توقف خروج تروریست‌ها از اردوگاه فلسطینیان در سوریه

تروریسم از یرموک دست برنمی داردامید به خروج گروه‌های افراطی و تروریستی از اردوگاه یرموک در سوریه دوامی نداشت و ترور و اضطراب همچنان در کمین سوری‌ها و آوارگان فلسطینی این اردوگاه است. طبق توافقی که با میانجیگری سازمان ملل میان دولت سوریه و گروه‌های افراطی حاصل شد زمینه‌ای فراهم شد تا تروریست‌ها یرموک در جنوب دمشق را ترک کنند اما با کشته شدن زهران علوش، سرکرده گروه تروریستی جیش‌الاسلام این روند متوقف شد.  جنگ میان نیروهای دولتی سوریه و تروریست‌ها در یرموک فرسایشی شده و در عین حال در این اردوگاه تروریست‌ها با یکدیگر نیز می‌جنگند. اردوگاه یرموک در حالی کانون درگیری‌های سنگین میان گروه‌های مختلف است که هزاران پناهجوی فلسطینی همچنان در آن سکونت دارند. به منظور پایان درگیری‌ها و کمک‌رسانی به آوارگان فلسطینی، سازمان ملل میانجی یک توافق شد. چندین دستگاه اتوبوس برای خارج کردن افراد داعش و جبهه النصره وارد یرموک شدند. سازمان ملل پس از این خروج می‌توانست کمک‌های ضروری را به داخل اردوگاه بفرستد. برخی گزارش‌ها کشته شدن زهران علوش در یک حمله هوایی را دلیل این امر دانسته‌اند اما شمار دیگری هم دلایل لجستیکی را دلیل توقف خروج این نیروها خوانده‌اند.
ë ترک میز مذاکره
گروه تروریستی جیش الاسلام در واکنشی دیگر به کشته شدن سرکرده خود از «هیات عالی مذاکرات» که زیر نظر عربستان برای گفت‌وگو با دولت سوریه تشکیل شد، انصراف داده و شرکت در هر گونه مذاکره با دمشق را رد و تهدید کرد که پاسخ سختی به کشته شدن علوش خواهد داد. در هشتم دسامبر 2015، گروه‌های اپوزیسیون سوریه در ریاض، عربستان گردهم آمدند.  
دو روز بعد شورایی متشکل از 32 عضو را تشکیل دادند که 15 نماینده برای حضور در مذاکرات با دولت دمشق تعیین کرد.
ابوهمام البویضانی جانشین علوش شده است. وی در نخستین پیام خود از گروه‌های شورشی و تروریست‌ها خواست متحد شده و علیه نیروهای نظام سوریه وارد جنگ شوند. به گزارش سایت شبکه الجزیره، ابوهمام البویضانی تأکید کرد: کشورهای دوست و برادر باید از ما در این راه حمایت دو چندان کنند.
ë عملیات فراگیر ارتش سوریه
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که مقابله با تروریست‌ها وارد فاز جدیدی شده و ارتش سوریه در ادامه عملیات خود برای آزادسازی مناطق این کشور از دست تروریست‌ها، عملیاتی منحصر به فرد را علیه افراد مسلح «حرکه المثنی و الویه الفرقان» در شهرک کفرشمس در حومه درعا انجام داد.  در حومه لاذقیه نیز ارتش سوریه کنترل کوه استراتژیک النوبه را در دست گرفت.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6111/20/352318/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر