خشم «سیلیکون ولی» از فرمان ترامپ علیه مهاجران


میترا جلیلی

نیم نگاه

زوکربرگ مدیرعامل «فیس‌بوک»: ما باید درها را به روی مهاجران و کسانی که به کمک نیاز دارند باز کنیم
ساتیا نادلا: به‌عنوان یک مهاجر که مدیرعامل یک کمپانی بزرگ هستم تأثیرهای بزرگ و مثبت حضور‌مهاجران در امریکا را به چشم دیده‌ام وما برای مقابله با این قانون همه تلاش خود را به کار خواهیم‌گرفت‌

/////////////////////////////////////


ترامپ فرمان تعلیق 90روزه ورود‌شهروندان 7 کشور مسلمان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، یمن و سوریه را امضا کرد و به این ترتیب طرح آغاز بازداشت مهاجران در فرودگاه‌های امریکا کلید خورد؛ اتفاقی که واکنش‌های مختلفی را در ایالت‌های مختلف امریکا و نیز سراسر جهان به دنبال داشت و فعالان عرصه فناوری نیز در این میان ساکت ننشسته و مراتب اعتراض خود را اعلام کردند، چرا که بخش عمده کارمندان کمپانی‌های بزرگ فناوری را مهاجران کشورهای مختلف جهان ازجمله مسلمانان این 7کشور تشکیل می‌دهند و از سوی دیگر بسیاری، قانون‌هایی از این دست را زمینه ساز تضعیف امریکا می‌دانند و به همین دلیل با آن به مخالفت برخاسته‌اند.
صدای اعتراض کمپانی‌های فناوری
به دنبال امضای قانون جدید مهاجرت توسط ترامپ، بزرگان «سیلیکون ولی» امریکا به معترضان پیوستند و تلاش کردند با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، صدای اعتراض خود را به گوش ترامپ برسانند و مردم را ترغیب کنند تا به این حرکت اعتراض‌آمیز بپیوندند. در میان مدیران کمپانی‌های فناوری امریکا برخی، انتقادهای بسیار شدید نسبت به عملکرد رئیس جمهوری جدید امریکا داشتند و البته بعضی دیگر با لحن آرام‌تری لب به انتقاد گشودند.
یکی از کسانی که بشدت با ترامپ به مخالفت برخاسته و اعتراضش را با لحن تندی بیان کرده، «آرون لوی» مدیرعامل کمپانی Box در «سیلیکون ولی» است که در زمینه همکاری‌های کسب و کار آنلاین فعالیت دارد. وی با واژه‌هایی سرشار از خشم ممنوعیت ورود برخی مهاجران به امریکا و بازداشت آنها در فرودگاه را بشدت غلط خواند. وی در توئیت خود آورده است: «ما به این قانون از هر منظری که بنگریم از حقوق بشر و اقتصادی گرفته تا منطقی، اخلاقی و... می‌بینیم که تصمیمی کاملاً غلط وناقض اصول امریکاست.»
«برایان چسکی»، مدیرعامل کمپانی Airbnb هم که در زمینه سرویس‌های فناورانه مرتبط با خانه فعالیت می‌کند با محکوم کردن عملکرد ترامپ، در توئیت خود نوشت: «ما آمادگی داریم برای مهاجرانی که اجازه ورود به امریکا را ندارند و دچار مشکل شده‌اند در هر گوشه از دنیا امکانات و خانه فراهم کنیم پس اگر چنین افرادی در شرایط اضطراری هستند حتماً با ما تماس بگیرند.»
«لوگان گرین»، مدیرعامل کمپانی حمل و نقل Lyft واقع در «سیلیکون ولی» نیز در واکنش به فرمان ترامپ گفت: در طول مدت فعالیت این شرکت تلاش کردیم که به وظیفه خود عمل کرده و وجدان و اخلاق را در نظر داشته باشیم تا هم مسافران و هم راننده‌ها از هر‌نژاد و کشوری مورد احترام قرار بگیرند. وی در توئیت خود ‌آورده است: «ممنوعیت مردم از ورود به امریکا به دلیل داشتن یک دین خاص، عملی مغایر با ارزش‌های کمپانی ما و ملت امریکاست.» «رید هاستینگ»، مدیرعامل کمپانی Netflix نیز یکی دیگر از فعالان عرصه فناوری است که بشدت سیاست ترامپ را محکوم کرد. وی اما از ظرفیت فیس بوک برای بیان عقیده خود بهره گرفته و در یک پست آورده است: «عملکرد ترامپ به کارکنان کمپانی نتفلیکس در گوشه و کنار جهان زیان وارد می‌کند و از سوی دیگرهرآنچه که غیرامریکایی‌ها را در این کشور آزار دهد ما امریکایی‌ها را نیز رنج می‌دهد. با چنین رفتارها و سیاست هایی، امنیت امریکا کمتر می‌شود درحالی که باید به فکر امن‌تر کردن آن باشیم. وقت آن فرارسیده است که دست در دست یکدیگر از ارزش‌هایی همچون آزادی در امریکا محافظت کنیم.»
آشتی با توئیتر
«مارک بنیف»، مدیرعامل کمپانی Salesforce و یکی از میلیاردرهای جهان که مدت‌ها مشکلاتی با توئیتر داشت و از آن استفاده نمی‌کرد این سکوت را شکست و برای رساندن صدای اعتراض خود به گوش دیگران، از توئیتر استفاده کرد. وی در توئیت خود از عملکرد ترامپ بشدت انتقاد کرد و نوشت: «وقتی ما قلب‌های خود را می‌بندیم و دوست داشتن دیگران را متوقف می‌کنیم در واقع فراموش می‌کنیم که واقعاً چه کسی هستیم و این غم انگیز است.» وی همچنین تعدادی از پست‌های مدیران فناوری «سیلیکون ولی» را بازنشر(ریتوئیت) کرد تا تأثیر بیشتری در فضای مجازی داشته باشد. یکی از ریتوئیت‌های وی مربوط به «برت تایلور» مدیرعامل Quip @یکی از زیرمجموعه‌های Salesforce است که انتقاد شدیدی نسبت به قانون مهاجرت ترامپ داشته است. تایلور در توئیت خود نوشته است: «شرم‌آور است. دانش‌آموزان نمی‌توانند به مدرسه برگردند، کسانی که اقامت دائم در امریکا داشته‌اند از خانواده هایشان جدا شده‌اند. ما امریکایی‌ها بهتر از آن هستیم که بتوانیم دست به چنین کارهایی بزنیم.»
«تراویس کالانیک»، مدیرعامل کمپانی Uber نیز با اشاره به اینکه این تصمیم ترامپ برای شرکت اوبر هزینه‌بر است در پست فیس بوک خود نوشت: «این ممانعت از ورود مسلمانان برخی کشورها به امریکا تأثیر منفی بر بسیاری از افراد بی‌گناه دارد. ما موظفیم راننده‌هایمان را که بیرون از مرزهای امریکا فرستاده‌ایم شناسایی کرده و مشکلات آنها را حل کنیم.این افراد حداقل در 3ماه آینده با مشکلات مالی و استرس بسیاری دست به گریبان می‌شوند و البته ما از خانواده‌های آنها حمایت خواهیم کرد. «سام آلتمن»، مدیرعامل کمپانی بزرگ Y Combinatorکه بسیاری از استارتاپ‌ها از جمله Airbnb, Dropbox, Stripe و... را آماده ورود به بازار کار کرده نیز در اعتراض به قانون ترامپ در بلاگ خود نوشت:«ما باید نسبت به این موضوع معترض باشیم در غیر این صورت با پذیرفتن چنین قانونی، در واقع به رئیس جمهوری امریکا این پیام را می‌دهیم که می‌تواند بتدریج همه حقوق ما را پایمال کرده و آن را از ما بگیرد.» تیم کوک، مدیرعامل کمپانی اپل در این باره گفت: این سیاستی نیست که ما از آن حمایت کنیم و به همین دلیل هم نامه‌ای به کاخ سفید ارسال کرده و مراتب اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم.
بسیج همگانی در گوگل
در تیم گوگل نیز افراد متعددی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. به‌عنوان مثال «لری پیج، بنیانگذار گوگل به بلومبرگ گفت: ما نگران تأثیر این فرمان و هرگونه پیشنهاد دیگری هستیم که محدودیت‌هایی را برای گوگل و کمپانی‌های تابعه آن، ایجاد ‌کند. یا اینکه موانعی را بر سر راه ورود استعدادهای برتر به امریکا و کمپانی‌های فناوری ایجاد کند.
ساندار پیچای، مدیرعامل این کمپانی هم گفت: این دردناک است که ما شاهد ناراحتی و زیان همکاران خود در اثر یک فرمان غیرمنطقی باشیم. اما «سرگئی برین» یکی دیگر از بنیانگذاران گوگل پا به پای دیگران در فرودگاه بین‌المللی سن فرانسیسکو حاضر شده و مخالفت خود را نه با حرف که با عمل نشان داده و توئیت کرده است:«من اینجا هستم چون یک مهاجرم.»
گوگل همچنین رسماً براى حمایت از «ساناز اهرى»، یکى از کارکنان ایرانى‌اش  که باردار و در انتظار دیدن پدر و مادر است وارد عمل شد. (اهرى یکى از سران مدیریت محصول در این شرکت است.) «کریس برد»، مدیرعامل موزیلا هم نوشت: «ترامپ با این کار به تاریخ این کشور بی‌اعتنایی کرده و مطمئناً ضرر این فرمان بسیار بیشتر از سود آن خواهد بود.» «الون ماسک»، مدیرعامل کمپانی تلسا و SpaceX نیز به جمع مخالفان قانون مهاجرت ترامپ در زمینه 7 کشور پیوست و در توئیت دوقسمتی خود نوشت: «ممنوعیت ورود شهروندان از برخی کشورهای خاص مسلمان، بهترین راه برای رسیدگی به چالش‌های کشور نیست.» «بسیاری از مردم که از این فرمان و سیاست ترامپ تأثیر منفی می‌گیرند در واقع حامیان قدرتمند امریکا در بخش‌های مختلف هستند. آنها کار خود را به بهترین شکل انجام داده و هیچ خطایی نداشته‌اند پس سزاوار بازگردانده شدن به کشور هایشان نیستند.» «جک دورسی»، مدیرعامل توئیتر نیزدر توئیت خود نوشت:«اثر اقتصادی و انسانی فرمان ترامپ واقعی و ناراحت‌کننده است. ما از توانمندی‌هایی که مهاجران و پناهندگان با خود به امریکا آوردند استفاده کافی را برده ایم». وی در توئیت دیگری نوشت:«کشورهایى در فهرست هستند که یک انسان را نیز در خاک امریکا نکشته اند». وی همچنین شخصاً در یک فلافلى که به یک پناهنده سورى تعلق دارد حاضر شده و داستان موفقیت وى را با جهان به اشتراک گذاشت.
«مارک زوکربرگ»، مدیرعامل فیس بوک نیز با محکوم کردن اقدام ترامپ گفت: من نیز مانند بسیاری از شما مردم درباره این قانون و تأثیر آن بر اقتصاد امریکا نگران هستم. ما باید این کشور را امن نگه داریم ولی با تمرکز بر کسانی که برای امریکا تهدید محسوب می‌شوند نه کسانی که هیچ نقشی در ایجاد ناامنی نداشته‌اند.ما باید درها را به روی مهاجران و کسانی که به کمک نیاز دارند باز کنیم. «ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت هم نوشت: «به‌عنوان یک مهاجر که مدیرعامل یک کمپانی بزرگ هستم تأثیرهای بزرگ و مثبت حضور مهاجران در امریکا را به چشم دیده‌ام وما برای مقابله با این قانون همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.»
آمازون اما شاید ضعیف‌ترین واکنش را نسبت به این موضوع نشان داده است. وی فقط از کارکنانش خواسته در صورتی که مشمول این قانون می‌شوند از امریکا خارج نشوند.
در کنار مدیران فناوری، مردم امریکا نیز از ظرفیت توئیتر بسیار بهره گرفته‌اند و هشتگ WeTooAreAmerican#را در توییتر ایجاد کرده‌اند تا کاربران بتوانند گزارش هایشان درباره قانون جدید مهاجرت را به اشتراک بگذارند.



 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6421/8/400079/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر