رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری:

اقتصاد مقاومتی تنها راه علاج مشکلات است

مردم باید تأثیر «اقتصاد مقاومتی» را در زندگی احساس کنند؛ اکنون اینگونه نیست در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم بشدت مسئول هستیم مرحوم آقای هاشمی شخصیتی با ارزش و از عناصر مؤثر در نظام بود و یاد این برادر عزیز از ذهن ما فراموش نمی‌شود

رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری:
در قبال معیشت مردم به شدت مسئول هستیم
مردم باید تأثیر «اقتصاد مقاومتی» را در  زندگی احساس کنند؛ اکنون اینگونه  نیست

نیم نگاه

مرحوم آقای هاشمی شخصیتی باارزش و از عناصر مؤثر در نظام جمهوری اسلامی بود و یاد این برادر عزیز از ذهن ما فراموش نمی‌شود
در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم بشدت مسئول هستیم
امریکایی‌ها با وجود افتضاح در انتخابات اخیرشان به انتخابات ملت ایران هجمه می‌کنند
اقتصاد مقاومتی با مبانی محکم فکری و نظری، تنها راه علاج مشکلات کشور است و باید اجرا شود
«مبارزه با استکبار و مقابله با استبداد بین‌المللی و برتری‌جویی اهل کفر بر اهل ایمان»
از لوازم حتمی  و بی چون و چرای نظام اسلامی است
یکی از مشکلات امروز جامعه، گرایش به نمایش اشرافی‌گری حتی در طبقات متوسط و پایین در اثر عملکرد برخی مسئولان است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب روز پنجشنبه [19 اسفندماه] در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، این مجلس را استثنایی، بسیار مهم و تأثیرگذار در حال و آینده کشور خواندند و با تأکید بر ضرورت احساس مسئولیت مسئولان در قبال مردم بویژه در مسائل معیشتی افزودند: باید با تلاش بی وقفه و عینی کردن آثار اقتصاد مقاومتی در زندگی مردم، حرکت پرافتخار ۴ دهه اخیر را شتاب و رونق بیشتری بخشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت عمق و کیفیت بیشتر فعالیت‌های مجلس خبرگان با قرائت بخشی از فرمان معروف حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر، افزودند: امیرمؤمنان در این بخش از فرمان خود تأکید دارند که مسئولان باید برای هر اقدام و سخن و حتی سکوت خود در برابر خداوند و مردم حجت داشته باشند و بتوانند پاسخگوی آن باشند.
ایشان گفتند: در کلام حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، علاوه بر لزوم داشتن حجت روشن مسئولان در برابر خداوند و مردم، تصریح شده است نحوه عملکرد مسئولان باید زمینه‌ساز اعتماد و علاقه مردم به آنان شود و آثار اقدامات آنان روی زمین قابل مشاهده و ملموس باشد. رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: اگر احساس مسئولیت در مسئولان به گونه‌ای بود که آنان همواره دغدغه کار و تلاش و هدف‌گرایی و مجاهدت داشتند، نشان می‌دهد آنان در خطوط اصلی حکومت اسلامی، حرکت می‌کنند اما اگر برخلاف این بود، باید بدانیم که از چارچو‌ب‌های حکومت اسلامی خارج شده‌ایم. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یک نکته حاشیه‌ای اشاره کردند و افزودند: برخی روشنفکرنمایان به گونه‌ای صحبت می‌کنند که گویا آموزه‌های غرب منشأ و مروج احساس مسئولیت در قبال مردم است در حالی که مسئولیت اجتماعی و احساس مسئولیت در قبال خداوند و مردم از مبانی اسلامی حکومت و معارف و مفاهیم قرآنی است.
مسئول در قبال مسائل فرهنگی و معیشت
رهبر معظم انقلاب، «احساس مسئولیت مسئولان» را موضوعی «فوری، ضروری و واجب» خواندند و گفتند: در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم، بشدت مسئول هستیم و اگر حتی یک جوان مؤمن در اثر عملکرد ما خدای ناکرده از راه منحرف شود، ما مسئولیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به اختلاف نظر و سلایق متفاوت در موضوعات اصلی کشور و امکان وجود استدلال‌های گوناگون برای صاحبان هر یک از دیدگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کردند: در چنین مواردی، راه حل، رجوع به مبانی و اصول و محکمات نظام اسلامی است و اگر استدلال مطرح شده با اصول همخوانی داشت، صحیح است و در غیر این صورت، مردود خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه محکمات و اصول نظام اسلامی به‌صورت مکرر در بیانات امام راحل آمده است، گفتند: تأکید همیشگی و فراوان من برای رجوع مسئولان، مردم و بویژه جوانان به بیانات و وصیتنامه امام بزرگوار به همین علت است.
 محکمات نظام اسلامی
رهبر معظم انقلاب، «تحقق احکام اسلامی ولو به‌صورت تدریجی»، «عقب‌نشینی نکردن از روند اجرای احکام اسلامی»، «مبارزه با استکبار و اعتماد نداشتن به آن» را از محکمات نظام اسلامی برشمردند و گفتند: «مبارزه با استکبار و مقابله با استبداد بین‌المللی و برتری‌جویی اهل کفر بر اهل ایمان»، از لوازم حتمی و بی چون و چرای نظام اسلامی است. رهبر معظم انقلاب افزودند: مبارزه فقط به معنای رویارویی نظامی نیست بلکه ابعاد و شیوه‌های گوناگون فرهنگی، فکری، سیاسی و امنیتی دارد. «مردم‌گرایی و اعتماد به مردم»، «عدالت‌طلبی»، «ایستادگی در برابر ظلم و فساد» و «اعتماد به نفس ملی و عزت ملی» از دیگر مبانی و اصولی بودند که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به آنها اشاره کردند و گفتند: «احساس سیادت فرهنگی» و «ذلیل نبودن در مقابل فرهنگ بیگانه» از دیگر مبانی و محکمات نظام است و ما نباید در فرهنگ، احساس ضعف و فرودستی کنیم بلکه باید همواره احساس برتری فرهنگی داشته باشیم.
رهبر معظم انقلاب حرکت جهادی در همه زمینه‌ها از جمله در عرصه علم و دانش را از دیگر مبانی نظام اسلامی دانستند و گفتند: «خودداری از گرایش به اشرافی‌گری» از دیگر محکمات نظام اسلامی است اما متأسفانه یکی از مشکلات امروز جامعه، گرایش به نمایش اشرافی‌گری حتی در طبقات متوسط و پایین در اثر عملکرد برخی مسئولان است. ایشان، «دلسوزی بسیار برای طبقات ضعیف» را از دیگر اصول نظام اسلامی برشمردند و تأکید کردند: مهم‌ترین وظیفه مجلس خبرگان، در درجه اول بررسی وجود صفات برشمرده شده در رهبری و همچنین استمرار آنهاست.
تحقق اقتصاد مقاومتی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان‌شان، تکرار تعبیر «اقتصاد مقاومتی» را در بیان مسئولان، کارشناسان و صاحبنظران، نشانه پذیرش این چارچوب فکری برشمردند و افزودند: مهم این است که این چارچوب در عمل تحقق یابد. ایشان با یادآوری اینکه در سال ۹۴ نیز مسأله اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته بود، افزودند: چون آن سال، حرکت مطلوبی در عمل شکل نگرفت، سال ۹۵ را «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری کردیم. رهبر معظم انقلاب افزودند: البته مسئولان دولتی کارهای قابل توجهی در این زمینه انجام داده‌اند اما این، فقط بخشی از کارهای لازم است. ایشان خاطرنشان کردند: اگر همه کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: به رئیس جمهوری محترم هم گفته‌ام که بیان شاخص‌های کلان خوب است البته اگر آمارها قابل خدشه نباشد، اما به هر حال اینها در زندگی و معیشت مردم در کوتاه مدت و میان مدت اثر نمی‌گذارد.
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه راه‌هایی برای اثرگذاری عینی در زندگی مردم وجود دارد، افزودند: شکایات مردم و دیدگاه‌های صاحبنظران به‌دست ما می‌رسد و باید در مسائلی نظیر تولید، اشتغال، از بین بردن رکود به معنای واقعی کلمه، قاچاق و واردات و صادرات به‌گونه‌ای عمل کرد که مردم تأثیر آن را در زندگی خود کاملاً احساس کنند اما اکنون این گونه نیست.
تنها راه علاج مشکلات کشور
ایشان، «جذب سرمایه‌گذاری خارجی» را اقدامی مثبت برشمردند اما افزودند: تاکنون میزان کمی از توافقات خارجی محقق شده است، بنابراین نباید به امید و انتظار سرمایه‌گذاری آنها نشست بلکه باید آن کاری را که خودمان می‌توانیم، در داخل انجام دهیم.
ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان‌شان تأکید کردند: اقتصاد مقاومتی با مبانی محکم فکری و نظری، تنها راه علاج مشکلات کشور است و باید اجرا شود. بخش سوم سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع خبرگان منتخب ملت به تبیین چرایی و ابعاد مختلف دشمنی سلطه‌گران جهانی با نظام اسلامی اختصاص داشت. ایشان، «تلاش نظام اسلامی برای تحقق اسلام ناب محمدی» و «حرکت عظیم و جهادی ملت به سمت آرمان‌ها» را علت اصلی خصومت عمیق و همه‌جانبه مستکبران با جمهوری اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: آنها با حکومت روحانیان و اجرای ظواهر احکام اسلام مادام که با منافع‌شان تضادی نداشته باشد، مخالف نیستند و به همین علت با برخی کشورهای دارای این خصوصیات روابط حسنه‌ای دارند.
رهبر معظم انقلاب ،«نجات کشور از وابستگی به قدرت‌ها» و «بسته‌شدن راه سوء استفاده آنها» را از نتایج روند تدریجی تحقق اسلام ناب در ایران برشمردند و افزودند: همین الان نیز اگر اجازه دهیم امریکایی‌ها مثل دوران طاغوت همه‌کاره‌ ایران باشند و به آنها اعتماد کنیم، هیچ مشکلی با نام «جمهوری اسلامی» نخواهند داشت. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مراتب مختلف خصومت جبهه زورگویان جهانی با ایران افزودند: دشمنی امریکا و رژیم صهیونیستی، «نقد و تند و عملیاتی» است اما برخی دیگر به علت منافع‌شان، این دشمنی را در زبان و عمل چندان نشان نمی‌دهند.
 خنثی کردن توطئه‌های جبهه مستکبران
رهبر معظم انقلاب، استناد به اطلاعات موثق، مسائل امنیتی و سیاسی، فشار شدید اقتصادی و هجوم وسیع اما بی سر و صدا در عرصه فرهنگ را از محورهای اصلی طراحی و عملیات جبهه دشمن دانستند و افزودند: هدف اصلی آنها ناامید کردن مردم از نظام اسلامی و گرفتن این پشتوانه اساسی از مسئولان در ایستادگی مقابل دشمن است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «مقابله قوی، تهاجمی و متکی بر منطق» را راه اساسی خنثی کردن طرح‌ها و توطئه‌های جبهه مستکبران خواندند و افزودند: باید در همه زمینه‌ها از جمله حقوق بشر، تروریسم و جنایات جنگی در مقابل غرب حالت هجومی داشته باشیم.
ایشان انتقادات شدید اخیر امریکا از انتخابات در ایران را به سخره گرفتند و افزودند: امریکایی‌ها که با پلیدترین و ضدبشری ترین رژیم‌های منطقه همکاری دوستانه دارند و این افتضاح بزرگ را در انتخابات اخیرشان به راه انداختند، انتخابات ملت ایران را مورد هجوم و انتقاد قرار می‌دهند.
رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: با وجود هجوم بی وقفه همه ابرقدرت‌ها و امپراتوری رسانه‌ای صهیونیست‌ها، ملت ایران پس از انقلاب در همه زمینه‌ها به پیش رفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حتی در زمینه فرهنگ که با حساسیت و نگرانی و دغدغه بنده همراه است، به پیش رفته‌ایم و جوانان امروز با عمق بسیار بیشتر از جوانان اوایل انقلاب، آماده دفاع و جانفشانی در عرصه‌های مختلف هستند.
رهبر معظم انقلاب، عمق راهبردی عمیق و وسیع جمهوری اسلامی در دنیا و بخصوص در غرب آسیا را از مهم‌ترین پیشرفت‌های ۴ دهه اخیر دانستند و خاطرنشان کردند: نفوذ روزافزون ایران و طرفداری ملت‌ها از نظام اسلامی، عقبه مستحکم ماست و این واقعیت امریکایی‌ها را عصبانی کرده و تحلیلگران آنها را به فکر چاره‌ای برای مقابله با نفوذ روزافزون ایران انداخته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان‌شان، پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها را نشانه الطاف الهی خواندند و مسئولان را به قدرشناسی این نعمات فراخواندند و تأکید کردند: عمل مسئولان به وظایف سنگین خود یعنی شکر واقعی این نعمات.
 یاد آقای ‌هاشمی فراموش نمی‌شود
رهبر معظم انقلاب همچنین در ابتدای سخنان‌شان با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله ‌علیها، یاد و خاطره مرحوم آقای ‌هاشمی رفسنجانی را گرامی داشتند و با اشاره به حضور فعال و اثرگذار ایشان در مجلس خبرگان از ابتدای تشکیل این مجلس گفتند: مرحوم آقای ‌هاشمی شخصیتی باارزش و از عناصر مؤثر در نظام جمهوری اسلامی بود و یاد این برادر عزیز از ذهن ما فراموش نمی‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، یاد و خاطره مرحوم آقای شاهرخی نماینده مجلس خبرگان در استان لرستان را نیز گرامی داشتند. ایشان به جانفشانی آتش‌نشانان فداکار هم اشاره کردند و افزودند: این انسان‌های فداکار و عمدتاً جوان برای حفظ جان و مال مردم از جان خود گذشتند و وجود این روحیه نشان می‌دهد در شرایطی که چنین انسا‌ن‌ها و روحیه‌هایی کمیاب است، روحیه فداکاری در کشور و در میان جوانان آن همچنان زنده است. رهبر معظم انقلاب همچنین از رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان به دلیل فعال کردن کمیسیون‌های این مجلس قدردانی کردند.
 سخنان رئیس و نایب رئیس
مجلس خبرگان
در ابتدای این دیدار، آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان با قدردانی از مواضع راهگشای رهبر معظم انقلاب در موقعیت‌های حساس، گفت: خبرگان وظیفه خود می‌دانند که انقلابی فکر کنند، انقلابی بمانند و در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند.
آیت‌الله جنتی تأکید کرد: اعضای مجلس خبرگان درباره وضعیت فرهنگی، مسأله فضای مجازی و بویژه معیشت مردم و شرایط اقتصادی کشور دغدغه دارند. آیت‌الله ‌هاشمی شاهرودی، نایب رئیس مجلس خبرگان هم با بیان اینکه دشمنان به دنبال ضربه‌زدن و تسلط بر انقلاب هستند، گفت: انقلاب اسلامی پس از رحلت امام خمینی(ره) اهداف و دستاوردهای خود و یکپارچگی و وحدت ملی را حفظ کرد و اقتدار و عزت بی‌نظیری را در منطقه و دنیا برای ایران به همراه آورده است.
آیت‌الله‌ هاشـــــــــمی شــــاهرودی درخصوص مباحث مطرح شده در دومین اجلاس مجلس خبرگان، گفت: «محکوم کردن فتنه و فتنه‌گران»، «حمایت از مستضعفان»، «مقابله با ظلم و دفاع از مظلوم»، «لزوم چاره‌اندیشی برای مشکلات اقتصادی و مسأله معیشت و بیکاری جوانان»، «لزوم توجه بیشتر دولت به اقتصاد مقاومتی»، «اهمیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراها»، «ضرورت ساده‌زیستی مسئولان»، «تشکر و قدردانی از حضور پرشکوه مردم در حماسه راهپیمایی ۲۲ بهمن»، «تأکید بر پیگیری حقوق‌های نجومی»، «توجه به مشکلات مردم خوزستان»، «لزوم حفظ وحدت و همدلی اقوام و مذاهب»، «اهمیت توجه به تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی» و «تقویت روحیه جهادی» از مهم‌ترین محورها، مباحث و نطق‌های رئیس و اعضای مجلس خبرگان در اجلاس اخیر بوده است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/1/406973/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر