معاون اول رئیس‌جمهوری در همایش صنعت نفت دانش‌بنیان:

فقط وزارت نفت باید فروشنده نفت باشد

در گذشته، هیچ نهادی یک دلار از پول فروش نفت را به دولت برنگردانده است جهانگیری: سال 94 را با وجود همه مشکلات و پایین آمدن قیمت نفت باید سال شاهکار اداره کشور دانست اتفاق نظر جدیدی میان سیاستمداران کشور رخ داده و این وفاق به وجود آمده که اقتصاد، اولویت اصلی کشور است وزیر نفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پسابرجام بیشتر و زودتر عملیاتی خواهد شد

صنعت نفت ثقل و مرکز توسعه صنعتی ایران به شمار می‌رود به طوری که توسعه سایر صنایع کشور می‌تواند حول آن تعریف شود. با توسعه این صنعت بخش اعظمی از توان ظرفیت علمی و همچنین اقتصادی کشور رونق می‌یابد و این امر به معنای ایجاد بازار بزرگی در توسعه صنعتی کشور است. بر این اساس اگر قرار است که در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سرعت بگیرد باید به صنعت نفت توجه ویژه‌ای شود.  در همین خصوص روز گذشته در پژوهشگاه صنعت نفت همایشی تحت عنوان «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی» با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر نفت و مسئولان صنعت نفت کشور برگزار شد تا بررسی کنند که چگونه صنعت نفت کشور می‌تواند در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کند.
به گزارش «ایران»، در این همایش معاون اول رئیس جمهوری گفت: امروز اقتصاد کشور از بیماری‌های مزمن و بسیار قدیمی رنج می‌برد که یکی از دلایل آن دولتی بودن اقتصاد و تکیه بر درآمدهای نفتی است که باعث ماندگاری چنین بیماری در اقتصاد شده است.
اسحاق جهانگیری افزود: نماد این بیماری‌ها که در چند سال گذشته با آن مواجه بوده‌ایم باعث شد تا رشد پایداری در اقتصاد نداشته و بیشتر حرکت‌های اقتصاد کشور نیز سینوسی باشد به این معنا که گاه شاخص‌ها بالا رفته و گاهی نزول کرده‌اند و تورم دو رقمی برجای گذاشته شده است.  جهانگیری با بیان اینکه بیکاری، کاهش رفاه مردم و... چالش‌های پیش روی اقتصاد کشورند، تصریح کرد: پنج برنامه توسعه اقتصادی بعد از انقلاب تصویب و اجرا شده‌اند اما مشکلات اصولی کشور هنوز پابرجا هستند و نتوانسته‌ایم از آنها عبور کنیم. اما اکنون شرایط کشور تغییر کرده؛ به طوری که اتفاق جدیدی میان سیاستمداران کشور رخ داده و این وفاق به وجود آمده که اقتصاد اولویت اصلی کشور است.
سال شاهکار اداره کشور
معاون اول رئیس جمهوری خطاب به افرادی که می‌گویند هیچ فعالیتی در این دولت در مورد اقتصاد مقاومتی انجام نشده است، گفت: سال ٩٤ را با وجود همه مشکلات و پایین آمدن قیمت نفت باید سال شاهکار اداره کشور دانست.
جهانگیری افزود: ما سالهای ٨٩ و ٩٠ را از یاد نبرده‌ایم. سالهایی که صادرات نفت به دو میلیون بشکه در روز رسید و قیمت آن بالای ١٠٠ دلار بود. در آن سال‌ها درآمد ارزی فروش نفت بیش از 120 میلیارد دلار بود اما قیمت ارز به طور جهشی افزایش یافت. در حالی که در سال ٩٤ درآمد حاصل از فروش نفت کمتر از 30 میلیارد دلار بود و تنها 20 میلیارد دلار آن در اختیار دولت قرار گرفت اما اقتصاد کشور نه دچار چالش شد و نه تورم لجام گسیخته‌ای در کشور به وجود آمد.
معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد: با سیاست‌های مدبرانه توانستیم با ثبات هرچه بیشتر اقتصاد ٩٤ را به جلو پیش ببریم و برای نخستین بار تراز مثبت تجاری ارزی را بدون نفت در این سال ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: همین نحوه اداره کشور بود که دشمنان را به پای میز مذاکره کشاند. آنها اگر می‌دانستند که رکود اقتصادی در ایران حاکم است حتماً به ایران فشار وارد می‌کردند اما می‌دانستند که چنین کشوری در دست مدیران عاقل و مدبر قرار گرفته که توانسته‌اند با وجود کاهش قیمت نفت، کشور خود را اداره کنند.
وزارت نفت متولی اصلی فروش نفت
جهانگیری به محورهای سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در بند ٢ این سیاستها پیشتازی با اقتصاد دانش بنیان است. این دولت موضوع دانش بنیان را موضوع اصلی خود می‌داند.  معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: وزارت نفت از جمله وزارتخانه‌هایی است که در سال ٩٥ برای اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی برنامه‌های خود را طراحی کرده است و از ٢٤ بند اقتصاد مقاومتی سه‌بند آن به وزارت نفت اختصاص یافته است.
جهانگیری با بیان اینکه وزارت نفت باید برای فروش نفت مشتریان راهبردی برای خود انتخاب کند افزود: مهم‌ترین بخشی که در زمان تحریم مورد توجه دشمنان واقع شد نفت بود. یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی این است که بخشهایی را مورد توجه قرار دهد که در زمان تحریم آسیب کمتری ببیند. باید به گونه‌ای عمل کنیم که دنیا نتواند خرید نفت ایران را تحریم کند که یکی از آنها ایجاد تنوع در فروش نفت است.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: متأسفانه زمانی که نفت‌ما را تحریم کردند فروش آن را به برخی افراد سپردند. در گذشته هر نهادی که از وزارت نفت، نفت گرفت تا بفروشد پول را به دولت برنگرداند که این روش فروش، روش مطلوبی نبود. بر همین مبنا معتقدیم وزارت نفت باید خودش نفت خود را بفروشد.
حقوق ملت ایران در پارس جنوبی
وی افزود: طی هشت سال گذشته ١٠ میلیارد دلار حق ملت ایران در پارس جنوبی توسط کشورهای دیگر برداشت شده است از این‌رو این دولت باید تمرکز خود را در بهره‌برداری بیشتر از میدانهای پارس جنوبی به کار گیرد.
جهانگیری با اشاره به نحوه سپرده‌گذاری ارزهای مرتبط با شرکت نفت در بانک مرکزی تصریح کرد: هزینه کرد این ارزها که بیش از ٥٠ میلیارد دلار است بسیار مهم است اما در حال حاضر بنا ندارم در این خصوص صحبت کنم.
برجام تحقق اقتصاد مقاومتی را تسهیل می‌کند
همچنین در این همایش وزیر نفت با بیان اینکه صنعت نفت از همان ابتدای ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی در جهت عملیاتی کردن آن حرکت کرده و آن را در دستور کار قرار داده است، افزود: وزارت نفت با جدیت برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را در صنعت نفت پس از ابلاغ آن پیگیری کرده است.
بیژن زنگنه با اشاره به اینکه این همایش در ادامه اقدام‌های مؤثر صنعت نفت در این حوزه برگزار می‌شود، تصریح کرد: لازم است در اینجا به نکته‌ای اشاره کنم؛ برخی تصور می‌کنند که اقتصاد مقاومتی با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها کند می‌شود، در حالی که این موضوع برعکس است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پسابرجام بیشتر و زودتر عملیاتی خواهد شد.
وزیر نفت در ادامه به طرح‌های پایین دستی صنعت نفت که همسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی در این وزارتخانه دنبال می‌شود اشاره کرد و گفت: به دنبال امضای تفاهمنامه‌هایی به ارزش ٥٠٠ میلیارد تومان با ١٢ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشور در حوزه‌های پایین دستی، همکاری مطالعاتی در زمینه تولید الفینها، اتیلن و پالایش نفت و گاز در دستور کار قرار گرفته است و بر آن هستیم تا با همکاری مراکز معتبر، مرزهای دانش و فناوری را پیش ببریم و به دانش قابل استفاده برای همگان دست‌یابیم.
زنگنه در خصوص کسب توانمندی فناورانه در افزایش بازیافت از مخازن به امضای قرارداد با دانشگاه‌ها برای سپردن مطالعه میدانهای نفتی به آنها اشاره کرد و گفت: نخستین بار در تاریخ صنعت نفت مطالعه مخازن بزرگ نفتی به دانشگاه‌ها سپرده شد و سپردن این مخازن در فضای کاملاً حرفه‌ای انجام شد. 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6191/1/369417/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر