عکس نوشت
درباره عکس‌های عکاس اتریشی از ماه رمضان در ایران
نگاه همدلانه توأم با احترام
به ایرانِ معاصر

امیرهوشنگ للهی
مدیر موزه عکسخانه شهر

«ژوزف پولروس» سال گذشته برای برگزاری نمایشگاهی در یکی از گالری‌های خصوصی شهر تهران به ایران آمد. او عکاسی جهان وطنی است. وی‌ در بانکوک، قاهره و نیویورک زندگی و عکاسی کرده است. آثارش در روزنامه‌های مهمی چون نیویورک تایمز و واشنگتن پست و همین‌طور روی جلد مجلاتی چون اشپیگل، لایف و تایم به چاپ رسیده‌اند. امسال هم برای عکاسی به ایران آمده است. سال گذشته در ماه مبارک رمضان عکس‌های متفاوتی از حال و هوای شهرهای مختلف ایران، از جمله تهران، کاشان، اصفهان، یزد و میبد گرفته است. نمایشگاه تازه‌اش
بر مبنای همین عکس‌ها در موزه عکسخانه شهر دایر شده است.
پولروس علاقه‌مند به ایران است و زمانی که درباره ایران صحبت می‌کند با شور و شوقی فراوان این کار را می‌کند. در مجموعه عکس‌های 25 گانه «رمضان، نگاهی دیگر» اوثبت کرده است، نگاهی همراه با احترام و فروتنی و همدلی با مسلمانان و ماه رمضان در ایران وجود‌ دارد. نگاه او کاملاً با نگاه یک عکاس ایرانی متفاوت و آنچه می‌بیند را بی‌کم و کاست ثبت می‌کند. به عبارت دیگر به ماه رمضان از منظری دیگر نگاه می‌کند. در یکی از عکس‌ها تصویری از بازار تهران به ثبت رسیده است. سمت چپ تصویر دستفروشی در حال فروختن روسری‌های رنگی است. در مرکز تصویر دو مرد در کنار هم ایستاده‌اند و مقابل‌شان گاری‌ای قرار گرفته است. روی گاری ظرف بزرگی حاوی آش است. آش رشته، غذایی که معمولاً برای افطار سر سفره ایرانیان وجود دارد. این بار آش رشته ساعاتی پیش از افطار در بازار برای تمام آنها که مشغول کسب و کار یا در جنب و جوش‌اند می‌تواند غذای مناسبی برای باز کردن روزه‌شان باشد. در پس‌زمینه‌ تصویر حرکت مردم و تاکسی‌هایی به رنگ سبز و زرد مشخص است. مردم روزه دارند اما تلاش و تکاپو و حرکت برای کسب روزی حلال در جریان است. در واقع باوجودی که ماه رمضان است اما در پس‌زمینه تصویر، چهره‌ پویایی از شهر و بازار را می‌بینیم. همه به کار خود مشغول‌اند و البته آش فروش هم به کار خودش. او ساعاتی پیش از افطار و اذان در جایی ساکن شده تا آش‌هایش را بفروشد.
نمایشگاه «رمضان، نگاهی دیگر»، امروز یکشنبه
23 خرداد گشایش می‌یابد و تا پنجشنبه ۳ تیر از ساعت 9 تا 16 (پنجشنبه 9 تا 12) در موزه‌ عکسخانه شهر واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز دایر است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6235/24/377187/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر