در چهارمین و پنجمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان مطرح شد

مهم، حفظ موسیقی ملی است


چهارمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان، (چهارشنبه 10 شهریور)، به دو ساز سنتور و قانون اختصاص داشت. در بخش سنتور استادان مینا افتاده، رضا شفیعیان و مجید کیانی داوری را برعهده داشتند و شرکت‌کنندگان در سه رده سنی در مقابل هیأت داوران به اجرا پرداختند.
در حاشیه این اجراها مجید کیانی، ردیف‌دان، نوازنده سنتور و مدرس موسیقی ایرانی در مورد کیفیت اجرای سنتور رده‌های سنی مختلف گفت: سطح اجرا در گروه سنی الف خیلی خوب بود، با وجودی که سن‌شان هم کم است اما توانستند رپرتواری که از آنها خواسته بودیم را خوب حفظ و اجرا کنند و ما انتظار نداشتیم در این گروه سنی همه خوب اجرا کنند. وی در مورد اهمیت خود موسیقی تا امتیاز در این جشنواره گفت: آنچه مهم است حفظ موسیقی ملی است، آن هم در مقابل بی‌شمار موسیقی‌های بی‌هویت که در تمام جهان وجود دارد و حفظ این موسیقی به دست همین جوان‌ها صورت می‌گیرد. اگر امتیاز نمی‌آورند یا در مرحله اول انتخاب نمی‌شوند دلسرد نشوند بلکه شرکت کنند و خود را نشان دهند تا حامیان موسیقی ملی ما معرفی شوند. ما هم اینجا به خاطر حفظ موسیقی ملی‌مان حضور داریم.
پنجمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان هم، ویژه ساز کمانچه، با حضور استادان علی‌اکبر شکارچی، هادی منتظری، داوود گنجه‌ای، مهدی آذرسینا و اردشیر کامکار بود که در سه رده سنی الف، ب و ج در تالار رودکی برگزار شد.
داوود گنجه‌ای‌، نوازنده کمانچه و ویولن و از اعضای شورای عالی خانه موسیقی در مورد لزوم توجه به جوانان عرصه موسیقی گفت: جوانان شرکت‌کننده در این جشنواره هر سال بهتراز قبل هستند و مسئولین‌اند که باید دوره ببینند و به قول سهراب سپهری، چشم‌های‌شان را با آب دیگری بشویند. گنجه‌ای همچنین گفت: کشور ما تابع ولایت است و ارگان بزرگی دارد. مسئولیت فرهنگ این مملکت برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در ادامه جشنواره ملی موسیقی جوان، اردشیر کامکار، نوازنده کمانچه و ویولن و از اعضای گروه کامکارها درباره اجراها گفت: سطح اجراها نسبت به دوره‌های گذشته بهتر بود.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6302/22/389195/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر