سرگردانی بازماندگان اموات در آمل به دنبال پلمب قبرستان

  مشکلات به‌وجود آمده میان شهرداری‌های آمل و امامزاده عبدالله(ع) مازندران بر سر یک قبرستان عمومی، بازماندگان اموات در این شهر را سرگردان کرده است.
مدت‌هاست که این شهرداری‌ها بر سر دریافت عوارض با یکدیگر بحث دارند و تاکنون با میانجیگری مسئولان انتظامی و امنیتی نیز این مسأله به سرانجام نرسیده است.
چند روز پیش بود که شهرداری امامزاده عبدالله(ع) طبق رأی صادره از سوی کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، قبرستان عمومی شهرداری آمل را که از دهه 70 تاکنون واقع در شهر امامزاده عبدالله(ع) است مهر و موم کرد و شهرداری آمل نیز از هرگونه تحویل اجساد و تدفین در این مکان جلوگیری به عمل آورد.
« محمد مقدس » مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری آمل در گفت‌و گو با ایسنا درباره حواشی صورت گرفته و مهر و موم قبرستان شهرداری آمل گفت: شهرداری امامزاده عبدالله(ع) 20 درصد درآمدهای آرامستان آمل را به عنوان تعرفه درآمدی خود مصوب کرده و در این باره مدعی است.مقدس با بیان اینکه شهرداری امامزاده عبدالله(ع) روی درآمد آرامستان شهرداری آمل قصد تعیین عوارض را دارد، اظهار داشت: طبق ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده این مصوبه شورای اسلامی شهر امامزاده عبدالله(ع) درست نیست.
مدیرعامل آرامستان با تأکید بر اینکه مبنایی برای پرداخت عوارض به شهرداری امامزاده عبدالله(ع) وجود ندارد، بیان کرد: طبق قانون پرداخت عوارض آرامستان شهرداری آمل به شورای شهر امامزاده عبدالله ممنوع است.
این مسئول با اشاره به مهر و موم قبرستان عمومی شهرداری آمل طبق رأی صادره از بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، این رأی را غیرحضوری و بدون ابلاغ قبلی اعلام و عنوان کرد: شهرداری امامزاده عبدالله(ع) باید موضوع و موارد بند 20 ماده 55 را به شهرداری آمل یا سازمان آرامستان ابلاغ می‌کرد تا این سازمان در مهلت مناسب اقدام‌های لازم را انجام دهد. ابلاغ قبلی صورت نگرفته و اعضای کمیسیون بند 20 ماده 55 رأی را صادر و به اعتراض آرامستان نسبت به رأی صادره نیز توجهی نکردند.
مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری آمل با بیان اینکه از وظایف شهرداری‌ها به استناد بند 13 ماده 55 قانون شهرداری‌ها ایجاد غسالخانه و گورستان است، افزود: از دهه 70 تاکنون قبرستان شهرداری آمل در منطقه امامزاده عبدالله(ع) واقع شده است. تا زمان تعیین تکلیف موضوع مهر و موم قبرستان شهرداری آمل، این سازمان و شهرداری آمل از هرگونه تحویل اجساد در این شهرستان خودداری خواهد کرد. از دهه 70 این قبرستان در منطقه امامزاده عبدالله(ع) تأسیس شده و این در حالی است که تنها چند سال است، منطقه امامزاده عبدالله(ع) تبدیل به شهر شده است.
«سیدمحمدمهدی فاطمی» شهردار امامزاده عبدالله(ع) آمل نیز گفت: مهر و موم قبرستان عمومی این شهرستان که در اختیار شهرداری آمل بود طبق ضوابط و آیین‌نامه احداث آرامستان‌هاست و طبق این ضوابط قبرستان‌ها باید ۱۰ کیلومتر از شهر و یک کیلومتر از روستا فاصله داشته باشند. فاطمی با اشاره به اینکه بیش از یک سال است شهرداری امامزاده عبدالله(ع)  و شهرداری آمل برسر این موضوع اختلاف نظر دارند، خاطرنشان کرد: جلسات مشترک برای حل این مشکل تاکنون راهگشا نبود.
«تقی ابراهیمی» عضو شورای شهر امامزاده عبدالله(ع) نیز گفت: مدت یک‌ سال برای پیگیری انتقال اجساد از شهر آمل به امامزاده عبدالله(ع) تلاش کردیم. اقدام‌های صورت گرفته از سوی آرامستان شهرداری آمل باعث برهم زدن آرامش مردم این شهر می‌شود. در چند روز گذشته تا به حال چند خانواده برای تدفین متوفای خود در این آرامگاه با درهای بسته مواجه شده‌اند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5970/14/317090/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر