توسط طراح و گرافیست اصفهانی منتشر شد

باغ نگار؛ ابتکاری کارآمد در طراحی نقشه‌های گردشگری

هرسال در آستانه نوروز، نقشه‌های گردشگری مختلفی از شهرها و استان‌های کشور تهیه و در تعطیلات نوروز به گردشگران عرضه می‌شود. این نقشه‌ها اگرچه راهگشا هستند اما کاستی‌های قابل توجهی در آنها به چشم می‌آید و در عین حال، در بسیاری مواقع، شکل تکراری و غیرنوآورانه به خود گرفته‌اند. امسال اما، اصفهانی‌ها نقشه‌ای را تدارک دیده‌اند که نه تنها راهنمای خوبی برای گردشگران این شهر به شمار می‌رود بلکه می‌تواند نقشه راهی برای دست اندرکاران گردشگری دیگر شهرهای ایران باشد تا از این پس نقشه‌های خود را به شکلی زیباتر، کاربردی‌تر و خلاقانه‌تر در اختیار گردشگران قرار دهند.
«نقشه گردشگری مرکز شهر اصفهان» که نام «باغ نگار» بر آن نهاده شده، از سوی «مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان» تهیه و منتشر شده و «مهدی تمیزی»، طراح و گرافیست آن بوده است. او در پاسخ به این پرسش که نقشه طراحی شده چه ویژگی‌هایی دارد و معطوف به رفع کدام نیاز گردشگران است، می‌گوید: «به گفته بزرگان، زمان طلاست، اما می‌دانیم که زمان برای یک گردشگر، ارزشی بسیار بالاتر از طلا دارد. یک گردشگر حرفه‌ای، در یک دوره زمانی مشخص ـ که به طور معمول خیلی کوتاه یا کوتاه است ـ باید اطلاعاتی داشته باشد تا زمان را از دست ندهد. برخی از این اطلاعات چنین است: گستره اصلی گردشگری و تمرکز بر آن؛ مجموعه‌ها و شاخصه‌های تاریخی؛ دانش حدودی از زمان ساخت و شمایل شاخصه‌هایی که قرار بازدید دارد؛ مسیرهای اتومبیل‌رو (خیابان؛ با تفکیک یک‌طرفه و دوطرفه)؛ مسیرهای پیاده‌رو؛ بیمارستان‌ها؛ پارکینگ‌ها؛ پمپ بنزین‌ها؛ مراکز تفریحی و مواردی از این دست.» او می‌افزاید: «البته اطلاعات دیگری نیز بهتر است در نظر گرفته شود که به دلایلی، در این نقشه جای نگرفت؛ مانند ساعت‌های باز بودن مراکز بازدید و نیز روزهای رسمی تعطیلی آنها؛ هتل‌ها، میهمانخانه‌ها و کمپ‌ها (با در نظر داشتن ستاره و حدود قیمت اتاق)، رستوران‌ها و فروشگاه‌های غذاهای محلی (بومی) و ملی و بین‌المللی؛ ایستگاه‌های پلیس، دوچرخه، تاکسی، اتوبوس، مترو و مواردی از این دست.»
تمیزی با بیان اینکه در این نقشه همچنین به گردشگر غیر ایرانی نیز توجه شده و نقشه به صورت دو زبانه (فارسی ـ انگلیسی) طراحی و اجرا شده است، درباره ایده اولیه نقشه باغ نگار می‌گوید: «با توجه به علاقه‌مندی و دغدغه‌هایی که در مورد گردشگری و نقشه‌های گردشگری دارم، همچنین کمبودهای زیادی که در این زمینه، گریبانگیر صنعت گردشگری ایران است، ایده و چگونگی انجام طرح را به مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان ارائه دادم. اعتماد مدیریت این مرکز به ایده بنده، دلیل نخست بود برای اینکه آنچه در ذهن داشتم را طراحی و اجرا کنم.» او در ادامه اظهار می‌دارد: «نخست، پژوهشی بر گستره اصلی گردشگری و انتخاب آثار تاریخی و شاخص و سپس استخراج اطلاعات، تصویرسازی، نقشه‌نگاری، ترجمه و طراحی گرافیک، انجام گرفت. مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان نیز پس از تأیید نهایی، سرمایه‌گذاری و انتشار نقشه را به سرانجام رسانید. این مرکز، طراحی و اجرای مجموعه برنامه‌ها و تولیدات فرهنگی را به منظور ارتقای خلاقیت، نوآوری، گردشگری و پرداختن به صنایع دستی و مردمی در اصفهان برعهده دارد.»
به گفته این گرافیست، «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال 2015 میلادی اصفهان را به عنوان شهر خلاق معرفی کرد، بنابراین بسیاری از تولیدات این مرکز، طرح مشترکی است با یونسکو.»
گفتنی است توزیع این نقشه در روزهای نوروز 1395 در تمام کیوسک‌های اطلاع‌رسانی و گردشگری شهرداری اصفهان صورت می‌گیرد. همچنین در نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته که از 27 تا 30 بهمن 1394 در تهران برگزار می‌شود، می‌توان به نقشه باغ نگار دست یافت.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6152/17/361730/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر