3 نگاه به کاندیداتوری چشمگیر زنان

افزایش نقش زنان در انتخابات مدافعان و منتقدان


افزایش نامزدی زنان در انتخابات؛ مثبت یا منفی؟
پیام های افزایش مشارکت انتخاباتی زنان

افزایش شمار زنان داوطلب حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری همچنان که با استقبال طیف گسترده‌ای از فعالان سیاسی و مدنی همراه شد،‌ از سوی برخی جریان‌های سیاسی نیز مورد انتقاد قرار گرفت. تا آنجا که برخی منتقدان حضور گسترده زنان در صف ثبت نام کنندگان انتخابات را به مثابه طرحی توطئه‌آمیز معرفی کردند. حال آنکه این حضور گسترده که به سه برابر شدن شمار زنان ثبت نام کننده در مقایسه آمار داوطلبان زن حاضر در دوره نهم مجلس منتهی شد،‌ نمی‌توانست معلول تنها یک علت باشد. زیرا اگر چه به راه افتادن فراخوان‌هایی همچون «تغییر چهره مردانه مجلس» در وقوع این تغییر بی‌تأثیر نبوده‌اند، اما نباید از تأثیر منحنی رشد آرام حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی در سال‌های پس از انقلاب و بویژه گشایش دوباره فضای سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری 92، در کنار شعارها و سیاست‌های دولت یازدهم در حوزه زنان براحتی گذشت.  با این همه سؤال اصلی که در این میان همچنان مطرح است، این است که حضور گسترده زنان در انتخابات آتی با این فرض که به افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس منجر شود، چه پیام‌ها و پیامدهایی در پی دارد؟ پرسشی که پاسخ و نگاه زنان فعال جریان‌های سیاسی مختلف به آن متفاوت است. چنان که عشرت شایق، ‌نماینده اصولگرای مجلس هفتم با نگاهی انتقادی به تلاش زنان برای افزایش حضورشان در مجلس دهم، آن را اقدامی دیرهنگام و بی‌پشتوانه تلقی می‌کند؛ اما الهه کولایی و زهرا شجاعی که در زمره فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به شمار می‌آیند، با استقبال از این تلاش‌ها، آن را تبلور بلوغ سیاسی جامعه تعبیر کرده‌اند.  

 


دستیابی به عدالت جنسیتی

 زهرا شجاعی
رئیس مرکز امور مشارکت زنان دولت اصلاحاتبراساس قانون اساسی، قوه مقننه یکی از قوای سه‌گانه کشور است که وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را برعهده دارد که باید در رأس امور باشد و به گفته حضرت امام(ره) باید عصاره فضایل ملت باشد. وقتی صحبت از عصاره فضایل ملت می‌شود، این فضایل در دو جنس زن و مرد متبلور می‌شود. اما متأسفانه نه تنها در ایران، بلکه در جامعه جهانی هم فاصله میان مشارکت همه‌جانبه زنان و مردان وجود دارد و در این زمینه شاهد عقب‌ماندگی تاریخی هستیم و ظلمی است که علیه زنان اعمال شده است. در این شرایط، سعی گروه‌های اصلاح‌طلب ایجاد قسط اجتماعی در جامعه و رسیدن به عدالت جنسیتی است و معتقدیم که لازمه مجلسی کارآمد و متوازن، بهره‌مند شدن از سرمایه زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور است. معتقدیم مردان عدالت‌طلب نیز باید و می‌توانند مدافع حقوق همه انسان‌ها باشند. زیرا زنان به مطالبات و خواسته‌های خود بیش از مردان آگاه هستند و حضور زنان در مجلس منجر به تصویب قوانین همه‌جانبه و رعایت ویژگی‌ها و خصوصیات زنانه و مردانه در این قوانین می‌شود. از سوی دیگر حضور زنان در این نهاد منجر به تقویت روحیه مودت و صلح در خروجی‌های مجلس و به دنبال آن پرهیز از خشونت و یک‌بعدی شدن جامعه خواهد شد. البته در مسیر مشارکت زنان موانعی وجود دارد.پایین بودن تمایل جامعه نسبت به نامزدهای زن و استقبال جامعه از تفکر مردسالارانه و نقش رسانه‌های اجتماعی و افکار عمومی از دیگر عوامل پایین بودن میزان موفقیت زنان است.
متأسفانه کم بودن میزان موفقیت نمایندگان زن در مجلس و پایین بودن اطلاعات آنان از حقوق زنان و ناچیز بودن تلاش آنان برای استیفای حقوق زنان، این شائبه را تقویت کرده است که زنان نمی‌توانند از عهده وظیفه نمایندگی بخوبی برآیند. همچنین عملکرد غیر قابل دفاع این نمایندگان و بعضاً پشتیبانی آنان از لوایح و قوانین ضد زن سبب شده روند افزایش تعداد زنان از مجلس پنجم به بعد سیر نزولی پیدا کند. از این رو باید موانع فردی و اجتماعی برای افزایش مشارکت زنان برطرف شود. باید راهکاری برای افزایش آمار مشارکت زنان بیندیشیم، از سوی دیگر باید توجه داشت ورود به مجلس بدون هزینه‌های مالی امکانپذیر نیست و بر این اساس می‌توان احزاب و گروه‌های سیاسی را برای حمایت از زنان توانمند کاندیدا تشویق کرد. منبع: ایلنا


ورود به سطح مشارکت نخبگان

 الهه کولایی
نماینده مجلس ششمدر همه انتخابات‌ پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مهم‌تر از آن، در پیروزی خود انقلاب اسلامی، زنان همواره از نقش تأثیرگذار و ویژه‌ای برخوردار بودند و توانسته‌اند در مسیر دفاع ازحقوق ملت، گام‌های مهمی بردارند. در شرایط کنونی که مقدمات برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حال شکل‌گیری است، آنان بار دیگر تلاش خود را برای تحقق بخشیدن به حقوق قانونی‌شان آغاز کرده‌اند. اما این بار، تنها زنان نیستند که برای تأمین این هدف به تلاش پرداخته‌اند، بلکه مردان نیز با توجه به شرایط خاص کشور و منطقه، این رویکرد تعیین کننده را مورد توجه قرار داده‌اند. در واقع زنان و مردان ایرانی نیک می‌دانند که در شرایط حساس کنونی، چه از نظر داخلی و منطقه‌ای و چه از نظر بین‌المللی، مشارکت گسترده و تأثیرگذار آنان می‌تواند امنیت را تحکیم بخشد.
در شرایط کنونی، ایرانیان بار دیگر هشیاری و بلوغ سیاسی خود را با حضور فعال در حوزه‌های ثبت نام برای انتخابات مجلس شورای اسلامی به نمایش گذاشتند. در واقع این زنان نیستند که تنها در این عرصه فعال شده‌اند، بلکه مردان نیز به دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و حقوق قانونی خود این تلاش تأثیرگذار را هدف قرار داده‌اند. همان طور که در تمام دوره‌های گذشته همراهی زنان و مردان در دسترسی به اهداف ملی کاملاً تعیین کننده بوده است، در این مرحله نیز شاهد حضور برجسته هستیم. اما اتفاقی که این بار افتاده، این است که زنان به مدد بهره‌گیری از تجربه‌های گذشته خود حرکت مؤثرتری را برای ایفای نقش در حوزه سیاست دنبال کرده‌اند. چرا که در تمام سال‌های گذشته زنان همواره به عنوان رأی دهنده در فرازهای انتخاباتی حضور می‌یافتند و سهم آنان در همه ادوار گذشته مجلس هیچ گاه از 5 درصد تجاوز نکرده است. اما این بار زنان مصمم هستند تا نه تنها در حوزه مشارکت سیاسی توده‌ای، بلکه در سطح مشارکت نخبگان نیز تأثیرگذاری خود را ارتقا بخشند و با حضور مؤثر و تعیین کننده در خانه ملت، در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع از حقوق و آزادی‌های قانونی نه تنها خودشان، بلکه همه ملت ایران،‌ گام‌هایی مؤثر و رو به پیش بردارند.شعارهایی دیرهنگام و بی‌پشتوانه

 عشرت شایق
نماینده مجلس هفتمبه نوبه خود از افزایش شمار زنان در مجلس آینده استقبال می‌کنم. اما مسأله این است که گویندگان شعار افزایش حضور زنان در مجلس آینده، خود کارنامه خوبی برای تحقق موفقیت زنان در جامعه ندارند. اینان اغلب کسانی هستند که سال‌ها در بالاترین سمت‌های اجرایی حضور داشته‌اند. این زنان یا مردان، می‌توانستند به نوبه خود جایگاه زنان را ارتقا داده یا زمینه استفاده از زنان تحصیلکرده در موقعیت‌های مختلف را فراهم کنند. اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه به نظر می‌رسد اساساً اعتقادی به این امر نداشته‌اند. این شکاف میان نظر و عمل، پرسش‌های بسیاری را ایجاد می‌کند.
از سوی دیگر، به باور من، زنانی که امروز هدفی چون افزایش سهم زنان از مجلس آینده را مطرح می‌کنند، باید این شعار و رویکرد خود را حداقل دو سال پیش از مجاری مختلف دنبال می‌کردند. طرح این شعارها، هنگام انتخابات، نه تنها پشتوانه سیاسی و قانونی ندارد، بلکه نشان می‌دهد که گوینده تنها برای جلب بخشی از جامعه زنان کوشش می‌کند. به نظر می‌رسد در طرح شعار حضور 30 درصدی زنان در مجلس، نوعی توهین نیز مستتر است. زیرا مطرح کنندگان این شعار، به این واقعیت اشاره نمی‌کنند که بسترهای لازم از جمله بستر قانونی برای تحقق این هدف فراهم است یا خیر. با توجه به این دلایل، کسی با کلیات چنین شعار و رویکردی مبنی بر افزایش حضور زنان در مجلس مخالف نیست، بلکه مخالفت‌ها ناشی از توجه نکردن به الزامات این هدف است.  تجربه ادوار گذشته نشان داده که گرچه نیمی از جمعیت جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند اما همین زنان، گاه حتی نامزدهای زن نیز رأی نداده‌اند. از این رو، پیش از طرح چنین شعارهایی، باید باور عمومی نسبت به این امر تقویت شود، زیرا وقتی خانم‌ها برای بچه‌دار شدن خود ،کمتر حاضرند به پزشک زن مراجعه کنند، خود گواه دیگری برای ضعف باور عمومی در زنان است.  
طرح شعارهای بدون پشتوانه تخصصی و قانونی و در حوزه زنان، آن هم در موسم انتخابات، مورد قبول زنان جامعه قرار نخواهد گرفت. باوجود این، این انتظار وجود دارد که زنان مجلس دهم در بحث حضور زنان حرکت ریشه‌ای انجام دهند و این حرکت را از زمان حضور در مجلس آغاز نکنند، نه اینکه در پایان دوره یا انتخابات دیگری، بار دیگر به طرح شعارهایی از این دست بپردازند.    
    
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6111/1/352419/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر