با ستاره باران آسمان آرزوهای دخترک مبتلا به سرطان

آدم های مهربان نقاشی های رقیه جان گرفتند


یوسف حیدری

«دنیایی پر از مهربانی»؛ این تنها آرزوی دخترکی است که با تن نزار و جثه نحیف خود با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند. او نه دلش می‌خواست سفر برود، نه آرزوی پوشیدن لباس پزشک و پرستار داشت و نه...! تنها آرزویش این است که دنیا را مهربان‌تر از آنچه هست، ببیند؛ همین هم بود که فرشته‌های زمینی دست به دست هم دادند تا با تحقق آرزوی دخترک،  لبخند را بر لب‌های او  بنشانند.
رقیه روز جمعه گذشته برای چند ساعت، بیماری و درد ناشی از شیمی درمانی را هنگامی فراموش کرد که مهربانی را با چشم‌های خود دید و با سرانگشت‌های کوچکش بر آن دست کشید.
مردم خونگرم اهواز که این روزها نفس‌هایشان به خاطر آلودگی و گرد و غبار به شماره افتاده، با سر به یاری دختر 7 ساله‌ای آمدند که مدت‌ها بود دلش برای دیدن «مهربانی مردم نسبت به یکدیگر» تنگ شده بود و می‌خواست چیزی را که تنها در قصه‌ها شنیده بود، به چشم ببیند.
منطقه گیت بوستان اهواز آن روز شاهد رنگین کمانی از مهربانی بود و رقیه درمیان تشویق‌ها و سرودهای مهربانی در جایگاهی قرار گرفت تا نظاره گر مهربانی‌هایی باشد که آرزویش را داشت.هدی رشیدی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ که تاکنون با همیاری گروه‌های مختلف داوطلب و از جمله گروه خیریه همیاران بی‌نام، آرزوی کودکان سرطانی بسیاری را برآورده کرده است از آرزوی رقیه و نحوه برآورده کردن آن این گونه می‌گوید: مدتی قبل خاله آرزوها که در بیمارستان «شفا»ی اهواز آرزوهای کودکان مبتلا به سرطان را جمع‌آوری و به ما منتقل می‌کند خبر از آرزوی جدیدی داد. او به ما گفت، دختر 7 ساله‌ای به نام رقیه که به سرطان خون مبتلاست، آرزویش را با کشیدن یک نقاشی بیان کرده است و آرزو دارد که همه باهم مهربان باشند. از شنیدن این آرزو همه کمی جا خوردیم. حدسی که زدیم این بود که این دختر به احتمال زیاد شاهد نامهربانی‌های بسیاری در جامعه بوده است و آرزو دارد که همه باهم مهربان باشند.
وی ادامه داد: در نخستین گام تصمیم گرفتیم پدر و مادر رقیه در برآورده کردن این آرزو مشارکت داشته باشند و با توجه به اینکه آنها عرب زبان هستند توسط یکی از دوستان با آنها ارتباط گرفتیم و موضوع را مطرح کردیم. در مرحله بعد می‌خواستیم تا از برخی اصناف برای تحقق این آرزو دعوت کنیم، اما متأسفانه در میان آنها مهربانی ندیدیم و به همین دلیل این بار سراغ مردم کوچه و خیابان رفتیم و با فراخوان از گروه‌های مختلف مردمی خواستیم تا به ما کمک کنند. هر کدام از این گروهها را با یکی از رنگ‌های رنگین کمان مهربانی و با شال گردن‌های رنگی متفاوت مشخص کردیم و هر گروه را به شکل یک قلب سازماندهی و از نماد صلح جهانی نیز استفاده کردیم. هر کدام از آنها یک گل سرخ (نمادی از مهربانی) را در دست گرفتند. برنامه را باید طوری پیش می‌بردیم که رقیه با همه وجود احساس کند همه باهم مهربان هستند. همچنین گروهی از انجمن حمایت از حیوانات نیز همراه با حیواناتی که آسیب دیده و توسط انسان‌ها درمان شده بودند در این مراسم حاضر شدند. همچنین چند نفر از اعضای انجمن درختکاری هم با 7 اصله نهال حاضر شدند و در پایان مراسم نیز یکی از این نهال‌ها را به نام رقیه در زمین کاشتند. گروه ناشنوایان نیز چندین اجرا داشتند و همزمان با ورود رقیه به مراسم آهنگ مهربانی نواختند و یکصدا سرود« تو بخند که دنیا با خنده تو زیباست» را سر دادند. رقیه درحالی که با همه وجود می‌خندید به روی سن رفت و برای همه آنهایی که آمده بودند تا آدمک‌های خندان نقاشی روی بوم او جان بگیرند،  دست تکان می‌داد. اعضای زنجیره محبت برای رقیه سرودی زیبا اجرا کردند و در حین اجرا یک سبد گل میان آنها دست به دست شد و هر کدام از اعضا یک پیام مهربانی به رقیه دادند.
موسیقی بی‌کلام با مفهوم مهربانی توسط یکی از هنرمندان پیانیست نواخته شد و در پایان این موسیقی ۵۰ کبوتر به نشانه عشق همزمان با بادکنک‌های رنگی در آسمان آرزوی رقیه در آسمان پرواز کردند. پدر و مادر رقیه درحالی که اشک می‌ریختند یکدیگر رادر آغوش گرفتند تا نخستین کسانی باشند که مهربانی را به رقیه نشان می‌دهند و پس از آن 14 کودکی که در کنار سن نشسته بودند دستان خویش را به سوی آسمان گرفته و برای رقیه دعا کردند. رقیه از خوشحالی فریاد می‌زد و می‌خندید. آن روز رقیه دریافت، گرچه هوای خوزستان غبار آلود است اما هوای دل‌هامان آفتابی است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6446/14/405398/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر