این مرد آرزو دارد با شکستن رکورد شنا در میان یخ ها نام ایران را ثبت کند

گرمای زندگی در دل یخیوسف حیدری: پدر و پسر اهل بیله سوار این روزها در سرمای منفی 20 درجه منطقه اردبیل و گرمی با شنا درآب پر از  یخ و برف نام خود را به عنوان مردان یخی به ثبت رسانده‌اند.
مسافرانی که به این مناطق سردسیر مسافرت می‌کنند بارها این پدر و پسر را در حالی که در کمال آرامش در میان برف و یخ رودخانه سبلان مشغول شنا هستند دیده‌اند.
منصور پور طهماسبی که 41 بهار را پشت سر گذاشته است از 15 سال قبل زمستان هر سال به شوق شنا در برف و یخ به منطقه اردبیل می‌آید و پسر 10 ساله او نیما نیز از 4 سال قبل او را همراهی می‌کند.
این مرد یخی در گفت‌و‌گو با گروه زندگی روزنامه ایران درباره شنا در برف و یخ و راز سلامتی اش گفت: سالهاست که در آموزش و پرورش بیله سوار کارمند و این روزها نیز در مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی مشغول تحصیل هستم.
وی ادامه داد: از کودکی متوجه شدم که بدنم بسیار گرم و حرارت بدنم زیاد است و این امر نیز ژنتیکی است. مادرم نیز همین وضعیت را داشت و همیشه شاهد بودم که در روزهای گرم تابستان چه سختی هایی را تحمل می‌کرد. در خانه ما همیشه کولر گازی روشن بود و در تابستان و زمستان آن را روشن می‌کردیم. وقتی تابستان فرا می‌رسید من و مادرم به خاطر حرارت بالای بدنمان دچار مشکلات پوستی می‌شدیم و من سعی می‌کردم با شنا کردن در آب حوض و نشستن جلوی کولر بدنم را خنک نگه دارم. چند بار نیز پدرم مرا دکتر برد اما بعد از آزمایش‌های مختلف اعلام کردند بالا بودن حرارت بدنم ژنتیکی است و درمان ندارد. از آن سال زمستان‌ها همیشه با کمترین لباس گرم به مدرسه می‌رفتم و بچه‌های مدرسه و معلم با تعجب به من نگاه می‌کردند.
فصل زمستان که استخر‌ها تعطیل بودند در آب کانال و یا حوض حیاط خانه شنا می‌کردم و در طول این سالها به یاد ندارم که سرما خورده باشم. پزشکان به من تجویز کردند که در یخ و برف آب تنی کنم و سعی کنم که بدنم را همیشه خنک نگه دارم.
منصور پورطهماسبی‌ با بیان اینکه شنا در یخ و برف لذت بسیار زیادی دارد ادامه داد: 23 ساله بودم که ازدواج کردم و در آموزش و پرورش بیله سوار به عنوان کارمند مشغول کار شدم. سه سال بعد وقتی دخترم به دنیا آمد پزشکان به ما گفتندحرارت بدن او نیز بالا است. وقتی دخترم بزرگ شد سعی کردم تا راه‌های خنک نگه داشتن بدن را به او آموزش بدهم. منطقه بیله سوار در استان اردبیل واقع شده است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب در زمستان و نسبتاً گرم در تابستان است. از 15 سال قبل تصمیم گرفتم زمستان‌ها در آب یخ یا مناطق کوهستانی پر از برف شنا کنم. این کار کمک زیادی به پایین آمدن حرارت بدنم می‌کند.
ابتدا در کانال آب شهرستان بیله سوار که در منطقه کشاورزی قرار دارد شنا می‌کردم. از کودکی علاقه زیادی به شنا داشتم و ساعتها بدون‌آنکه خسته شوم شنا می‌کنم.
وی ادامه داد: از آنجا که سرمای آب این منطقه زیاد نیست و سرمای کم آن نمی‌توانست حرارت بالای بدن مرا کم کند چند سال بعد تصمیم گرفتم زمستان ها به اردبیل بروم و در مناطق کوهستانی پر برف و در‌آب‌های یخی که درجه آن به منفی 20 درجه می‌رسد شنا کنم. هر زمان فرصتی به دست می‌آوردم به اردبیل می‌رفتم و در برف و آب یخ شنا می‌کردم. سالهای اول بسیاری از مردم این منطقه و مسافران با دیدن من که مشغول شنا در برف و آب یخ بودم با تعجب راز این کار را می‌پرسیدند و به من لقب مرد یخی دادند. از آن سال به بعد زمستان‌ها برای شنا به مناطق کوهستانی اردبیل و گرمی می‌آیم.
وی با بیان اینکه از 4 سال قبل پسرش او را همراهی می‌کند ادامه داد: 10 سال قبل نیما به دنیا آمد و بدن او نیز از حرارت بالایی برخوردار بود. وقتی 6 ساله بود از من خواست تا او را برای شنا در برف و یخ همراهم ببرم. علاقه زیاد او به شنا باعث شد تا نیما را همراهم ببرم و او نیز در کنارم در برف و آب یخ شنا می‌کند. هرچقدر دمای هوا سردتر باشد لذت شنا برای من و پسرم بیشتر می‌شود.
مرد یخی گفت: همسرم دخترخاله‌ام است و وقتی با او ازدواج کردم از وضعیت من باخبر بود.
 او یکی از مشوق‌های من برای شنا در برف و یخ است و همه تلاش و آرزوی من این است که شرایطی فراهم شود تا بتوانم رکورد جهان در زمینه شنا و ماندن در آب پر از یخ را به نام خود و کشورم ثبت کنم. برای این کار باید در سرمای شدید روسیه در مسابقات شرکت کنم با توجه به آمادگی بالایی که دارم و همچنین توانایی شنا در عمق زیاد آب سرد می‌توانم این رکورد را به نام کشورم ثبت کنم.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6152/13/361773/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر