نهادینه کردن شفافیت
دکتر سید جواد میری
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی
انتظار من از رئیس جمهوری آینده، نهادینه کردن شفافیت و پاسخگویی نسبت به مسائل جامعه مدنی است؛ اینکه، بکوشد در مدیریت کشور تا حد ممکن از پوپولیسم فاصله گرفته و روابط و مناسبات ایران چه در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی را در قالب عرف دیپلماتیک تعریف کند.
چهار دهه از انقلاب می‌گذرد و ما هنوز نتوانسته‌ایم در قالب عرف دیپلماتیک وضعیت خود را تثبیت کنیم؛ اینکه ممکن است در مناسبات با کشورهای دیگر اجحاف و ظلمی شود و ما برای خودمان یک رسالتی در سطح جهانی قائل باشیم، در مقام نظر خوب است اما در مقام عمل باید ساختار جهان مدرن و مناسبات حقوقی و بین‌المللی را خوب بشناسیم و گرفتار شعار نشویم. متأسفانه مملکت ما امروز، در سطوح مختلف، دچار شعارزدگی عجیبی شده است.
دومین انتظار من، به رابطه «دانشگاه» و «قدرت» بر می‌گردد، رابطه قدرت و دانشگاه نیازمند یک بازبینی جدید است؛ یعنی به جای اینکه دانشگاه برده قدرت شود، باید در یک استقلال نسبی قرار گیرد و اصحاب علوم‌انسانی باید بتوانند راهکارهای خود نسبت به مسائل را بدون ترس و واهمه بیان کنند و بین «قدرت» و «دانشگاه» یک حلقه میانی به نام «حلقه سیاستگذاری» شکل گیرد و مخاطبان آن، سیاستگذارانی باشند که ایده‌های اصحاب دانشگاه را بگیرند، تدوین کنند و به‌عنوان دستورالعمل به نهادهای سیاستگذاری بدهند. این رابطه اگر بتواند تقویت شود، شاید ما بتوانیم، برای بحران‌های جامعه کنونی‌مان راه‌حل‌های بهتر و سریع‌تری پیدا کنیم.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/233/406721/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر