اولویت «توسعه فرهنگی»
دکتر بهمن نامورمطلق
استاد دانشگاه شهید بهشتی
انتظار من از رئیس جمهوری آینده در خصوص بحث «عدالت اجتماعی» و «معضل اقتصادی» است؛ چراکه اساساً امروز، جهان در بحران اقتصادی به‌سر می­‌برد و ایران هم یکی از نقاط بحران‌خیز در مسائل اجتماعی و اقتصادی است. رئیس جمهوری فعلی در این راستا، قدم‌های مؤثری را برداشت اما اقدامات او نیازمند تداوم و تشدید است. بحث اشتغال جوانان از دیگر مسائلی است که معتقدم باید از اولویت­ های سیاستگذاری رئیس جمهوری آینده قرار گیرد. همچنین تمرکز‌زدایی و تقسیم امکانات در شهرهای کوچک و روستاها چراکه ایران چه به لحاظ اقلیمی و چه به لحاظ قومی، کشورِ تنوع و گوناگونی است. متأسفانه در دهه­ های اخیر شاهد یک سری همگرایی‌ها بوده‌ایم که به از بین رفتن گوناگونی­ ها انجامید؛ این در حالی است که تنوعات، از سرمایه‌های کشور بوده و باید برای حراست از آن تدابیری اندیشید.
همچنین، مسائل «فرهنگی» نباید در حاشیه قرار گیرد چرا که هر اقدامی بر پیوست مسائل فرهنگی امکانپذیر است. متأسفانه در این یکی دو دهه اخیر کمتر به مسأله فرهنگ توجه شده است این در حالی است که اگر بخواهیم «توسعه پایدار» داشته باشیم، نخست باید بر نیروی انسانی، باورها و اخلاق آنها سرمایه‌گذاری کنیم. جامعه‌ای که باورمند و انگیزه‌مند نباشد و هنجارها را رعایت نکند، نمی ­تواند شکوفا شود و ما کمتر به آن توجه کرده‌ایم؛ خصوصاً در جامعه ما که همواره از فرهنگی اخلاق‌محور بهره‌مند بوده است.
ما در گذشته اشتباهاتی داشتیم و به توسعه اقتصادی منهای فرهنگ باور داشتیم و این صدمات زیادی به کشور وارد کرد، عدالت اجتماعی را با چالش مواجه کرد و فاصله طبقاتی را افزایش داد. برای اینکه بتوانیم به توسعه برسیم باید «توسعه فرهنگی» را در دولت بعد در اولویت قرار دهیم و بقیه توسعه‌ها را بر پایه توسعه فرهنگی دنبال کنیم.
انتظار می‌رود که ما دولتی داشته باشیم که در تعامل با جهان باشد تا آنجایی که دیگران در فکر ماجراجویی با ما نباشند. باید با کشورهایی که مایلند با ما ارتباط تعاملی داشته باشند، مبادلات اجتماعی و فرهنگی‌مان را توسعه دهیم و در این راستا،
پیمان­‌های بین‌المللی را به کار گیریم؛ چراکه مسأله ترامپ و پارادایم جدیدی که در غرب حاکم شده، مطمئناً دولت آینده ما را با بحران‌های تازه‌تری روبه‌رو خواهد کرد.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/233/406717/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر