما برای یک قوم و قبیله نیست. خدا یکی است و برای همه بشر، یکی است. مسیح آمد تا بگوید قوم برتر، قوم بالاتر، قوم برگزیده وجود ندارد. هرکس که به خدای واحد ایمان آورد، رستگار می‌شود. در بشارت مسیح از رنگ و تبار و نام و نشان و عشیره و قبیله کسی نمی‌پرسند. پیام او پیامی جهانی، مذهب او مذهبی انسانی و آیین او آیینی رحمانی بود.
راهی که مسیح نجات بخش قوم خویش، بر همه اقوام گشود راه همیشگی انبیای الهی بوده است. راهی که پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) نیز در استمرار قاعده لطف الهی تداوم بخشید و به کمال رساند.
ما ایرانیان به عنوان یکی از نخستین اقوام و ملل مسلمان همواره تجربه خوبی از همزیستی با هم میهنان مسیحی خویش داشته‌ایم. مسیحیان ایران به ندای مسیح گوش فرا دادند که پیامش صلح و دوستی بود و دیگر ایرانیان نیز به ادب و فرهنگ همزیستی با این هم میهنان پایبند ماندند. پیش از اسلام، ایرانیان به مسیحیان آزرده از آزار امپراتوری ملحد روم پناه دادند، و پس از اسلام نیز، در پرتو آموزه‌های دین رحمت، همواره مسیحیان در امن و امان در ایران به صلح و صفا زیسته‌اند.
ما به ایرانی که خانه همه ایرانیان اعمّ از مسلمان و مسیحی و یهودی و زرتشتی است افتخار می‌کنیم و احترام به همه ادیان الهی را آموزه گرانقدر اسلام رحمت می‌شناسیم. به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، میلاد خجسته پیام آور صلح و دوستی حضرت عیسی بن مریم (علی نبینا و آله و علیه السلام) را به همه
هم میهنان مسیحی و مسلمان بویژه شهروندان ارمنی و آشوری ایران عزیز و به همه خداپرستان جهان تبریک می‌گویم و پیام وحدت آفرین قرآن را هدیه زیبای چنین روزی می‌دانم که پیروان ادیان الهی را به تأکید بر ارزش‌های مشترک دعوت می‌کند و پرستش خدای یگانه را محور ایستادگی در برابر ستمگری و بهره کشی می‌شمارد. جهان امروز، بیش از هر زمان دیگر، به پیام صلح و عدل و آزادی پیامبران الهی نیازمند است و این وظیفه بزرگ اندیشمندان جهان اسلام و مسیحیت است که با روشن بینی و آگاهی، مردمان را با پیام معنویت الهی آشنا کنند و در برابر تحریف خشونت‌آمیز دین خدا بایستند. در آستانه سال نو میلادی، همه انسان‌های آزاد اندیش و صلح دوست را به برادری و دوستی فرا می خوانم و امیدوارم سال ۲۰۱۵، سالی توأم با سعادت و رفاه برای همه مردم جهان باشد.
حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5826/1/291900/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر