سیدجواد طباطبایی

فیلسوف سیاستآذرماه جشن‌نامه جواد طباطبایی با عنوان «فیلسوف سیاست» منتشر شد؛ کتابی که قرار بود در تولد هفتاد سالگی او منتشر شود و یک سالی دیرتر بیرون آمد. در دی‌ماه به مناسبت انتشار همین کتاب نشست «تأمل درباره ایران» با عنوان «ایران همین جا است که ایستاده‌ایم» برگزار شد و طباطبایی به طرح بحثش درباره نهاد دانشگاه در ایران پرداخت و اینکه این نهاد هیچ نتوانست نسبت به تولید علم و اجتهاد در حوزه علوم‌انسانی اقدام کند. او با اشاره به بحث بومی‌سازی علم گفت دانشگاه ایران وقتی می‌تواند دانشگاه در معنای درست خود باشد که یک موضوع مهم داشته باشد و آن ایران است. او اضافه کرد دو طرح مفصل من که به جایی نخواهد رسید این است که اولاً ایران چیست؟ و دوم اینکه غرب چیست؟ اگر بتوانیم محل نزاع این دو را تحلیل کنیم تازه به این مرحله می‌رسیم که مختصات شروع تولید علم چیست.
افزون بر این نشست، «ایران فرهنگی» و «زبان ملی» دغدغه همیشگی سید جواد طباطبایی است و به قول داوود فیرحی او توانسته مسائل امروز را به پرسش‌های فلسفی بدل کند و به تعبیری «ایران‌پرستی فانتزی» را به «ایران‌شناسی فلسفی» ارتقا دهد. او این مسیر را در اغلب یادداشت‌ها و سخنرانی‌های خود در سال 95 دنبال کرد؛ از جمله در آذرماه در مجله ایرانشهر به نقد برنامه وزارت علوم و فناوری در آموزش زبان «ترکی آذری» به دانشگاه‌های سه استانی که ساکنان آنها به این زبان تکلم می‌کنند پرداخت و در تحلیلی مفصل این اقدام را فاجعه خواند.
«آفاق فلسفه در سپهر سیاست» که باز مجموعه گفت‌و‌گوهای سید جواد طباطبایی است در مرحله تدوین است و شاید در هنگام انتشار این نوشتار، منتشر شده باشد.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/227/406699/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر