ایران از نگاه «آکیه آبه»

همسر نخست‌وزیر ژاپن: زنان ایرانی را بسیار توانمند دیدم

  مریم جهان پناه/   «آکیه آبه» زنی آرام و خونسرد است که اصلاً به نظر نمی‌رسد 54 سال داشته باشد. متولد توکیو و چپ دست است. او در سال 1987 میلادی با آقای «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن  ازدواج کرده ولی فرزندی ندارد. همسر نخست‌وزیر فعلی ژاپن به‌عنوان سومین قدرت اقتصادی جهان، کارشناس ارشد رشته طراحی اجتماعی را از دانشگاه «ریکیو» دریافت کرده است. کمک به تأسیس مدارس در کشور میانمار و احیا و ترویج و آموزش فرهنگ غذایی، از جمله مدیریت رستوران‌هایی که از محصولات ارگانیک استفاده می‌کنند، یکی از دلایلی است که او را به این رشته تحصیلی علاقه‌مند کرده است. او که تاکنون چند کتاب در زمینه تربیت نیروی انسانی، فرهنگ غذایی و محصولات کشاورزی ارگانیک تألیف کرده است، در سال 2014 یک مدرسه خصوصی برای کمک به مشارکت زنان در جامعه تأسیس کرده
و حالا در حوزه‌های مختلفی از جمله حقوق زنان و ارتقای نقش و سهم مشارکت‌های اجتماعی زنان فعالیت می‌کند. اوایل سال 95 برای شرکت در نخستین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن به کشورمان سفر کرد. برگزاری دومین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن در توکیو تحت عنوان «زنان، آموزش و توانمندسازی اقتصادی» فرصتی بود تا با «آکیه آبه» درباره ایران و شناخت او از جایگاه و موقعیت اجتماعی زنان ایرانی به گفت‌و‌گو بنشینیم که در زیر می‌خوانید:


چقدر ایران و زنان ایرانی را می‌شناسید و ویژگی زنان ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
خب، من در سفرم به ایران، زنان ایرانی را بسیار توانمند دیدم که در جامعه موفق هستند و بدون هیچ گونه مشکلی نقطه نظرات خود را در جامعه براحتی بیان می‌کنند. همانطور که می‌دانید دو کشور ایران و ژاپن دارای فرهنگ کهن و ارزش‌های مشترک هستند، از جمله در موضوعاتی مثل اهمیت قائل شدن برای خانواده و تلاش برای حفظ و تقویت پیوندهای خانوادگی. به طور قطع با آشنایی بیشتر از ایران می‌توان تعاملات و روابط حسنه‌ای بین زنان دو کشور حتی دو ملت بیشتر از گذشته برقرار کرد.
هدف شما از شرکت در نخستین سمپوزیوم مشترک ایران و ژاپن در ایران چه بود و آیا در جریان این سفر نگاهتان درباره ایران با آنچه در گذشته تصور می‌کردید، تغییر کرد یا خیر؟
حضور بنده در نخستین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن تحت عنوان «نقش زنان در صلح و توسعه پایدار» که در تهران برگزار شد، تنها به منظور شرکت در این همایش مهم بود، ولی قصد دارم سفر دوباره‌ای به ایران داشته باشم و در این سفر برنامه‌ای با خانم «مولاوردی» معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری درباره مباحث تاریخی ایران و اشتراکات دو کشور در این زمینه داشته باشیم.خب طبیعی است تصوری که قبل از سفر به ایران داشتم، با صحبت‌ها و فعالیت‌هایی که در جریان این سفر شاهد آن بودم، خیلی عوض شد. همچنین نظرم درباره فعالیت‌های زنان ایرانی کاملاً تحت تأثیر آنچه از نزدیک شاهد بودم، تغییر کرد.
چقدر هنر و سینمای ایران را می‌شناسید؟
خیلی به هنر و سینما علاقه دارم ولی متأسفانه فرصتی برای آشنایی با هنر و سینمای ایران نداشته ام. با این حال دوست دارم فرصتی پیدا کنم تا با هنر و سینمای ایران بیشتر آشنا شوم.
تاکنون کشور ژاپن تعاملات خوبی در بحث محیط زیست با ایران از جمله در موضوع احیای دریاچه ارومیه یا تالاب انزلی داشته است، کشور شما از این تعاملات چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
من به شخصه به بحث محیط زیست خیلی علاقه‌مند هستم و هر کاری بتوانم در این خصوص انجام می‌دهم. بنده فقط به صلح فکر می‌کنم و به نظرم فقط زمانی صلح به طور کامل برقرار می‌شود که همه بویژه زنان در این فرآیند مشارکت و نقش آفرینی مؤثر داشته باشند.معتقدم همه دریاچه‌ها و دریاهای کشورهای مختلف به هم وصل هستند و باید گفت مسأله محیط زیست یک مسأله مهم و در عین حال حاد است که اگر به آن اهمیت ندهیم، چالش‌های زیادی ایجاد می‌شود، چون این مسأله ابعاد جهانی دارد. از این‌رو همچنان علاقه‌مند هستم در بحث محیط زیست با ایران همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.
در حال حاضر جایگاه زنان ژاپنی از نظر اقتصادی، اشتغال، عدالت جنسیتی و حقوق اجتماعی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر جامعه ژاپن سعی کرده تا از نظر جنسیتی بین زن و مرد فرقی نگذارد،‌یعنی بین آنها برابری وجود دارد. از نظر قانونی و اجتماعی همه با هم برابرند، ولی اینکه چرا زنان ژاپنی علاقه‌مند نیستند در عرصه اجتماعی فعالیت کنند، نیاز به یک بحث فرهنگی دارد. با وجود این نخست‌وزیر ژاپن هم تلاش می‌کند تا در زنان ژاپن انگیزه لازم را برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی ایجاد و آنها را وارد صحنه کند. البته باید گفت در ژاپن زنانی هستند که در حوزه‌های فنی تخصص بالایی دارند، ولی خودشان راغب‌اند بیشتر یک زن خانه دار باشند، تا یک کارمندی که بخواهد بر اساس تخصصش کار کند. الان باید گفت زنان ژاپنی  از پذیرش مسئولیت واهمه دارند.  از طرفی به نظر می‌رسد آن شجاعتی را که برای احراز مسئولیت‌های مدیریتی لازم است ندارند تا بتوانند مدیر موفقی باشند. من و همسرم سعی می‌کنیم اینگونه زنان متخصص را به لحاظ ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و مدیریتی فعال کنیم. آمار رسمی سال 2006 نشان می‌دهد که در این سال زنان رغبت بیشتری به داشتن پست‌های مدیریتی از خود نشان داده‌اند. ما خیلی تلاش می‌کنیم زنان را به صحنه اجتماع برگردانیم، ولی زنان ژاپنی وقتی بچه دار می‌شوند، به خاطر تربیت بچه کلاً محیط کار را رها کرده و کار در خانه را به اشتغال در بیرون از خانه ترجیح می‌دهند. دولت ژاپن حتی تلاش می‌کند، بطور پاره وقت هم که شده این دسته از زنان را در صحنه اجتماعی حفظ کند، البته هستند مراکزی مثل «بنیاد صلح ساساکاوا» که تعداد کارکنان زن در آنجا بیشتر از کارکنان مرد است و این باعث شده که ما سعی کنیم، تعداد مردان در این بنیاد افزایش یابد،  ولی برعکس مراکزی وجود دار د که حضور زنان کم‌تر در آنها به چشم می‌خورد. به طور کلی زنان ژاپنی دوست دارند بیشتر در صحنه‌های اجتماعی- فرهنگی فعال باشند تا در عرصه‌های فنی و تخصصی. البته سیاست دولت ژاپن این است که زنان را بتدریج به حوزه‌های فنی و تخصصی نیز وارد کند.
  در حال حاضر فعالیت خود را در چه محوری متمرکز کرده‌اید؟
خب یک منطقه‌ای در ژاپن هست که متأسفانه زنان در آن منطقه توسط همسران‌شان مورد اذیت و خشونت قرار می‌گیرند. ما تلاش کرده‌ایم  پناهگاه‌ها و خانه‌های امنی در این منطقه استانی ژاپن ایجاد و از این زنان حمایت کنیم. برخی از زنان این منطقه توانمندی‌های زیادی دارند، اما فقط به خاطر فرزندان‌شان حاضر شده‌اند شرایط سخت زندگی با همسران ناسازگارشان را تحمل کنند. ما در این خصوص آپارتمان‌های کوچکی ایجاد کرده‌ایم به گونه‌ای که دست همسران این دسته از زنان به آنها نرسد. در هر آپارتمان حدود 20 نفر از این زنان زندگی می‌کنند. البته بحث خشونت و همسر آزاری مختص کشور ژاپن نیست بلکه اکثر کشورها با این مشکل دست به گریبان هستند.
 این زنان آسیب دیده چگونه شناسایی می‌شوند؟
این زنان وقتی مورد اذیت و آزار همسران خود قرار می‌گیرند، با مراجعه به پزشک شناسایی و به مراکز نگهداری مذکور معرفی می‌شوند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/183/406614/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر