رئیس جمهوری در مراسم گشایش کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:

راه ریشه کنی تروریسم، درمان تحجر است

آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام و همسایگان مسلمان این کشور و موجب غنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر و امارات است یا باعث خوشحالی اسرائیل خواهد شد؟ اگر پولی را که به امریکا برای خریداری موشک پرداخت کرده‌اید میان فقرای مسلمان تقسیم کرده بودید، جهان اسلام این گونه گرفتار فقر نبود

رئیس جمهوری در مراسم گشایش کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:
راه ریشه کنی تروریسم، درمان تحجر است

نیم  نگاه

 تکفیر از خشونت فکری تحجر و عدم اعتدال نشأت می‌گیرد
 آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام و همسایگان مسلمان این کشور و موجب غنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر و امارات است و یا باعث خوشحالی اسرائیل خواهد شد؟
 اگر پولی را که به امریکا برای خریداری موشک پرداخت کرده‌اید میان فقرای مسلمان تقسیم کرده بودید، جهان اسلام این گونه گرفتار فقر نبود

رئیس جمهوری دیروز در مراسم گشایش بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با تأکید بر اینکه فریاد جهان اسلام باید فریاد پایان خشونت و آغاز همکاری و کمک به یکدیگر باشد، گفت: امروز پاسخ به ندای پیامبـــــر عظیم الشأن اسلام(ص) در گرو وحدت، پرهیز از خشونت و گسترش مودت اسلامی است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی،  اظهارکرد: اگر روزی دغدغه ما این بود که قدرت‌های خارجی به کشتار و غارت مسلمانان و اشغال سرزمین‌های آنها می‌پرداختند، امروز در وضعیتی هستیم که در جمع کشورهای اسلامی، کشوری با پرچم اسلام بر سر مسلمانان بیگناه بمب و موشک می‌‌ریزد یا گروه‌هایی به نام دین، اسلام و جهاد، تیغ بر چهره اسلام و مسلمانان می‌کشند.  وی افزود: شاید هیچ گاه گمان نمی‌بردیم که روزی در دنیای اسلام رژیم صهیونیستی به عنوان متجاوز اصلی فراموش شود و حتی از صفحه اخبار کنار گذاشته شود و به جای آن اخبار کشتار مسلمانان به دست مدعیان اسلام و با پرچمی که نام مبارک‌الله و پیامبر گرامی اسلام(ص) بر آن نقش بسته است، در صدر اخبار قرار گیرد.  رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: تاکنون دشمنان، اسلام را دین خشونت و خونریزی معرفی می‌کردند و اکنون جمعی اندک درون امت اسلامی نیز به نام جهاد، در عمل و در کلام، اسلام را دین کشتار، خونریزی و ظلم معرفی می‌کنند.  روحانی با تأکید بر اینکه همه در شرایط کنونی مسئولیت و وظیفه سنگینی بر عهده دارند، تصریح کرد: دو سال پیش دولت جمهوری اسلامی ایران طرح مقابله با خشونت و افراطی‌گری را در سازمان ملل مطرح کرد و خشونت و افراطی‌گری را بزرگترین تهدید پیش روی جهان معرفی کرده و راهکار مقابله با آن را دست به دست یکدیگر دادن همگانی عنوان می‌کرد، گرچه به ظاهر این طرح به تصویب همه کشورهای اسلامی و غیراسلامی رسید، اما در مقام عمل، گامی که حاکی از حسن نیت در عمل به این پیشنهاد باشد، دیده نشد.  
وی گفت: جای تأسف بسیار است که مدارسی به نام دین برپا می‌شود، اما قرائت آنان از دین قرائت خشونت‌آمیز است و به جای اینکه هویت اسلام در برابر هویت الحاد و کفر قرار گیرد، هویت شیعه و اهل تسنن را روبه‌روی هم قرار داده‌اند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه تکفیر از خشونت فکری، تحجر و عدم اعتدال نشأت می‌گیرد، اضافه کرد: چرا نباید جامعه، مدارس و درس‌های ما بر مبنای هویت توحید و معاد بنا شود و مگر اسلام جز لااله الا‌الله و محمد رسول‌الله به عنوان پایه اصلی شهادتین است؟ روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه آنچه عده‌ای به نام هلال شیعی مطرح می‌کنند گفتمان بیمارگونه و غلط است، گفت: ما نه هلال شیعی داریم و نه هلال سنی، بلکه ما بدر اسلامی داریم. رئیس جمهوری لزوم اتحاد مسلمانان جهان را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: ویرانی سوریه و تخریب بناها و آثار تمدنی این کشور و دزدیدن نفت مردم سوریه و فروش آن به دیگران به نفع کیست؟ تضعیف کشوری که در برابر متجاوز اصلی یعنی رژیم صهیونیستی سال‌ها مقاومت کرده است، به نفع چه کسانی است؟
وی اضافه کرد: آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام و به نفع همسایه‌های مسلمان این کشور است؟ و آیا تخریب سوریه موجب آبادانی ترکیه، اردن، ‌عربستان یا دیگر کشورها خواهد شد؟ بجز رژیم صهیونیستی و آنهایی که ضد مسلمانان هستند، چه کسی از ویرانی سوریه و عراق خوشحال است؟
روحانی با ابراز تأسف از اینکه 84 درصد خشونت، ترور و ‌آدم‌کشی در حوزه دنیای اسلام، شمال آفریقا، خاورمیانه و غرب آسیا در حال وقوع است، گفت: مگر یک مسلمان در برابر خون برادران مسلمان خود مسئول نبوده و نباید پاسخگو باشد؟  آیا درست است که با ثروت جهان اسلام بمب بر سر مردم یمن بریزند یا موشک‌های ضد زره از امریکا خریداری کرده و آن را در اختیار داعش و دیگر گروهک‌های ضداسلامی قرار دهند؟
پناهجویی مسلمانان در کشورهای غیرمسلمان
وی اضافه کرد: آیا شرم‌آور نیست که زن‌ها و کودکان از میان دریاها و رودخانه‌ها به سختی عبور کرده و به پناه یک کشور غیراسلامی بروند و آن کشور هم آنها را پشت دروازه‌های خود نگه دارد؟ اگر امروز پیامبر اسلام(ص) و اصحاب ایشان در میان ما بودند این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند؟
راهی جز وحدت وجود ندارد
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی جهان راهی وجود ندارد جز آنکه همه مسلمانان دست به دست هم داده و متحد شوند و از همه کشورهای اسلامی منطقه و خارج از منطقه و حتی آنهایی که تا امروز بر سر همسایگان خود بمب و موشک ریخته‌اند، دعوت می‌کنم که راه صحیح و درست را برگزینند. رئیس جمهوری خطاب به کشورهایی که بمب و موشک بر سر همسایگان خود می‌ریزند، اظهار کرد: شما در یک سال گذشته اگر هزینه خرید بمب و موشک‌ها از امریکا را به گرسنگان می‌دادید، امروز جهان اسلام این‌گونه گرفتار فقر نبود. رئیس جمهوری تأکید کرد: اگر گروهک‌هایی همچون داعش می‌توانند سربازگیری کنند، عامل اصلی آن فقر مادی و فرهنگی است لذا بیایید دست به دست هم داده واین نوع فقر را از بین ببریم.  روحانی با بیان اینکه سالیان طولانی از وحدت سخن گفته شده است و این موضوع صرفاً با کلام تحقق نمی‌یابد، اظهار داشت: وحدت دنیای اسلام بدون پیوند فرهنگ و اقتصاد کشورهای اسلامی ایجاد نمی‌شود.
تروریسم با بمب از بین نمی‌رود
وی تأکید کرد: تروریسم با بمب از بین نمی‌رود و باید با تغییر گفتمان در مسیر حذف تروریسم گام برداشت.
رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز باید فکر جوانان دنیای اسلام را تحت تأثیر گفتمان صحیح قرار دهیم و بزرگترین وظیفه، تصحیح تصویر اسلام در افکار عمومی جهان است و باید کاری کنیم که افکار عمومی با اسلام واقعی آشنا شود.  روحانی با اشاره به لزوم حرکت در مسیر جهان بدون خشونت، گفت: این دولت از روز اول به جهان پیشنهاد جهان بدون خشونت را داده و اعلام کرده که هر مشکلی در هر حدی که باشد بر سر میز مذاکره و گفتمان قابل حل است.
روحانی اضافه کرد: بعد از 12 سال تهمت و ترساندن همسایگان از ما، با منطق و گفت و گو دروغ بودن ادعاها را ثابت کردیم و نشان دادیم جمهوری اسلامی به کسی دروغ نمی‌گوید و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز صراحتاً اعلام کرد که در ایران مرکز مخفی برای غنی‌سازی اورانیوم وجود ندارد و پرونده گذشته ایران به طور کامل بسته است.رئیس جمهوری گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران نشان داد که با منطق و استدلال می‌توان دنیای امروز را به راه حق و مسیر درست کشاند و مشکلات عظیم و پیچیده را با مذاکره حل و فصل کرد.  رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: هیچ کس تصور نکند که گروه‌های تروریستی به نفع کسی یا کشوری خواهد بود و کسی فکر نکند که اگر با رهبر کشوری مخالف است با استفاده از ترویج خشونت و بمب و موشک می‌تواند آن را تغییر دهد، آینده ملت‌ها به دست مردم آن کشور است و با بمب و موشک نمی‌توان برای آینده یک ملت تصمیم گرفت.  روحانی تأکید کرد: مگر می‌شود در کشوری مرکز حکومت را تضعیف کرده و همزمان مدعی مبارزه با تروریسم بود؟ رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر اینکه فریاد جهان اسلام باید فریاد پایان خشونت و آغاز همکاری و کمک به یکدیگر باشد، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم به ندای پیامبر اسلام پاسخ بگوییم همه باید درحد توان خود فریاد وحدت و معرفی اسلام رحمانی و سیره پیامبر را برای جهانیان به صدا درآوریم و دست به دست هم برای آینده روشن دنیای اسلام متحد شویم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه امام راحل ما را دعوت به وحدت کرد و این هفته را به نام هفته وحدت نامگذاری کرد، اظهارداشت: این هفته ایامی است که می‌تواند همه فرق و مذاهب را تحت نام پیامبر گرامی اسلام به هم نزدیک کند و رهبر معظم انقلاب نیز بر وحدت ونزدیکی دنیای اسلام تأکید بسیاری دارند. اساساً ما نباید تنها این هفته را هفته وحدت بدانیم بلکه همه روزها و ماه‌های ما باید اختصاص به وحدت داشته باشند چرا که با وحدت ماست که دشمنان اسلام از دستیابی به اهداف‌شان باز می‌مانند و با وحدت است که ما می‌توانیم امت واحده اسلامی بسازیم.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6111/1/352417/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر