دریچه

عمیق ترین پیوند عاطفی در سفر

آرین خاقانی  : شکل‌گیری رابطه دلبستگی میان مادر و کودک که « بالبی» نظریه پرداز معروف رشد از آن به عنوان عمیق ترین پیوند عاطفی یاد کرد، در دنیای امروز به رابطه عمیق میان کاربران و گوشی‌های همراه شان تعمیم داده می‌شود.
 به طوری که محققان بسیاری از هیجان‌ها و احساسات  اضطرابی، دلشوره و نگرانی افرادی که به دلایلی به گوشی‌های همراه، تبلت و لپ تاپ و هر وسیله الکترونیکی که آنها را با فضای ارتباطی مجازی مرتبط می‌کند، دسترسی ندارند اضطراب جدایی از دنیای مجازی یا گوشی‌های همراه می‌دانند.
مطالعات نشان می‌دهد، پیوند عمیق و عاطفی که دارندگان گوشی‌های همراه و کاربران شبکه‌های اجتماعی با دنیای عمیق شان دارند، ریشه در همان سبک‌های دلبستگی اولیه کودک و مادر دارد.
 با اینکه  بسیاری از  افراد تحت مراقبت‌های دائمی و دلسوزانه مادر یاد گرفته‌اند می‌توان به دنیای اطراف اعتماد پیدا کرد و آرام آرام راه جدایی  و گسسته شدن از آغوش پر‌مهر مادری را تجربه کرده و مستقل شوند، اما دنیای تکنولوژی امروز بار دیگر این تجربه را پیش روی آنها گذاشت و نیاز به فرار از تنهایی و برقراری روابط  اجتماعی را به طور گسترده‌ای پاسخ گفت.
دکتر ریک نورت روانشناس معتقد است، علائم ابتلا به  اضطراب جدایی از گوشی‌های تلفن همراه خود را هنگامی که افراد در سفر هستند  یا تحت هر شرایطی به تکنولوژی ارتباط مجهز نیستند، نشان می‌دهند. احساس ترس، دلشوره، غم و اضطراب ناشی از وابستگی به دنیای مجازی در این وضیعت‌ها بیشتر ظاهر می‌شوند.
پروفسور ‌های جن یانگ، محقق دانشگاه چین یی، در گزارش خود نوشت، بسیاری از افراد به جای اعتماد بر دانسته‌های ذهنی و سرمایه‌های فکری خود به نرم افزار‌ها  و اپلیکیشن‌های موجود در گوشی‌های همراه وابسته شده‌اند، قطع اینترنت در سفر و در  دسترس نبودن ارتباطات مجازی باعث کمبود اعتماد به نفس و افت عملکرد بسیاری از افراد می‌شود و درست مثل کودکی که بدون حضور مادر باید از عهده مسئولیت‌ها برآید، احساس سردرگمی می‌کنند.
این روزها برنامه‌های نصب شده در تلفن همراه ما را به مقصد می‌رسانند، ملاقات‌های کاری را برنامه ریزی می‌کنند و حتی برای کاهش وزن و الگوهای تغذیه‌ای نیز نظر پردازی می‌کنند، واضح است از دست دادن چنین امکاناتی با پیدایش  اضطراب و دلشوره همراه خواهد بود.
 این پروفسور معتقد است مطالعات نشان داده است تمرین مستقل شدن از شبکه‌های مجازی و کمک‌رسانی نرم افزارها در سفر راه حل مناسبی برای کنترل مشکل اضطراب جدایی از گوشی‌های همراه است. نباید فراموش کرد استفاده از فناوری روز دنیا تا جایی که موجب وابستگی نباشد کاربرد خواهد داشت و فردی که نتواند در صورت در دسترس نبودن تلفن همراه هوشمندش بر هیجانات و عملکرد خود نظارت داشته باشد نیاز به مداخلات روان درمانی  خواهد داشت.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6191/13/369487/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر