ایران و مردم


بروز رطوبت در باشکوه‌ترین کاخ ساسانی


 باشکوه‌ترین کاخ ساسانی در شهرستان سروستان فارس در حالی قرار است به ثبت جهانی برسد که این روزها با نم زدگی و رطوبت دست و پنجه نرم می‌کند.
آخرین بررسی‌های باستان‌شناسی در مجموعه کاخ سروستان نشان داد، این مجموعه ساسانی در دوره اوج شکوه خود ۳۰ هکتار وسعت داشته و مجموعه کاخ سروستان قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است. اما آنچه امروز دوستداران میراث فرهنگی را نگران کرده نم زدگی این بنای باشکوه دوره ساسانی است.
«سیامک بصیری» مسئول فنی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس در خصوص نم گرفتگی کاخ ساسانی به مهر گفت: با توجه به وضعیت زمین در این منطقه و به‌دلیل اینکه این کاخ در پایین‌ترین سطح دشت قرار گرفته همواره خطراتی آن را تهدید می‌کند. حرکت آب در پایین‌ترین نقطه از سطح دشت موجب شده که در دراز مدت نم و رطوبت به خود بنا نیز سرایت کند و هم‌اکنون بخشی از آن دچار نم و رطوبت شده است. مسئول فنی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس با تأکید بر اینکه نم و رطوبت مشکلاتی را برای بنا ایجاد کرده است، اظهار داشت: چند کار‌شناس از تهران و شیراز برای رسیدگی به این مسأله به سروستان آمدند و قرار شد برای خروج رطوبت، از کانال دفع نم یا دیگر شیوه‌های از بین بردن رطوبت استفاده کنند.

 


شکارچی بویراحمدی تفنگ‌اش را خاک کرد


 شکارچی بویراحمدی پس از 65 سال تفنگ خود را شکست و در زیر خاک دفن کرد.
به گزارش مهر، در مراسمی که عصر جمعه در روستای «ده برآفتاب» واقع در ضلع جنوبی دنای شرقی با حضور جمعی از مدیران محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، «خداویس رئوفی» پس از سال‌ها ندامت خود را از شکار با دفن تفنگ‌اش نشان داد.
این شکارچی حرفه‌ای که اهل روستای «کوخدان»، است و دوران جوانی‌اش را با شکار در کوه‌های کشور از راوند کرمان تا کلات خراسان و از زرد کوه تا دنا گذرانده است، گفت: حیوانات بی‌زبانی که شکار کردم هنگام خواب از جلوی چشمانم عبور می‌کنند که برایم عذاب‌آور شده است. از گذشته خود پشیمانم و این را به فرزندان خود هم گفته‌ام و به همه هم می‌گویم.
رئوفی جبران شکار و کشتن حیوانات بی‌زبان را سخت می‌داند و می‌گوید: نسل جوان کنونی باید آگاه شوند و از من و امثال من عبرت بگیرند. این شکارچی به چگونگی پشیمان شدن خود از شکار اشاره می‌کند و می‌گوید: هنگامی پشیمان شدم که دیدم شکارچی ای، حیوان مادری را شکار کرده و 2 فرزندش در کنار جسد مادر ماتم گرفته‌اند و از آن زمان بود که خود را لعن و نفرین کردم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5970/14/317093/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر