محمد سروش محلاتی

اسلام و مقتضیات زمانسروش محلاتی، سال را با یک کتاب تازه آغاز کرد؛ کتابی که عنوان کتاب مطهری را با خود داشت: «اسلام و مقتضیات زمان». این کتاب مجموع 20 سخنرانی او بود که در آن کوشیده بود پاسخ دهد که آیا برای سازگاری دین و تحولات زندگی بشر باید دین را متغیر قرار دهیم تا با تغییراتی که در زمان اتفاق می‌افتد همراهی کند یا باید در برابر تغییرات ایستاد تا ثبات دین حفظ شود؟ او امسال نیز فقه‌سیاسی را به منزله اصلی‌ترین کار خود در نظر گرفت و سعی کرد حدود آن و نسبت جمهوری اسلامی با آن را کشف و تحلیل نماید. او در گفتارها و سخنرانی‌های خود مسائلی مانند حق و حقوق در فقه، حرام‌زدایی از حرم (پیشنهادی به تولیت محترم آستان قدس)، امکان یا امتناع مذاکره با دشمن در سیاست انقلابی امام حسین(ع)، رابطه ولایت عرفانی و ولایت فقهی در نظریه امام خمینی(ره)، طرح امنیت اخلاقی از منظر فقهی را مورد توجه قرار داد.
سروش محلاتی، خردادماه در نشست آزادی و کرامت انسانی در گفتمان سیاسی امام خمینی(ره) در دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران اینگونه اعتراض کرد: «بیش از 35 سال است که می‌نشینیم و نشست علمی ترتیب می‌دهیم و درباره کرامت انسانی صحبت می‌کنیم. آیا وقت آن نرسیده که بعد از گذشت چهار دهه وضع فکری جامعه در این زمینه مشخص شود و به جای بحث‌های کلی تحت عنوان کرامت انسانی به مصادیق جزئی‌تر و مباحث تحقیقاتی در این زمینه بپردازیم؟» اما شاید در سالی که گذشت، هیچ یک از سخنرانی‌های صریح او به اندازه مقاله‌ «تأملی بر مبنای حکومتی آیت‌الله بروجردی» جنجال‌برانگیز نشد. او این مقاله را به درخواست یک نهاد حوزوی نگاشته بود ولی آنان پس از تأیید علمی و پذیرش با رتبه عالی از چاپ آن در مجموعه مربوطه به دلیل آنکه «خلاف مصلحت» است عذرخواهی کردند و سرانجام از روزنامه جمهوری اسلامی  سردرآورد.
اما معمای سال 95 سروش محلاتی، کتاب «بازگشت از بهشتی، بازگشت به بهشتی» است که با‌وجود ثبت شدن در اداره کتاب، هنوز از سوی بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های آیت‌الله شهید دکتر بهشتی منتشر نشده است و شاید آن را برای رونمایی در نمایشگاه کتاب کنار گذاشته باشند!

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/227/406695/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر