در مکتب قرآن

فرازهایی منتشر نشده از گفتارهای تفسیری شهید آیت الله دکتر بهشتی(8)
در مذّمت تعصّب
 (وَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَآ أُنزِلَ إِلَیْک وَمَآ أُنزِلَ مِن قَبْلِک)  آنها که به آنچه بر تو و آنچه پیش از تو فرستاده شده مؤمن‌اند و به آخرت یقین دارند.
این ملاک و معیار و محک کسانی است که ایمان می‌آورند، ایمان هم به کتاب تو و هم به کتاب‌هایی که قبل از تو آمده است.
یکی از عوامل ضد هدایت «تعصب» است، قرآن می‌فرماید یهودی‌ها می‌گفتند هر کس یهودی نیست هیچ کار او ثمری ندارد. یهودی باش تا سعادتمند شوی! نصارا می‌گفت هر کس نصرانی نیست هیچ چیز ندارد، نصرانی باش تا سعادتمند باشی!
(وَ قالُوا کونُوا هُوداً أَوْ نَصارى تَهْتَدُوا قُلْ بَلْ مِلَّه إِبْراهِیمَ حَنِیفاً)  آنها گفتند یهودی‌ها مسیحی شوید تا در راه (حق) باشید، بگو به عکس، همان آیین ابراهیم، ابراهیم پاک دین و یکتاپرست که از مشرکان نبود.
به راستی یکی از خطرناک‌ترین عواملی که نقش تحریف‌کننده‌ای در بنیان معنویت و زندگی سالم اجتماعی ایفا می‌کند، «تعصب» است، تعصب در دین، تعصب در محل، تعصب درباره این آقا و آن آقا، تعصب در این لباس و آن لباس یا هر نوع «تعصب جاهلی» دیگر، همه تعصب است، یعنی ملاک‌های مطلق و کلی در راه بودن را کنار گذاشتن و ملاک‌های ساختگی محدود و کوچک را جانشین آنهاکردن. این می‌شود «تعصب»!
این محدوداندیشی، این کوته‌اندیشی، هرگز نمی‌گذارد انسان از قرآنی که در قله قرار دارد، بهره‌ای کافی ببرد. ما همین حالا در درون جامعه اسلامی‌مان، دچار یک شکاف شرم‌آور در میان جناح‌های مختلف هستیم و عجب این است که گاهی بلندگوهای این شکاف، مدعیان علم و تقوا هستند.
شرط بهره‌مندی از هدایت قرآن این است که انسان، آماده پذیرش حق باشد، خواه از زبان این، خواه از زبان آن، خواه در این کتاب، خواه در آن کتاب. اگر یهودی در حضرت موسی(ع) و شریعت او توقف نمی‌کرد، آن هم توقفی تعصب‌آمیز، وقتی شخصیتی چون پیغمبر بزرگوار اسلام(ص) را با همان خصلت‌های حضرت موسی(ع) می‌یافت، اعتراف می‌کرد که این هم پیغمبر خداست، اگر مسیحی همچنین حالتی داشت، او هم تصدیق و اعتراف را انجام می‌داد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5970/17/317003/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر