نشریه‌های کارآفرینی
استارتاپ‌های بزرگ دنیا
از دل خدمات بیرون نمی‌آیند

شکوفه شیبانی

هفته‌نامه شنبه که به صورت تخصصی درباره کارآفرینی و استارت آپ‌ها فعالیت می‌کند در آخرین شماره خود در گفت‌وگویی با دکتر رضا کلانتری، بنیانگذار استارتاپ «آفرینشگاه شزان» به ماهیت استارتاپ پرداخته است.  کلانتری در این گفت‌وگو می‌گوید: این سرویس‌دهی نیست که استارتاپ را استارت آپ می‌کند. خلاقیت و نوآوری است که آن را استارتاپ می‌کند. خلاقیت ضامن ادامه حیات استارت آپ است. به نظر شما استیو جابز دنیا را تکان داده یا آمازون؟ استارتاپ‌های بزرگ دنیا از دل خدمات بیرون نمی‌آیند، بلکه زاییده نوآوری‌های نابی هستند که دنیا را دچار شیفت پارادایم می‌کنند. فکر می‌کنید چرا من «مامان پز» را یک استارت آپ منحصر به فرد در ایران می‌دانم چون همین شیفت پارادایمی‌ را ایجاد می‌کند.
استارت ژاپن برای استارت آپ‌هایش
این نشریه در  مطلب دیگری با نام «روش‌های سرمایه‌گذاری در استارت آپ‌های ژاپن» به قلم حامد رسولی می‌نویسد: پروژه‌های دولتی جدید برای حمایت از کارآفرینان فناوری ژاپن به وجود آمده اند و از طریق اهدای مالی، آموزش مربی و حمایت تخصصی از این افراد حمایت می‌کنند. برنامه استارت توسط وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری در سال 2012 ایجاد شد. این برنامه دارای یازده تقویت‌کننده پروژه از قبیل سرمایه گذاران است. استارت، راهکارهای پروژه IP را برای بخش‌های فناوری مطرح می‌کند که ریسک و پتانسیل کار دارند. از این طریق پروژه قصد دارد دستاوردهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها و سازمان‌های اداری را از طریق استارتاپ‌ها به جامعه بازگرداند، در حالی که یک مدل نوآوری به سبک ژاپنی ایجاد می‌کند که نقش مکانیسمی ‌پایدار را ایفا می‌کند.
تیم‌های استارت، بودجه دولت و چگونگی تجاری سازی بخش خصوصی را از مرحله قبل از راه اندازی استارت آپ‌های علمی‌ با هم ترکیب می‌کنند و قصد دارند از ‌آن فناوری‌ها برای بازارها و خروجی‌های جهانی استفاده کنند.
چرا کره سالم ترین اکوسیستم استارت آپی آسیا را دارد؟
شنبه در مطلب دیگری در این شماره به یکی از فعال ترین کشورهای آسیا در بها دادن به استارتاپ‌ها یعنی کره جنوبی پرداخته و نوشته است: بزرگ‌ترین مشکل استارت‌آپ‌های کره‌ای نداشتن پلت‌فرم به زبان‌های دیگر جهان است. نسل بعدی کارآفرینان در کره این تفکر جهانی را در ذهن دارند که می‌توانند دنیا را احاطه کنند. کره اقتصاد خود را حول محور فناوری می‌چرخاند. برخی از افراد ادعا می‌کنند که هند و چین در این حوزه پیشرو هستند، با این حال با نگاه دقیق‌تر می‌توان فهمید که وقتی صحبت از شتاب‌دهندگان استارت‌آپ و انکوباتورها می‌شود، کره سالم‌ترین اکوسیستم است که سایر کشورهای آسیایی از آن به‌ عنوان معیار استفاده می‌کنند.
آنچه کره را برای سرمایه‌گذاران به جاذبه‌ای سودزا تبدیل کرده است، اندازه بازار و محیط کره است. بازار و محیط کره بسیار شبیه به بازارهای اصلی مانند چین و ژاپن است و درواقع در مرکز بازار فناوری آسیا قرار دارد. کره‌ای‌ها بسیار تحصیلکرده و ماهر هستند و جمعیت این کشور هرسال رو به افزایش است.نسل بعدی کارآفرینان در کره این تفکر جهانی را در ذهن دارد که می‌توانند دنیا را احاطه کنند. بسیاری از آنها حداقل یک شرکت کره- امریکایی دارند که در آن زبان انگلیسی زبان اول شناخته شده است. این یک عامل مهم برای رسیدن به بازار امریکا و نیز بازارهای اروپایی است. موانع زبانی به‌عنوان دلیل اصلی عدم توانایی کره در توسعه جهانی فهرست شده است. شرکت‌های استارت‌آپی کره‌ای در حال حاضر تعداد بیشتری از افراد خارجی را استخدام می‌کنند تا یک محیط کاری را به وجود آورند که در آن افراد به زبان انگلیسی صحبت ‌کنند.


 


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6235/15/377052/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر