شوک مجازی
حمله هکر به یک بازی خشن
عامل هک و کلاهبرداری از کاربر کلش آف کلنز دستگیر شد. رئیس پلیس فتای خراسان رضوی گفت: یک مشهدی با شکایتی مبنی بر اینکه مشخصات حساب کاربری در بازی «کلش آف کلنز» توسط شخصی ناشناس هک شده است خواستار رسیدگی به پرونده خود شد.
در بررسی اظهارات این مرد مشخص شد یک سال و نیم است که وقت خود را به صورت مداوم صرف این بازی کرده و به سطوح بالایی از بازی دست یافته است حال آنکه ایمیل وی هک شده و پیغامی‌با مضمون «با پرداخت 2 میلیون تومان جی‌میل خود را بازگشایی کنید» دریافت کرده است.
سرهنگ سید محسن عرفانی افزود: کارشناسان پس از یک سری تحقیقات گسترده در فضای سایبر با استفاده از مهندسی اجتماعی هکر را شناسایی و با هماهنگی قضایی دستگیر کردند.
این مرد در بازجویی‌ها به جرم خود اعتراف کرد و اظهار داشت با هک کردن دستگاه تلفن هوشمند طعمه‌های خود و با به دست آوردن مشخصات کاربری آنان، این اطلاعات را تغییر داده و اقدام به فروش این اطلاعات به افراد مختلف می‌کرد.
رئیس پلیس فتای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: متأسفانه این بازی که به صورت جنگ قبیله‌ای و دهکده‌ای روی سیستم‌های تلفن همراه هوشمند نصب می‌شود با وجود همه معایب و مضراتی که برای جوانان و نوجوانان دارد در بین بعضی از جوانان محبوبیت پیدا کرده است و این امر باعث شده افراد سود جو از این موقعیت به وجود آمده سوء استفاده کنند.
کمین‌های اینترنتی به بهانه کاریابی
کلاهبرداران به بهانه کاریابی اینترنتی جویندگان کار را فریب می‌دهند. سرهنگ حبیب‌الله رجبلی رئیس پلیس فتای گلستان گفت: از جمله جرایم اینترنتی که امروزه رو به گسترش بوده و کلاهبرداران از آنها سوءاستفاده می‌کنند، کلاهبرداری در پوشش کاریابی است.
وی ادامه داد: این افراد با راه‌اندازی شرکت‌ها و مؤسسات مجازی غیرقانونی از جویندگان کار اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
وی با اشاره به روش‌های کلاهبرداری در قالب کاریابی اظهار داشت: مجرمان در این نوع کلاهبرداری با جلب اعتماد طعمه‌های خود در تبلیغات، معمولاً از جملات وسوسه انگیز «عضوی از تولیدکنندگان باشید، رئیس خود باشید و یا ماهانه میلیون‌ها تومان از کار در منزل به دست آورید»، استفاده می‌کنند.
رئیس پلیس فتای گلستان تصریح کرد: این افراد کلاهبردار بعد از جلب اعتماد کاربران، از افراد فریب خورده می‌خواهند که پول درخواستی را از طریق پرداخت اینترنتی واریز کنند در حالی که فرد کلاهبردار بعد از دریافت پول از افراد فریب خورده که مبالغ بسیار زیادی می‌شود دیگر پاسخگو نیست و متواری می‌شود.
این مقام پلیسی گفت: هرگونه فعالیت در زمینه مشاوره شغلی  و ارائه خدمات کاریابی  و همچنین بانک اطلاعاتی از فرصت‌های شغلی و جویندگان کار توسط  اشخاص حقیقی و حقوقی، صرفاً با دریافت مجوز امکانپذیر خواهد بود.
وی تأکید کرد: پس از تمامی کارجویان و متقاضیان مشاوره شغلی درخواست می‌شود هنگام مراجعه به مراکز کاریابی حتماً از مجوز دار بودن آن دفتر اطمینان حاصل کنند.
ارسال پیامک برای سرقت اطلاعات
مجرمان اینترنتی با ارسال پیامک و استفاده از فیشینگ به سرقت اطلاعات دست می‌زنند. سرهنگ «علی شفیعی» رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه گفت: کلاهبردارانی با جعل آرم برخی ازسازمان‌ها و با تهیه فرمی‌حاوی مشخصات شناسنامه‌ای و اطلاعات بانکی از قبیل شماره حساب، شماره کارت، رمز دوم کارت، تاریخ انقضا و همچنین  با ارسال فرم از طریق فکس به برخی از شرکت‌ها، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات آنها برای آماده‌سازی زیرساخت‌های پرداخت یارانه صنعت کرده و بلافاصله اقدام به برداشت از حساب طعمه می‌کنند.
وی به شهروندان توصیه کرد: برای واریز وجه از طرف هرشخص یا سازمانی به حساب شما، هیچ نیازی به رمز حساب نیست و فقط شماره کارت یا شماره حساب کافی است.
سرهنگ شفیعی افزود: هرگز به پیامک‌هایی که شما را به سایتی مشخص هدایت می‌کند اعتماد نکرده و در صورت ورود به آن سایت‌ها، اطلاعات محرمانه خود را دراختیار سایت قرار ندهید.
حمله سیاه به دختر جوان در «بی‌تالک»
کسی که با استفاده از نرم افزار پیام رسان «بی تالک»، هتک حیثیت دختر جوانی را در ارومیه رقم زده بود، دستگیر شد. رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی گفت: دختری نزد مأموران مدعی شد که مدتی است در شبکه اجتماعی بی تالک صفحه ای ساخته شده که شماره تماس وی به همراه مطالب و تصاویر غیراخلاقی و عناوین خلاف عفت عمومی ‌در آن درج شده است.
 سرهنگ کوره بلاغی ادامه داد: این دختر با عنوان این که از شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزار‌های پیام رسان تلفن همراه هیچ اطلاعی ندارد، خواستار رسیدگی به پرونده خود شد.
وی افزود: با تشکیل پرونده مأموران اقدامات خود را برای شناسایی متهم آغاز کرده و سرانجام موفق به شناسایی یک جوان شدند.
این مقام پلیسی گفت: با احضار مجرم، وی به جرم خود اعتراف کرده و انگیزه خود را انتقامجویی دانست.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5987/12/319986/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر