استقبال گرم آنکارا از روحانی

هدفگذاری تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه رؤسای جمهوری دو کشور برای مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم توافق کردند

جزئیات هشت سند امضا شده ایران و ترکیه

ایران و ترکیه برای توسعه بیش از پیش روابط و مناسبات دو جانبه، هشت یادداشت تفاهم و موافقتنامه همکاری در بخش‌های مختلف به امضا رساندند. این اسناد که در حضور روحانی و اردوغان امضا شد، شامل موافقتنامه همکاری در رابطه با تأمین اجتماعی، یادداشت تفاهم ممنوعیت و جلوگیری از ورود، صدور و جابه‌جایی و انتقال غیر مجاز اموال فرهنگی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش عالی، یادداشت تفاهم همکاری بین دانشگاه علوم قضایی جمهوری اسلامی ایران و آکادمی عدالت ترکیه، یادداشت تفاهم همکاری بین مرکز ملی اندازه شناسی ایران و مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و شورای تحقیقات علمی و فنی مؤسسه‌اندازه شناسی ملی ترکیه، یادداشت تفاهم همکاری مشترک در زمینه استاندارد سازی، ارزیابی تطبیق و سنجه شناسی و آموزش و بیانیه مشترک حسن نیت بین وزارت دادگستری ایران و ترکیه است.

رئیس جمهوری کشورمان، عصر جمعه و پس از پایان اجلاس سازمان همکاری اسلامی، به دعوت رسمی رئیس جمهوری ترکیه و با هدف دیدار و گفت‌وگو با مقامات بلند پایه این کشور و امضای اسناد همکاری و یادداشت‌های تفاهم، از استانبول به آنکارا، پایتخت ترکیه رفت. پیش از عزیمت روحانی، 8 عضو دیگر کابینه نیز از تهران به استانبول رفتند تا رئیس جمهوری را در این سفر همراهی کنند. در هفته گذشته نیز محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را به عهده دارد به ترکیه رفته بود تا مقدمات این سفر و امضای اسناد را فراهم کند. در این سفر، علاوه بر دیدار سران دو کشور، نشست هیأت‌های عالی رتبه ایران و ترکیه نیز برگزار و 8 سند و یادداشت تفاهم نیز میان بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور به امضا رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر جمعه، با «داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه و صبح شنبه نیز با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
ثبات منطقه
تأمین کننده منافع دو کشور
رئیس جمهوری در نشست مشترک خبری با اردوغان، همتای ترک خود که پس از امضای اسناد همکاری برگزار شد، توسعه همه‌جانبه سطح روابط و همکاری میان تهران- آنکارا را مورد تأکید مقام‌های ارشد دو کشور دانست و تصریح کرد: تاریخ، دین، فرهنگ و منافع مشترک دو ملت، شتاب در روند مناسبات دوجانبه و بویژه رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به مرز 30 میلیارد دلار را ضروری می‌سازد. روحانی با اشاره به برگزاری سومین نشست شورای همکاری‌های راهبردی تهران و آنکارا و مذاکرات رسمی خود با رئیس جمهوری ترکیه گفت: دو کشور مصمم هستند روابط خود را در همه عرصه‌ها گسترش و توسعه دهند.
روحانی به تصمیمات دو کشور برای تقویت همکاری‌های بانکی و ایجاد خطوط اعتباری اشاره کرد و گفت: تصمیم گرفتیم روابط بانک‌ها را توسعه دهیم و بانک‌های ترکیه می‌توانند شعباتی درتهران داشته باشند. همکاری بورس‌های تهران و استانبول نیز در بازار سرمایه، تحول مثبت و خوبی را میان دو کشور به وجود خواهد آورد.
رئیس جمهوری به موضوع همکاری‌های گمرگی، پنجره واحد و تسهیل عبور و مرور کامیون‌ها در مرزهای دو کشور اشاره کرد و افزود: رؤسای دو کشور با انتخاب نمایندگانی تام‌الاختیار، آنان را مأمور کردند که موانع را هر چه سریع‌تر برطرف کنند تا دوره زمانی توقف کامیون‌های دو کشور در گمرک، به حداقل ممکن برسد. وی به همکاری‌های تهران- آنکارا در بخش انرژی پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران به ترکیه اطمینان داد که می‌تواند امنیت انرژی این کشور را در زمینه نفت، گاز و برق و محصولات پتروشیمی تضمین و نیازهایش را تأمین کند.
اتفاق نظر ایران و ترکیه
درباره مسائل منطقه‌ای
رئیس جمهوری با اشاره به گفت‌وگوهای صورت گرفته درباره منطقه‌ای و بین‌المللی نیز اظهار کرد: ایران و ترکیه به عنوان وظیفه‌ای دینی و شرعی که تأمین کننده منافع دو کشور و جهان اسلام نیز هست، باید برای ثبات و امنیت منطقه تلاش کنند. وی تصریح کرد: ایران و ترکیه در این اصول که مرزهای کشورها باید ثابت بماند، تجزیه در هیچ کشوری پذیرفتی نیست، کشتار و جنگ باید متوقف شود، با تروریسم به هر شکل و نام باید قاطعانه و جدی مبارزه شود و اینکه قدرت‌های خارجی حق دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه را ندارند و سرنوشت هر کشوری باید توسط مردم همان کشورها رقم بخورد، اتفاق نظر دارند.
وی در عین حال با تأیید برخی اختلاف نظرهای جزئی در مسائل منطقه میان دو کشور گفت: این اختلاف نظرهای جزئی نیز طبیعی است و ما برای رایزنی بیشتر و بویژه برای مبارزه با تروریسم و معرفی درست اسلام به جهان، آماده‌ایم.
رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر اینکه اسلام‌هراسی توطئه صهیونیستی است، افزود: دو کشور با معرفی اسلام رحمانی و واقعی، باید با اسلام‌هراسی مبارزه کنند.
روحانی همچنین با بیان اینکه تلاش برای حفظ وحدت در جهان اسلام و رفع ظلم رژیم صهیونیستی و احقاق حقوق ملت مظلوم فلسطین از اهداف مهم سازمان همکاری اسلامی است، تصریح کرد: ایران تا زمانی که این سازمان این اهداف اساسی خود را دنبال می‌کند، در کنار آن باقی خواهد ماند.
افزایش همکاری
به رقم 30 میلیارد دلار
رئیس جمهوری ترکیه نیز گفت: دو طرف در راستای افزایش سطح همکاری‌های همه‌جانبه اشتراک نظر داریم و با گام‌های جدی می‌توانیم سطح همکاری‌های خود را بسرعت به رقم 30 میلیارد دلار برسانیم.
«رجب طیب اردوغان» به گفت‌وگوهای خود با دکتر روحانی در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی اشاره کرد و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم برای مبارزه با این دو معضل، همراه با هم تصمیم‌گیری کنیم و در این راستا از اشتراک نظر برخوردار هستیم و باید در مسیر جلوگیری از ادامه خونریزی در منطقه بویژه در سوریه و عراق پیشرو باشیم. اردوغان، اتحاد اسلامی را تنها راه موجود برای غلبه بر مشکلات برشمرد و تصریح کرد: در زمینه مبارزه با تروریسم به همکاری بین‌المللی نیاز است و در این زمینه نباید مسامحه‌ای انجام شود و همانند ایران معتقدیم که تروریسم خوب و بد وجود ندارد. اردوغان تأکید کرد: مصمم هستیم با تقویت روابط سیاسی دو کشور، اختلاف نظرهای خود را به حداقل و اتفاق نظرهایمان را به حداکثر برسانیم.
رئیس جمهوری در نشست مشترک شورای همکاری‌های راهبردی ایران و ترکیه نیز با تأکید بر اینکه ایران و ترکیه باید در حل و فصل مسائل مهم منطقه‌ای بویژه مقابله با تفکرات افراطی و نشان دادن اسلام واقعی به جهان همکاری کنند، گفت: ما باید تفکرات تند تکفیری را کنار زده و اجازه ندهیم جوانان دنیای اسلام تحت تأثیر تبلیغات دروغین و خطرناک این گروه‌ها قرار بگیرند.
گسترش تجارت در گرو گسترش همکاری بانکی
رئیس جمهوری  در دیدار نخست وزیر ترکیه نیز توسعه روابط تجاری و اقتصادی دوکشور را در گرو گسترش روابط و همکاری‌های بانکی میان دو کشور دانست و افزود: امروز با برطرف شدن تحریم‌ها علیه ملت ایران فرصتی برای توسعه همه‌جانبه مناسبات میان دو کشور فراهم شده که باید به بهترین نحو از آن استفاده کنیم. وی، تشویق بانک‌ها و بخش خصوصی دو کشور برای همکاری بیشتر با یکدیگر را ضروری خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه می‌توانند با گسترش همکاری‌های خود در زمینه‌های گوناگون تجاری، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، حمل و نقل و سایر بخش‌های مورد علاقه دو طرف، هدف رسیدن حجم روابط دو کشور به 30 میلیارد دلار را محقق کنند.
ابراز تأسف از ناکارآمدی
 سازمان همکاری اسلامی
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، با قدردانی از تلاش مسئولان ترکیه در برگزاری سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، ابراز امیدواری کرد که در دوران ریاست ترکیه بر این اجلاس، شاهد گسترش همکاری‌ها و وحدت و انسجام کشورهای اسلامی باشیم.
وی با بیان اینکه سازمان همکاری کشورهای اسلامی می‌تواند مرکز امیدی برای مسلمانان باشد، اما متأسفانه تاکنون نتوانسته نقش خود را بخوبی ایفا کند، افزود: باید همه دست به دست بدهیم تا از این نهاد بین‌المللی به نفع تقویت یکپارچگی و انسجام جهان اسلام استفاده کنیم. روحانی، صهیونیسم و تروریسم را مشکلات اساسی منطقه و جهان اسلام برشمرد و تأکید کرد: تردیدی در شکست خوردن تروریسم وجود ندارد و باید همه کشورهای اسلامی بویژه ایران و ترکیه برای حل و فصل مشکلات و اختلافات در جهان اسلام تلاش کرده و در برابر اسلام هراسی و توطئه‌هایی که علیه اسلام و مسلمانان شکل گرفته ایستادگی و به رسالت خود عمل کنند.
رئیس جمهوری تأکید کرد: مشکلات جهان اسلام باید توسط کشورهای اسلامی و بدون دخالت بیگانگان حل و فصل شود.
تلاش قاطعانه برای گسترش روابط اقتصادی با ایران
نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهوری کشورمان، بر اراده جدی ترکیه برای توسعه همه‌جانبه روابط و همکاری‌ها با ایران تأکید کرد.
احمد داوود اوغلو با تأکید بر اینکه از همکاری بانک‌های دو کشور بدون هیچ محدودیتی حمایت می‌کنیم، گفت: قاطعانه در مسیر گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی با ایران تلاش می‌کنیم و در این راستا دستوراتی برای همکاری فعالانه بورس‌های دو کشور نیز داده شده است. وی، تبدیل شدن قرارداد تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه به قرارداد تجارت آزاد و همکاری نامحدود تجار دو کشور با هم را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: ظرفیت‌های گسترده موجود برای همکاری در بخش‌های مختلف باید متناسب با توسعه روابط و مناسبات دو کشور گسترش پیدا کند. داوود اوغلو، تروریسم را معضل و تهدیدی برای همه کشورهای منطقه وجهان دانست و گفت: امروز داعش تهدیدی مشترک برای همه کشورهای منطقه است و باید همه در کنار هم با آن مبارزه کنند که در این راستا ترکیه آماده هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران است. 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6191/1/369413/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر