گزارش خبری


از انتقاد تا تأیید اعضای شورای شهر
بازتاب شام شهردار برای بهارستانی‌ها


 حمیده امینی‌‌فرد


شهردار تهران، دو هفته مانده به خداحافظی قطعی نمایندگان مجلس نهم از عمارت بهارستان، آنها را به برج میلاد تهران دعوت کرد تا در ضیافت شامی که البته هنوز علت اصلی آن معلوم نیست و اعضای شورای شهر نیز از آن بی‌اطلاعند، شرایط «خداحافظی» را برای آنهایی که می‌روند، سهل‌تر کرده و به آنهایی که در این دوره می‌مانند هم خوشامد بگوید. این ضیافت شام البته بیش از آنکه نگرانی‌ها در باب ریخت و پاش‌های اضافی مدیریت شهری را که هم‌اکنون به گفته مسئولانش درشرایط بد مالی بویژه برای پرداخت بدهی 6 هزار میلیاردی خود به پیمانکاران بسر می‌برد زیاد کند، شائبه تحرکات سیاسی از یک نهاد خدمات رسان را گوشزد می‌کند. نهادی که به گفته احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر یک مؤسسه غیر دولتی و نهاد خدماتی است و مسئولیتش هم اداره شهر و خدمت به شهروندان تعریف شده است.  این عضو شورا معتقد است که شهرداری نباید از اعتبارات مدیریت شهری برای برگزاری میتینگ‌هایی که بوی سیاست زدگی می‌دهد استفاده کند و به همین علت شورا نیز به جد این موضع را پیگیری کرده و به چالش می‌کشد.  حکیمی‌پور البته نقد دیگری هم دارد و اینکه شورا در دوره چهارم همه تلاشش را کرده تا از حاشیه رفتن و رنگ و بوی سیاسی گرفتن دوری کند، اما مدیریت شهری بدون توجه به این اصل، بارها خودش را دردست‌انداز سیاست زدگی و حاشیه‌ها گرفتار کرده است. مسأله‌ای که البته به گفته او، پیش از این دوره، بی‌سابقه بوده است!
محسن سرخو، عضو دیگر شورا نیزبا اعلام مخالفت خود نسبت به برگزاری این نوع مجالس از سوی مدیریت شهری می‌گوید: ما مخالف استفاده از اعتبارات شهری برای برگزاری ضیافت‌های پر هزینه که بوی فعالیت سیاسی می‌دهند، هستیم. ضمن اینکه اعضای شورا هم در جریان برگزاری این ضیافت نبوده‌اند.  به گفته او، صرف هزینه برای برگزاری این نوع مجالس در سالی که بودجه شهرداری تهران با هدف اجرای طرح‌ها و برنامه‌های عمران شهری و رفع عقب ماندگی‌ها، انقباضی بسته شده هیچ ضرورتی ندارد. همچون خط هفت مترو که بر اساس برنامه باید سال گذشته تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسید، اما هنوز تمام نشده است. او ادامه می‌دهد: عملیات اجرایی خط شش مترو نیز باید تا پایان سال‌جاری تکمیل و به بهره‌برداری برسد، که اتمام آن تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد. به گفته وی، به طور حتم شهردار یا نمایندگان شهرداری تهران باید در جلسه امروز درباره دلایل و ضرورت برگزاری این ضیافت شام به شورا توضیح دهند. محمد سالاری هم با تأکید بر اینکه این نوع مراسم براساس رویکردها و اهداف سیاسی شکل می‌گیرد، می‌گوید: شهرداری به عنوان نهاد مدنی، اجتماعی و خدماتی موظف به ارائه خدمات به مردم است، چون درآمد شهرداری از محل عوارض پرداختی شهروندان تأمین می‌شود و به طور حتم شهروندان راضی به این نوع هزینه‌ها نیستند. آن چیزی که از این نوع حرکات برداشت می‌شود، صرفاً سیاسی کاری است، ضمن آنکه مجلس نهادی ملی است و رویکرد غالب آن سیاسی است و برگزاری چنین مراسمی از سوی شهردار یک شهر به هیچ عنوان موضوعیت ندارد. وی ادامه می‌دهد: برگزاری این مراسم بویژه در شرایطی که درگیر ودار انتخاب رئیس مجلس دهم هستیم هم می‌تواند بسیار سؤال برانگیز باشد.
اقبال شاکری با این حال نظر متفاوتی از دیگر شورایی‌ها دارد. او معتقد است شهردار تهران هم به عنوان یک فرد سیاسی لحاظ می‌شود و می‌تواند جریان‌های سیاسی را به ملاقات با خود فرابخواند. چراکه مجلس در تهران واقع شده و نمایندگان نیز به هرحال در این شهر فعالیت می‌کنند و باید مدیریت شهری مورد توجه آنها باشد. او در عین حال می‌گوید: از تبصره‌های مربوط به بودجه به شهردار تهران اختیار داده شده تا در مواردی که در قانون دیده شده، هزینه کند، بنابراین باید دید که آیا برگزاری چنین ضیافتی خلاف اختیاراتش است یا نه؟ گرچه به نظر می‌رسد کار غیرمجازی انجام نشده، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6209/4/372892/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر