گوناگون

بررسی خسارت سیل کرمان
در هیأت دولت
خسارت‌های سیل اخیر استان کرمان به‌عنوان نخستین استان سیلزده در هیأت دولت بررسی شد. «علیرضا رزم‌حسینی»، استاندار کرمان با بیان اینکه سیل اخیر در کرمان بعد از 25 سال یک نعمت الهی است که تالاب‌های جازموریان را سیراب و قنوات را احیا کرد، گفت: سیل به همراه خودش نیز خسارت‌هایی داشت و البته هشدارهای خوبی هم به دهیاران قبل از حادثه داده شد که منجر به وارد نشدن خسارت‌های جانی شد. برآورد خسارت اعلام شده و بازسازی و احیای قنوات به شکل قرضی و اعتباری آغاز و منتظر اعتبار هستیم. وی افزود: کرمان یک استان حادثه‌خیز است و امسال زلزله‌های زیادی دراین منطقه به وقوع پیوسته که انتظار می‌رود، تجهیزات امدادی و خودرو به جمعیت هلال احمر استان کرمان اختصاص داده شود.

اقدام‌های اساسی دولت  برای رفع
مشکل تأمین آب روستایی استان اردبیل
در 3 سال فعالیت دولت تدبیر وامید، شاخص بهره‌مندی روستاهای بالای 20 خانوار استان اردبیل از آب آشامیدنی سالم در سال 93 که حدود 69 درصد بود به 73 درصد در سال 95 رسیده است. «مجید خدابخش»، استاندار اردبیل با بیان اینکه در دولت یازدهم تلاش شده تا مشکل روستاهای بدون آب حل شود، گفت: به همین دلیل ساخت 15 مجتمع آبرسانی در اولویت قرار گرفته و با افتتاح و تکمیل این طرح‌ها مشکل آب آشامیدنی بیشتر روستاهای استان مرتفع می‌شود. هم‌اکنون 840 روستا از مجموع یک هزار و 555 روستای دارای سکنه استان از آب آشامیدنی بهره‌مند هستند که 73 درصد جمعیت روستایی را شامل می‌شود. برای بهره‌مندی 27 درصد جمعیت روستایی استان از آب آشامیدنی پایدار هم تلاش‌ها ادامه دارد و اعتبار 340 میلیارد ریالی برای تأمین آب در روستاها پیش‌بینی شده است. «محسن قنبری»، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل هم گفت: 70 روستای استان دارای مشکل جدی در تأمین آب هستند که هم‌اکنون از طریق تانکر نیاز آنها تأمین می‌شود. وی از تلاش برای تأمین آب پایدار این روستاها خبرداد و افزود: با ساخت مجتمع‌های آبرسانی درصدد تأمین آب پایدار برای این روستاییان هستیم. قنبری با اشاره به طرح آبرسانی به 120روستای استان خاطرنشان کرد: امسال طرح آبرسانی به این روستاها با 354 میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید.


جابه‌جایی3 هزار خانه حاشیه نشینان روی خط گسل تبریز
3 هزار واحد مسکونی از حاشیه نشینان تبریز باید جابه‌جا شوند و تعدادی از واحدها نیز نیازمند بهسازی و مقاوم‌سازی با دریافت پروانه از شهرداری است.
«محمدصادق پورمهدی»، معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی درگفت‌ و‌گو با ایرنا با بیان اینکه اغلب حاشیه نشینان تبریز روی خط گسل زندگی می‌کنند، افزود: طبق آمار و تعاریف حاشیه نشینی و بافت فرسوده، 350 تا 400 هزار نفر در حاشیه شهر و بافت‌های فرسوده این کلانشهر زندگی می‌کنند. وی با بیان اینکه کلانشهر تبریز بیشترین حاشیه نشین را در استان و حتی کشور دارد، ادامه داد: برای واحدهایی که نیاز به جابه‌جایی دارند برنامه‌های لازم اتخاذ شده و دیگر شهروندان نیز باید جهت بهسازی و نوسازی و اخذ پروانه منازل خود به شهرداری‌ها مراجعه کنند. اگر این خانه‌ها نوسازی نشوند قابل سکونت و امن نیستند و درصورت وقوع زلزله‌ای ساکنان این منازل جان خود را از دست خواهند داد. معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی افزود: تبریز از شهرهای مهم و پرجمعیت کشوراست که بیشترین حاشیه نشین را به خود اختصاص داده و براساس طرح تهیه شده 3هزار خانه جابه‌جا می‌شوند که در این راستا یک هزار واحد جایگزین شده است. با همکاری شهرداری و دیگر نهادها بقیه واحدها نیز جابه‌جا خواهند شد و فضای موجود هم به فضای سبز تبدیل می‌شود.


بارش باران در 7 استان
با ورود سامانه بارشی جدید بارش باران در 7 استان تا آخر این هفته ادامه دارد. «فریبا گودرزی» کارشناس سازمان هواشناسی گفت: از عصر فردا چهارشنبه موج بارشی جدیدی از غرب وارد کشور شده و استان‌های کردستان، کرمانشاه و ایلام را در برمی‌گیرد. این سامانه بتدریج به سمت مرکز کشور حرکت می‌کند. وی ادامه داد: بارش باران در 3 استان گیلان، مازندران و گلستان از اواخر روز گذشته آغاز شده و در شهرهای گرگان، آمل، نور، نوشهر، رامسر، رشت و انزلی بارش گزارش شده است. این سامانه بارشی امروز و فردا (سه‌شنبه و چهارشنبه) در 3 استان شمالی کشور فعال است. وی با بیان اینکه در جنوب کشور هم بارش باران ادامه دارد، افزود: در استان‌های فارس، کرمان، سیستان وبلوچستان و هرمزگان بارش باران ادامه دارد و در شهرهایی مانند خاش، زاهدان، سراوان، کرمان، کهنوج، میناب و جزیره ابوموسی شاهد بارش باران هستیم. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: از امروز(سه‌شنبه) شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها در استان‌های صنعتی و کلانشهرها هستیم و این موضوع تا روز پنجشنبه ادامه دارد.
افزایش 13 درصدی صید کیلکا در مازندران
صیادان مازندرانی مزد اجرای داوطلبانه طرح تعطیلی 2 ماهه صید ماهیان کیلکا را که اوایل امسال به اجرا گذاشته بودند با افزایش 13 درصدی میزان صید دریافت کردند.
«حسینعلی رستمی»، مدیرکل شیلات مازندران درگفت‌و‌گو با ایرنا افزود: صیادان استان از تیر ماه امسال تا پایان ماه بهمن، 14 هزار تن ماهی کیلکا صید کردند که از لحاظ وزنی 13 درصد و از نظر ارزشی 23 درصد نسبت به دوره مشابه سال پیش افزایش نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه صید کیلکا در مازندران به طور معمول از اردیبهشت ماه هر سال آغاز می‌شود و تا پایان اسفند ماه ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: براساس تصمیم شیلات هر ساله فروردین ماه زمان رسمی تعطیلی صید کیلکاست، اما امسال صیادان با مشاهده تخم‌ریزی ماهیان، از اول اردیبهشت و تا 25 خرداد به مدت 55روز نیز به صورت داوطلبانه صید را تعطیل کردند و وارد دریا نشده بودند. با وجود اینکه صیادان استان امسال 2 ماه دیرتر از سال‌های قبل به دریا زدند، ولی تورهایشان پرتر از سال‌های گذشته بود. هم‌اکنون 44 فروند شناور صید کیلکا در مازندران فعال است که از میزان صید تجمعی 13 هزار و 100 تن در بندر بابلسر و 900 تن در بندر امیرآباد بهشهر بوده است. از مجموع کیلکای صید شده، 750تن به مصرف انسانی رسید و بقیه جهت تبدیل به پودر ماهی به کارخانه‌ها و صنایع مرتبط شیلاتی ارسال شد.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6446/19/405420/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر