فوتبال ملی

نظم گرای آتشین مزاج
خوب و بد کارلوس کی‌روش در پایان یک سال پرماجرا

 وصال روحانی/ «خوب و بد»‌های کارلوس کی‌روش و کارهایی که این پرتغالی 63 ساله با تیم ملی فوتبال ایران در سال رو به اتمام و پر ماجرای 1395 انجام داد، ترکیبی از قاعده‌مندی‌های سفت و سخت و تندخویی‌های برخاسته از رد شدن برخی طرح‌هایش بود. او یک بار دیگر  خود را به عنوان «مرد‌نظم‌گرا»نشان داد که روحیه آتشین‌اش اجازه هیچ حرکتی خلاف خواسته‌‌های وی را حتی به سران نه چندان استوار فدراسیون فوتبال نمی‌دهد. بهره‌ها و ضررهای کی‌روش در سال 1395 که به‌واقع به تمامی دوران حضور او در ایران بسط می‌یابد. از این قرار بوده‌اند:

نقاط قوت
1-‌ در حالی که کارلوس‌کی‌روش طی 5 سال و 11 ماه زمامداری‌اش در تیم ملی فوتبال ایران قریب به 100 نفر را در مسابقات متعدد این تیم آزموده است بزرگ‌ترین موج ایجاد شده توسط وی در دوسال و نیم اخیر موج عظیم جوان‌گرایی و جانشین‌سازی مسن‌ها در اردوی ملی بوده است.
2-‌ پایانی بر بازیکن سالاری‌ها هرچند در مقاطعی با دلهره‌های مرتبط با غیبت امثال سیدمهدی رحمتی، هادی عقیلی، مجتبی جباری و محمدرضا خلعتبری در دیدارهای ملی همراه بوده اما همیشه چهره‌های جانشین به حد کفایت درخشیده‌اند تا دیگر نه «افراد» بلکه نظم «گروهی» حرف اول را در تیم
ملی بزند.
3-‌ در حالی که تیم ملی در ادوار گذشته همیشه از تزلزل‌های دفاعی رنج برده، با طراحی کارلوس کی‌روش این تیم ارائه گر قوی‌ترین بازی‌های دفاعی در آسیا طی سال‌های اخیر بوده و با همین حربه ‌است که بیش از 3 سال و نیم است که دراین قاره به هیچ‌کس نباخته است. این تیم در بازی اولش در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2018 در قاره آسیا حتی یک گل هم نخورده است.
4-‌ تأکید کی‌روش بر تأسیس مرکزی که کارش بر آورد فیزیکی و پزشکی وضعیت ملی پوشان باشد، سرانجام یکی از ساختمان‌های کمپ تیم‌های ملی را به این مهم اختصاص داد و هرچند او ستیزهای تندی در این راه با زهره هراتیان رئیس «ایفمارک» داشت اما حالا یک عمارت مخصوص برای کار فوق وجود دارد.
5-‌ پای فشردن بر منافع تیم ملی ایران تا به آن حد که بر سر آن دعوا و دوئل کند هرچند برخی نتایج منفی را هم در بر داشت اما این حس را به ملی‌پوشان القا کرد که اگر یک خارجی برای بهبود وضع آنها این‌طور می‌جنگد، آنها باید چند برابر آن بجنگند.

نقاط  ضعف
1-‌ کی‌روش امسال هم بارها به لحاظ کلامی به جان این و آن افتاد و بدترین وجوه آن تلاش او برای تحقیر علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال و حملات لفظی چندباره او به عباس ترابیان به اتهام‌های موهوم بود و او حتی به امیر عابدینی هم فقط به این خاطر که به‌زعم وی در سازمان اقتصادی فدراسیون ضعیف عمل کرده رحم نکرد و 12 ساعت در فدراسیون بست نشست تا این مقام بیاید و خدمتش برسد!
2-‌ تعطیل کردن مکرر مسابقات لیگ به بهانه تشکیل اردوهای پرتعداد و طولانی ملی، باشگاه‌ها را بشدت متضرر کرد و اگر سرانجام قیام پیروزمندانه برانکو ایوانکوویچ در تضاد با این اردوها در کار نبود، کی‌روش این روال را احتمالاً تا جام جهانی 2022 هم ادامه می‌داد!
3-‌ شرط گذاشتن چند باره و آشکار و نهان برای تعدادی از ملی پوشان و منجمله رامین رضاییان از پرسپولیس مبنی بر بازی نکردن در مسابقاتی مانند جام حذفی و قصد سر حال ماندن‌شان در دیدارهای ملی دخالت مستقیم و تأسف‌آور او در امور باشگاه‌ها بود.
4-‌ بیانیه‌های کی روش در طول سال که به آرامی برای چاپ و درج نسخه مکتوب (و نه اینترنتی) آنها باید یک‌چاپخانه بزرگ به تنهایی بسیج می‌شد جامعه ورزش و مردم را غرق در حیرت کرد، اگر کارلوس حتی یک دهم بیانیه‌هایش طرح و تاکتیک‌های متنوع برای تیم ملی می‌ریخت، این تیم در این سال‌ها این همه بدون جام و عنوان نمی‌ماند.
5-‌ دخالت کی‌روش در سایر امور فوتبال و خط گرفتن سایر افراد و امور فدراسیون و سازمان لیگ از نظرات وی در سال 1395 نیز حالتی مفرط و تأسف آور پیدا کرد بخصوص که او بارها لیگ ایران را بی‌ارزش دانسته و اولویت را در انتخاب‌هایش همیشه به لژیونرها
داده است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/279/406960/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر