رونق تولید درمازندران
مازندران که در انتخابات سال 92 با رأی بالا به دکتر حسن روحانی کارنامه درخشانی را بر جای گذاشته بود در مسیر تحقق سیاست‌ها و برنامه‌های دولت گام‌های مؤثری برداشته است. از کارکردهای مهم دولت تدبیر و امید در مازندران ایجاد آرامش، وفاق و همدلی همه نخبگان و چهره‌های تأثیر‌گذار برای همنوایی در امر توسعه استان و حرکت در مسیر حل مشکلات مردم بود که ثمرات ارزشمندی را به دنبال داشت.انجام فاز عملیاتی پهنه اکتشافی به مساحت 5 هزار کیلومتر مربع از جمله اقدام‌هایی بود که بعد از برجام و برای نخستین بار در مازندران اتفاق افتاد و در کنار آن بحث مربوط به الکترونیکی کردن سامانه معادن (راه‌اندازی سامانه کاداستر) نیز عملیاتی شد. همچنین در راستای افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی)، اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص مورد تأکید قرار گرفت. برگزاری 17 جلسه استانی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، 6 جلسه کمیته تخصصی تسهیل و رفع موانع تولید و بیش از 140 جلسه کارگروه شهرستانی تسهیل و رفع موانع تولید از سایر اقدام‌های دولت برای رونق بخشیدن به این عرصه بود. در همین راستا، پیگیری و ایجاد مجتمع شن و ماسه، صدور مجوز اکتشاف برای معادن طبقه 2 و بالاتر مانند سنگ آهن برای نخستین بار در استان، مبارزه با برندهای غیر مجاز خارجی، حمایت همه جانبه‌ هدفمند از صادرات کالاها، صدور کالاها و خدمات فنی و مهندسی بیش از 700 میلیون دلار(رشد صادرات لبنی، پروفیل، نوشابه و آب معدنی)، ایجاد خط کشتیرانی منظم در دریای خزر با تخصیص یارانه، اتمام و راه‌اندازی پایانه صادراتی گل و گیاه، ساخت پایانه برنج و استقرار کانتینرهای یخچال دار در بنادر نوشهر و امیرآباد از اهم اقدام‌های بعد از این اتفاق بزرگ بود که درمازندران رخ داد. استفاده از توان و ظرفیت داخلی کارخانه ها و صنایع تولید ماشین‌آلات بخش کشاورزی بابت تولید قطعات و تجهیزات مورد نیاز و قطع واردات علاوه بر کاهش وابستگی اقدام مثبتی در راستای بومی‌سازی این صنایع در منطقه بوده است. با به‌ کارگیری ظرفیت‌های جدید بهره برداران برای پرورش ماهی در قفس و ماهیان خاویاری در اراضی مستعد ساحلی در استان و با ایجاد خط اعتباری جدید میزان 600میلیارد ریال تسهیلات در قالب 13 طرح به بانک معرفی شد. از اولویت‌های دولت تدبیر و امید این بوده که در محصول برنج با توجه به ترویج مناسب و بالا بردن سطح فرهنگ بهره برداران، کاهش مصرف سموم از اولویت‌های اصلی باشد. در همین ارتباط، بیش از 10 برند محصول سالم در سال اخیر در کشور کسب شده و در 2 سال اخیر با اجرای مبارزه بیولوژیک از 2 هزار و 500 تن مصرف علف کش صرفه‌جویی شده است.
کمک به تنظیم بازار مرغ
با توجه به‌عنوان رتبه برتر استان در تولید این محصول، نزدیک به 24 هزار تن مرغ مازاد تولیدی صادر شده است. نکته حائز اهمیت آنکه کشور تا سال 91 واردکننده گوشت مرغ بوده، اما در سال 93 به‌عنوان یکی از کشورهای صادر‌کننده مرغ مطرح شد.
با هماهنگی سازمان امور اراضی کشور به طور جدی نسبت به تغییر کاربری  اراضی جلوگیری به عمل آمده و عملیات تخریب ساخت و سازهای گذشته در 2 سال تدبیر و امید به اندازه 10 سال گذشته انجام شده است. برای حفظ این اراضی سامانه 131 و خرید وسیله نقلیه به کاربری حفاظت از اراضی راه‌اندازی شده و برای نخستین بار اجرای عملیات کاداستر به میزان 100 هزار هکتار قرارداد منعقد شده که این عملیات در دولت قبل انجام نشده بود.
تدوین استراتژی‌های بخش‌های مختلف اقتصادی
بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از دستگاه‌های اجرایی استان و جلسات متعدد مدیریتی و کارشناسی در قالب کارگروه‌های تعریف شده، موانع و مشکلات بخش‌های مختلف اقتصادی در زیربخش‌های اصلی استان احصا شد و بر اساس اولویت‌های تعریف شده در سند آمایش استان، اهداف و استراتژی‌های مازندران در بخش‌های مختلف اقتصادی بر اساس نقاط ضعف و قوت، منابع موجود و پایداری و ثبات اقتصادی تدوین شد.
توانمند‌سازی نیروی کار
بر اساس اسناد برنامه پنجم و سیاست‌های تدوین برنامه ششم توسعه کشور برای توانمند‌سازی نیروی کار از ابتدای امسال اقدام به برگزاری جلسات کارگروه کارآفرینی و آموزش فنی و حرفه‌ای کرده‌ایم. برای نخستین بار تشکیل بانک اطلاعاتی طرح‌های اقتصادی استان در زیر بخش‌های صنعت، کشاورزی، گردشگری و... در بخش سرمایه‌گذاری و تسهیلات و برآورد حجم سرمایه‌ گذاری مورد نیاز در شرایط اقتصاد مقاومتی و با نگاه پایداری و حفظ اشتغال و تولید موجود و با تأکید بر ارتقای سطح تکنولوژی بویژه در طرح‌های ایجادی (طرح‌های دانش پایه) و بهسازی و نوسازی بخش‌های مختلف بنگاه‌های اقتصادی و صنایع استان صورت گرفت و به صورت یک بسته کامل در اختیار مدیران ارشد و متولیان بخش دولتی و خصوصی قرار گرفت.وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عقد تفاهمنامه‌ای با کانون کارفرمایی انجمن‌های صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی سراسر کشور اقدام به تهیه نرم‌افزار سامانه الکترونیکی بازار کار(سابک) کرده که دفاتر مشاوره شغلی وکاریابی‌های غیردولتی این استان نیز با نصب و بهره‌ برداری از این نرم‌افزار ضمن عملیاتی کردن تفاهمنامه مذکور و آماده‌سازی و بهره‌مندی از سامانه تحت وب از ابتدای سال آینده در راستای افزایش دقت و جامعیت اطلاعات بازارکار استان نیز اقدام کردند.
ساماندهی و مدیریت تسهیلات بانکی
به جهت تسهیل در امر سرمایه‌گذاری و ارائه مشوق‌های لازم جهت جذب سرمایه‌گذاری یا حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی شیوه نامه پرداخت تسهیلات نظام یافته توسط دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های استان برای نخستین بار در کشور تدوین شد. در صورت تحقق و اجرای کامل تسهیلات حدود یک هزار و 800 شغل جدید به استان افزوده خواهد شد.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/194/406631/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر