در دیدار ظریف با دیپلمات‌های ارشد حوزه خلیج‌فارس مطرح شد

افزایش امید به حل مناقشات منطقه‌ای پس از توافق هسته‌ای

شرح عکس : دیدار ابراهیم جعفری و محمدجواد ظریف وزیران امور خارجه عراق و ایران

ظریف در سفر منطقه‌ای خود به کویت، قطر و عراق مطرح کرد
تأکید بر نقش مرجعیت دینی در مبارزه با افراط‌گرایی

سفر دوره‌ای وزیر امور خارجه ایران به کشورهای کویت، قطر و عراق روز گذشته با حضور محمدجواد ظریف در نجف و بغداد پیگیری شد. سفری که هدف از انجام آن از یک سو گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای و تأکید بر تأثیر مثبت آن در صلح و ثبات منطقه است و از دیگر سو دعوت ایران از همه کشورهای منطقه برای اتحاد علیه افراط‌گرایی در آن پیگیری می‌شود. ظریف که  روز یکشنبه به کویت و قطر سفر کرده و با مقامات عالی این دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود،  شامگاه یکشنبه سفر خود به عراق را با  سفر به کربلای معلی و نجف اشرف و زیارت حرم اهل بیت(ع) آغاز کرد.
دیدار با آیت الله سیستانی
وی پیش از ظهر دیروز با آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق دیدار و گزارشی از روند و نتیجه مذاکرات و توافقات حاصله در پرونده هسته‌ای به ایشان ارائه کرد. ظریف همچنین درباره اوضاع عراق و مسائل جهان اسلام با مرجع عالیقدر شیعیان در عراق گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. دیدار و گفت‌وگو با «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری، «حیدر العبادی » نخست وزیر، «سلیم الجبوری» رئیس مجلس و «ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق از جمله برنامه‌های روز گذشته ظریف بود.
نقش‌مان را در مبارزه با افراط‌گرایی در عراق حفظ می‌کنیم
وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی در یک نشست خبری تأکید کرد: همواره در کنار مردم و دولت عراق در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم بوده‌ایم و این نقش را حفظ خواهیم کرد.
ظریف با بیان اینکه این سفر منطقه‌ای به عنوان اولین سفر بعد از توافقنامه هسته‌ای، برای ایجاد روابط و گفت‌وگوهای مستمر بین کشورهای حوزه خلیج فارس صورت گرفته است، گفت: افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی خطری است که همه ما را تهدید می‌کند و نیاز است مردم، کشورها و دولت‌های منطقه هماهنگ و همراه هم با این پدیده مبارزه کنند. وی در ادامه تصریح کرد: در این زمینه، مرجعیت دینی همواره نقش بسیار بارز، برجسته و سازنده داشته‌اند و امروز با آیت‌الله سیستانی و دیگر مراجع دیدار داشتم.
مشکلات منطقه باید تمام شود
محمدجواد ظریف  که عصر روز یکشنبه و پیش از سفر به عراق به قطر سفر کرده بود،  در دیدار با امیر قطر، گفت‌وگو با دوستان را شیرین و دارای اصالت دانست و گفت: مشکلات جاری منطقه باید یک جایی تمام شود. وی با اشاره ﺑﻪ اﻫﻤﻴﺖ روابط با همسایگان بویژه ﻛﺸﻮﺭﻫﺎی حوزه ﺧﻠﻴﺞ ﻓﺎﺭﺱ، ﻟﺰﻭﻡ ﻳﺎﻓﺘﻦ ﺩﻳﺪﮔﺎه‌های ﻣﺸﺘﺮﻙ ﺑﺮای غلبه بر مشکلات در منطقه را مورد تأﻛﻴﺪ ﻗﺮاﺭ ﺩاﺩ و اﻓﺰﻭﺩ: ما کاملاً آماده همکاری و همفکری ﺑﺎ کشورهای منطقه در سطوح ﺩﻭﺟﺎﻧﺒﻪ و ﭼﻨﺪﺟﺎﻧﺒﻪ ﻫﺴﺘﻴﻢ و ﺁن را یک ﺿﺮﻭﺭﺕ می‌ﺩاﻧﻴﻢ. اﻣﻴﺮ قطر ﺿﻤﻦ ﺧﻮﺷﺎمدﮔﻮیی ﺑﻪ ﻭﺯﻳﺮ اﻣﻭﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ و اﺑﺮاﺯ ﺧﻮﺷﺤﺎلی اﺯ ﺗﻮاﻓﻖ اﻳﺮاﻥ ﺑﺎ 1+5، ﺑﻪ ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺧﻮﺏ و ﺗﺎﺭیخی ﺭﻭاﺑﻄ ﺩﻭ ﻛﺸﻮﺭ اﺷﺎﺭﻩ ﻛﺮﺩ و ﮔﻔﺖ: ﻣﺎ ﺑﺎ اﻳﺮاﻥ هیچ گاه ﻣﺸﻜﻞ ﺧﺎصی ﻧﺪاشته‌ایم و همواره از حقوق هسته‌ای ایران حمایت کرده‌ایم.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5987/1/320074/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر