خبر


دهه فجر رونمایی از مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رونمایی از مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات یکی از مهم‌ترین برنامه‌های طراحی شده برای دهه فجر امسال است.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی با اشاره به اینکه افزون بر رونمایی از مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات طرح‌های متعدد دیگری در دهه فجر رونمایی می‌شود گفت: تأکید مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات بر رونق کسب و کارهای اینترنتی است. واعظی عنوان کرد: در همه روزهای دهه فجر امسال یک یا چند طرح در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری می‌رسد که همه اینها توسعه هر چه بیشتر آی‌سی‌تی را به همراه دارد. گفتنی است هفتم شهریورماه امسال از مرحله نخست شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد تا به یکی دیگر از وعده‌های دولت یازدهم برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور جامه عمل پوشانده شود. شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان اصلی‌ترین زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطی کشور دربرگیرنده اهداف راهبردی فراگیر خدمات الکترونیک مانند دولت الکترونیک و افزایش بهره‌وری، کاهش وابستگی به شبکه اینترنت و توانایی اعمال مدیریت حداکثری بر دسترسی به آن، گسترش محتوای ایرانی- اسلامی و ارتقای سواد دیجیتال، افزایش کسب و کار دیجیتال و توسعه سهم آی‌سی‌تی در اقتصاد و استفاده از آن به‌عنوان موتور محرک توسعه، افزایش امنیت و قابلیت اطمینان فضای دیجیتال در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

 تجارت الکترونیک کشور 2 هزار فعال دارد


معاون مدیرکل تجارت الکترونیک شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون 2 هزار کاربر در بخش تجارت الکترونیک ایران فعالیت می‌کنند.
به گزارش ایرنا، زهرا کاظمی مطلق با اشاره به اینکه برخی از این کاربران شرکت‌های حقوقی و برخی نیز افراد حقیقی هستند، گفت: فرآیند تجارت الکترونیک و خرید و فروش اینترنتی از سال 82 در این شرکت کلید خورد و سازمان سنجش به‌عنوان پیشگام خرید و فروش‌های اینترنتی کار ثبت‌نام از متقاضیان را بر این اساس آغاز کرد. کاظمی مطلق افزود: منطقه 16 پستی در سال 82 به‌عنوان منطقه آزمایشی برای اجرای طرح خرید و فروش اینترنتی مشخص و مرحله نخستین طرح از این منطقه آغاز شد. به گفته وی، پس از مدت کوتاهی طرح به سایر مناطق پستی گسترش یافت و 5 استان کشور وارد این فرایند شدند.
همچنین طرح خرید و فروش اینترنتی به برنامه چهارم توسعه راه یافت و مقرر شد زیرساخت‌های لازم برای توسعه این امر در سراسر کشور فراهم شود. این مسئول ادامه داد: در قالب برنامه چهارم، اعتباری برای خرید و فروش اینترنتی با هدف توسعه زیرساخت‌های لازم اختصاص یافت و در کنار آن مقرر بود پست لجستیک نیز ایجاد شود. به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سامان دادن به فعالان این سرویس، مرکز تجارت الکترونیک و نماد اطمینان را ایجاد کرد و بزودی ارتباط تجارت الکترونیک ایران با کشورهایی مانند ترکیه و جمهوری آذربایجان گسترده‌تر می‌شود.

«پلاسکو»، جست‌وجوی 60 درصد کاربران


طی ۱۰ روز اخیر۶۰درصد پرس و جوی خبری کاربران متعلق به حادثه ساختمان پلاسکو بوده است. به گزارش ایسنا، علی محمد زارع بیدکی مدیر جست‌و‌جوگر پارسی جو با اعلام این خبر افزود: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد طی 10 روز اخیر ۶۰ درصد پرس و جوهای خبری کاربران در خصوص حادثه پلاسکو، ٨ درصد متعلق به اظهارات رئیس جمهوری جدید امریکا پس از ورود به کاخ سفید و مابقی متعلق به سایر کلید واژه‌ها بوده است. او تصریح کرد: عبارت «خبر پلاسکو»، «حادثه پلاسکو»، «آتش‌نشان»، «سازمان آتش‌نشانی» و «ایمنی» از جمله پرکاربردترین عبارت‌های سرچ شده از سوی ایرانیان در جست‌و‌جوگر بومی بوده است. وی ادامه داد: براساس داده‌های موتور جست‌و‌جوگر پارسی جو مشخص شد عبارت «نقش مدیریت شهری در حادثه پلاسکو» و «اسامی شهدای آتش‌نشان پلاسکو» جزو پرتکرارترین عبارت‌های بلندی بوده که از سوی کاربران جست‌و‌جو شده است. وی با اشاره به اینکه اظهارات جنجالی رئیس جمهوری امریکا در این مدت در سایه حادثه پلاسکو قرار گرفته بود افزود: ورود ترامپ به کاخ سفید، شعارهای تحریک‌آمیز و حوادثی نظیر تظاهرات خیابانی مردم امریکا تنها ٨ درصد جست‌و‌جوهای کاربران ایرانی را به خود اختصاص داده بود که این امر مبین حس ملی-میهنی مردم کشورمان به رویداد آتش‌سوزی اخیر است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6421/8/400076/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر