دیالوگ

موفقیت ایران در توافق هسته ای، پیروزی مقاومت در منطقه بود


 مختار حداد

شیخ قیس خزعلی رهبری مقاومت اسلامی عراق-عصائب اهل الحق را برعهده دارد،این گروه را می‌توان یکی از مهمترین گروه‌های مقاومت مردمی علیه گروه تروریستی داعش دانست. البته عصائب اهل الحق در زمان حضور اشغالگران امریکایی نقش اساسی را در عملیات علیه آنان داشت. شیخ قیس خزعلی در ایام حضور اشغالگران امریکایی به عنوان سخنگوی جریان صدر عراق نقش مهمی را در مبارزات علیه امریکایی‌ها برعهده داشت و به عنوان چهره‌ای اساسی شناخته می‌شد،وی همچنین مدتی را نیز در زندان‌های ارتش امریکا در عراق بود. شیخ قیس خزعلی پس از آزادی از اسارت مقاومت اسلامی عراق-عصائب اهل الحق را تشکیل داد و امروزه این گروه چه در صحنه سیاسی عراق با حضور در پارلمان عراق با فراکسیون الصادقون و چه در صحنه میدانی وزنه‌ای مهم محسوب می‌شود. تحولات اخیر عراق و منطقه فرصتی را پیش آورد تا با شیخ قیس خزعلی به گفت‌و‌گو بنشینیم:
 ارزیابی شما از نقش ائتلاف بین‌المللی ضد داعش چیست؟
نخستین نکته اینکه این ائتلاف اسم خود را ائتلاف بین‌المللی گذاشته است اما این اشتباه است چون اگر این ائتلاف بین‌المللی بود باید از سوی شورای امنیت مورد تأیید رسمی قرار می‌گرفت،از نظر ما این یک ائتلاف امریکایی است و اینکه دولتی بیاید و اسم یک ائتلاف را بین‌المللی بگذارد درحالی که مشروعیت قانونی ندارد، نادرست است، مثلاً در تجاوز نظامی عربستان علیه یمن،ریاض نام این ائتلاف را عربی گذاشته است در حالی که خیلی از کشورهای عربی از جمله عراق این اقدام را تأیید نمی‌کنند،پس این ائتلاف، یک ائتلاف عربستانی است. اکنون رهبری این ائتلاف برعهده ایالات متحده امریکا است و واشنگتن نمی‌خواهد داعش را از بین ببرد بلکه می‌خواهد، بحران را اداره کند و از وجود داعش سوء‌استفاده کند. البته این گروهک هم از زمینه موجود استفاده می‌کند تا اهداف شوم آنها را در ایجاد فتنه قومی درعراق و تقسیم این کشور و منطقه محقق سازد. اما  در مورد کمک‌های امریکا به داعش بدون در نظر گرفتن دقت این اخبار باید به سه مسأله اشاره کنم: اول اینکه از آغاز عملیات ائتلاف امریکا مدعی شد، با حملات هوایی نمی‌تواند داعش را از بین ببرد و گفت ما شدت عملیات را روزانه بیشتر می‌کنیم، ولی اکنون چه اتفاقی افتاده است؟از آغاز عملیات هوایی امریکا آنها روزانه 16 عملیات هوایی در عراق و سوریه دارند.جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا گفته بود سه چهارم عملیات اهداف خود را محقق نمی‌سازد و منجر به حمله هوایی به مواضع تروریست‌ها نمی‌شود،این امر نشان می‌دهد روزانه فقط چهار حمله به مواضع داعش صورت می‌گیرد و این اثبات می‌کند که آنها جدی نیستند. اما مسأله دوم عدم حمله هوایی ائتلاف امریکا به مراکز رهبری داعش و مراکز آنها و خطوط امدادرسانی به داعش از سوریه به عراق است. مسأله سوم عدم هدف قرار دادن منابع کمک‌رسانی به داعش از جمله نفتکش‌های بزرگ است که روزانه برای آنها از ترکیه به عراق سوخت‌رسانی می‌کند.
 حمایت دولت های منطقه بویژه ترکیه از داعش در زمینه کمک‌رسانی و ترانزیت نفت و کالا برای این گروهک تروریستی در چه راستایی انجام می گیرد بویژه این که برخی کشورها دوگانه عمل می‌کنند مثل عربستان که مدعی مبارزه با داعش است اما درواقعیت یکی از مهمترین حامیان مالی آنها است؟
به نظر من داعش تنها یک گروه تروریستی تکفیری نیست که اعضای آن موهای بلند و قیافه‌های زشت وکثیفی دارند که هیچ منطقی ندارند و از سراسر دنیا آمده‌اند تا دولتی تشکیل دهند،بلکه پشت این گروه، سازمان‌های اطلاعاتی غربی و امریکایی و صهیونیستی قرار دارند که آنها را از طریق رهبرانشان هدایت می‌کنند، البته برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و بخصوص رژیم عربستان کمک مالی می‌کنند، همچنین عملیات ارسال افراد انتحاری را برای آنها تسهیل می‌کنند. ترکیه نیز راه ارسال نفت سرقت شده عراق توسط داعش را برای ارسال به‌بندر جیهان ترکیه مهیا می‌سازد و این مسائل محرمانه نیست و همگی می‌دانند که تروریست‌ها به طور مستمر از راه ترکیه وارد عراق می‌شوند و آنچه از منابع نفتی عراق که تحت سیطره داعش است از طریق ترکیه به فروش می‌رود.
 آخرین وضعیت میدانی مناطق عملیاتی در عراق چیست؟ آیا چشم اندازی برای پایان سیطره گروهک تروریستی داعش بر مناطق اشغال شده وجود دارد؟
در طول مدت ورود نیروهای مقاوم مردمی عراقی به میدان نبرد پیروزی همیشه همراه آنان بوده است. تنها اشکال پیش آمده در شهر رمادی عراق بود که در آن به نیروهای مردمی عراق اجازه ورود به میدان نبرد داده نشد،ولی هنگامی که نیروهای مردمی به صحنه نبرد برگشتند دیدید که در بیجی به پیروزی‌های بزرگی دست یافتیم و توانستیم به نیروهای ویژه داعش که سربازان خلافت نام دارند ضربه سهمگینی وارد کنیم. اکنون نیز نیروهای مردمی که البته نسبت به امکانات دولتی در عراق از امکانات کمتری برخوردارند در الانبار نقشی اساسی ایفا می‌کنند. ما در الانبار نیز مانند دیگر مناطق پیروز خواهیم شد و این امر بزودی محقق می‌شود، البته کندی سرعت عملیات دلایلی دارد یکی از این دلایل تصمیم‌گیری سیاسی است،دلیل دوم اختصاص نیافتن امکانات مناسب از سوی دولت عراق به نیروهای مردمی است و این نیروها فقط اسلحه سبک و متوسط دارند و سلاح سنگینی در اختیار ندارند. اما دلیل اصلی دخالت امریکا وفشارها و دخالت‌های سیاسی است که باعث کندی حرکت شده است، ولی با تمامی این امور به امید خدا پیروزی‌های نیروهای مقاوم مردمی عراق ادامه خواهد داشت.
 به نظر جنابعالی موفقیت ایران در رسیدن به توافق هسته‌ای در این مرحله برای محور مقاومت در منطقه چه تبعاتی خواهد داشت؟
جمهوری اسلامی ایران، تنها کشوری است که مسئولیت کمک به مظلومین و مستضعفین و حمایت از ملت‌های تحت ظلم و استبداد را برعهده گرفته است و در این میان هیچ فرق مذهبی یا قومی را قائل نمی‌شود و از همگان به طور یکسان حمایت می‌کند. خداوند متعال در کنار جمهوری اسلامی ایران است و ائتلاف غربی و امریکایی علیه ایران هیچ‌گاه نتوانسته است موفق باشد. ما معتقدیم پیروزی مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی پیروزی همه گروه‌های مقاومت و ملت‌های مستضف است. واین پیروزی ادامه پیروزی‌های همیشگی جمهوری اسلامی ایران است که در تمام پیروزی‌های جبهه مقاومت در منطقه سهیم بوده است.
 ارزیابی شما درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق و همکاری‌های امنیتی تهران و بغداد چیست؟
حمایت جمهوری اسلامی ایران از همه مردم عراق بوده است و از گروه یا قومیت خاصی فقط حمایت نکرده است و این مسأله‌ای اساسی است که نشان دهند سالم بودن راه و منش ایران و اینکه جمهوری اسلامی ایران در تعامل با مردم منطقه و آزادیخواهان اصولی دارد که به آن پایبند است. حمایت ایران از عراق نقش اساسی را در آزاد‌سازی مناطق شیعه نشین عراق ایفا کرد و ایران همین روش را نیز در آزاد‌سازی مناطق سنی نشین ایران ایفا کرد که آزاد‌سازی استان صلاح الدین عراق تأییدی بر این مسأله است. همچنین اینکه ایران از اقلیم کردستان عراق نیز حمایت کرد و آقای مسعود بارزانی نیز به صراحت گفته که اگر ایران نبود اربیل نیز سقوط می‌کرد. همه این مسائل تأیید می‌کند ایران نقشی مذهبی یا قومی در عراق ایفا نمی‌کند بلکه حامی وحدت عراق است،همچنین که مواضع سیاسی ایران معتدل بوده است و به مسائل قومی عراق اشاره‌ای ندارد. اما ایالات متحده امریکا و رئیس جمهوری این کشور با استفاده از اصطلاحات شیعه و سنی صحبت می‌کنند. همه این امور باعث شده جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی در عراق ایفا ‌کند و امور همه مردم عراق شیعه و سنی در صلاح الدین و الانبار به این مرحله از قناعت رسیده‌اند که حضور نیروهای مردمی عراق و حمایت جمهوری اسلامی ایران در نهایت منجر به آزادی این مناطق خواهد شد. تمامی انسان‌های شریف در عراق قدردان نقش بزرگ جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم و دولت عراق هستند و ایران به عنوان نخستین کشور نقش اساسی را در کمک به عراق ایفا می‌کند. ما پیروزی اخیر دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را تبریک می‌گوییم و معتقدیم نقش اساسی در این پیروزی‌ها که به کمک خدا محقق شده است به برکت وجود ولایت فقیه است که امتداد وجود حضرت امام زمان(عج). من از همه جوانان و ملت‌های بیدار می‌خواهم که همیشه به ولی فقیه، حضرت امام خامنه‌ای تمسک داشته باشند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/5993/20/321002/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر